Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Od dnes vám nenalepia na sklo nálepku o STK a EK

Máme dobrú správu, na čelnom skle budete mať znova o niekoľko nálepiek menej! Dnes, 1.7., totiž do platnosti vstúpila novela zákona, ktorá hovorí, že tieto nálepky už nebudú potrebné. Nie sú však jedinými nálepkami na aute a tie ďalšie ostanú. Avšak má to aj negatívnu stranu pohľadu. Aké sú teda odpovede na základné otázky?

JozefM v Legislatíva
01.07.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Od dnes vám nenalepia na...

Legislatíva

Odkedy nebudú nálepky na skle?

Od dnes. Dnes, 1.7. zaniká povinnosť mať nálepky hovoriace o absolvovaní emisnej a technickej kontroly. Nie je to ich prvé umiestnenie. Kedysi bývali nalepené priamo na evidenčnom čísle, ale to bolo ešte pred aktuálnou formou evidenčných čísel. Teraz už vlastne nebude treba dočisťovať zvyšky z predchádzajúcich nálepiek. To však neznamená, že zaniká povinnosť chodiť na kontroly.

Čo ak mám nálepky z kontrol absolvovaných nedávno?

Ak máte na okne nálepky, tak ich možete odstrániť. Žiadna kontrola ich nebude vyžadovať, budú stačiť kartičky. Odporúčame použiť nástroj so žiletkou na odstraňovanie a dočistiť niečim na báze alkoholu, čo pomôže zbaviť sa reziduí lepidla.

Čo je negatívom toho, že nálepky nebudú?

To, že boli nálepky na skle bolo plusom, lebo boli na očiach. A to nielen pri kontrole príslušníkmi policajného zboru, ale aj samotnému majiteľovi auta. Práve toto bolo celkom častou formou pripomenutia, že auto potrebuje znova absolvovať kontroly. Pri ich absencii bude najjednoduchšou formou pripomenutia uložiť si pripomienku v mobilnom telefóne, ktorá sa synchronizuje napríklad cez kalendár spojený s mejlovou schránkou. Niektoré stanice technickej kontroly dokonca vedia odoslať SMS o blížiacom sa termíne.

Od dnes vám nenalepia na sklo nálepku o STK a EKZdroj: Autobazar.EU

Aké sú teda základné termíny pri absolvovaní EK a STK?

Na emisnú kontrolu a technickú kontrolu treba ísť po štyroch rokoch od prvej registrácie vozidla. A potom každé dva roky. Špeciálne pravidlá sú pre staršie autá, kedy je emisná norma len na rok, teda ak nemajú katalyzátor, respektíve s nezdokonaleným emisným systémom.

Čo skontrolovať pred absolvovaním kontrol?

V prvom rade si dobre skontrolujte, či máte so sebou veľkú časť osvedčenia o evidencii. Tiež je dobré skontrolovať si všetky druhy svetiel. To zaberie len chvíľku a ak niečo nesvieti, tak to môže byť závažný problém a potreba absolvovania kontroly znova.

Od dnes vám nenalepia na sklo nálepku o STK a EKZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda Octavia RS s benzínom je výborným daily a športovým autom zároveňUž to nie je o smiešnych úškrnoch, už to nie je takmer športové auto. Naozaj, Škoda Octavia...29. Jún, 2021
02Bojové monštrum nezastaví mráz, voda: Operuje bez vodiča!Nové bojové vozidlá nepočítajú s vojakmi na palube. Toto monštrum dokazuje svoju silu...26. Jún, 2021
03Pozvánka na TEATRO Power fest BoľkovceDo kalendára šprintérskeho seriálu sa po dvoch rokoch vracajú preteky na tradičnom dejisku,...29. Jún, 2021