O koľko sa dá stočiť počítadlo kilometrov? Máme extrémneho rekordéra
Každý počul o niekom, kto sa stretol so stočeným autom. V súčasnosti, pri centrálnych registroch je stále menej rentabilné, keďže sa dá stav, väčšinou, overiť na rôznych internetových portáloch. Len my si pamätáme Mondeo kombi, ktoré malo na počítadle o 800-tisíc kilometrov menej ako v reále. Lenže to bolo ešte celkom slabé stočenie oproti najnovšiemu zistenému prípadu.

O koľko sa dá stočiť...
Auto-moto zaujímavosti
Tento kuriózny prípad má na svedomí ťahač. Jasné, najdiskutovanejšie je stáčanie pri osobákoch, ale taký istý problém postihuje asi všetky vozidlá. Vrátane kamiónov a určite sa našiel niekto, kto vymyslel ako prestaviť počítalo motohodín na poľnohospodárskych strojoch. Traktory so zníženým počtom motohodín ale zatiaľ ešte nikto poriadne nezačal riešiť.
Naspäť ku rekordérovi. Tým je ťahač MAN, ktorý zjavne omladol o takmer milión kilometrov. Kým pri kontrole v apríli 2019 mal 1 188 546 kilometrov, pri kontrole v januári 2020 mal už len 256 951 kilometrov. To je úbytok o presne 931 595 kilometrov, čím sa tento prípad dostal na výslnie a aktuálne kraľuje hitparáde stáčania.
Zdroj: RPZV
Pritom od roku 2007, kedy bolo toto nákladné vozidlo prihlásené poctivo každý rok spravilo približne 100-tisíc kilometrov. To je na tento druh adekvátne a predstavuje to slušný priemer. To, čo však vozidlo roky budovalo zmizlo zásahom do riadiacej jednotky. Je otázne, čo majiteľa, alebo prevádzkovateľa k takémuto kroku viedlo, ale príde nám krajne nelogické, aby mal ťahač z roku 2007 na počítadle len 256-tisíc kilometrov. To by ročne najazdil len 18 300 kilometrov, čo by bolo krajne nerentabilné. Veď viac najazdí osobák, ktorý vozí denne svojho užívateľa z Voderad do Digial Parku v Bratislve. A to rátame len pracovné dni.
Zdroj: RPZV
Aj napriek snahe sa však nedarí úplne eliminovať stáčanie tachometrov. Od spustenia Registra prevádzkových záznamov vozidlel, skratka RPZV sa podarilo odhaliť viac ako 25-tisíc áut s pozmeneným stavom.
Stáčanie však nie je len fenomén súčasnosti, keď príde stáčajúci a len poupraví údaj v riadiacej jednotke. Kedysi sa stáčali aj mechanické tachometre a to štýlom ako keby auto cúvalo. Niektorým Favoritovým rýchlomerom z tejto praxe aj utrhlo ručičku rýchlomera, čo znamenalo, že miesto starého musel ísť nový s úplne nulovým stavom. Toto sa však už nedeje, akurát treba stále bojovať s digitálnymi stáčaniami.
Zdroj: RPZV
Najčítanejšie tento týždeň




