Opel Grandland: Do bežného sveta stačí aj trojvalec

Nie je to tak dávno, čo Opel ukázal modernizovanú verziu modelu Grandland. Ten prichádza s novou tvárou, ktorú automobilka volá Vizor. Teda tú jej vrchnú časť s čiernym prepojením svetiel miesto masky chladiča. Toto a upravený nárazník sú najväčšími zmenami pri pohľade z vonka.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Opel Grandland: Do bežného...

Auto-moto zaujímavosti

Vylepšená verzia však stratila doplnkové označenie X vo svojom názve. Už tak nutne nepotrebuje prezentovať cool faktor ako predtým. Veď predsa vtedy to bolo prvé takto veľké SUV automobilky vychádzajúce zo spolupráce s novým vlastníkom.

Grandland do segmentu, v ktorom fungujú Škoda Karoq a Volkswagen Tiguan, priniesol dynamické línie strechy čiastočne pripomínajúce SUV kúpe. Ale naozaj len čiastočne. Tieto línie ostali na svojom mieste aj po modernizácii. Ako najväčšia zmena zadnej časti sa prezentuje iné rozloženie elementov vo svetlách a nápis Grandland cez celú šírku veka batožinového priestoru. Nič viac nebolo treba robiť, dokonca ani upravovať vzorkovník farieb. Zaujímavá tmavá červená už bola v ponuke od začiatku púte modelu. V kombinácii s výbavou GS Line a tmavosivými diskami farba naozaj vyniká a práve takto sfarbené disky určite vyzerajú lepšie ako keby boli čierne. Jednoducho toľko nezanikajú a vyzerajú väčšie ako reálne sú.

Opel Grandland: Do bežného sveta stačí aj trojvalec Zdroj: Autobazar.EU

Vnútri však prichádza ešte zásadnejšia zmena ako čokoľvek, čo automobilka spravila vonku. Podľa receptu zovňajšku je zmena najmä vpredu. Vzadu teda stále môžeme čakať batožinový priestor so základným objemom 514 litrov a adekvátny priestor na nohy pasažierov vzadu. Treba si stále pripomínať, že toto auto patrí do segmentu C, alebo veľkostne do nižšej strednej triedy. A podľa toho treba pristupovať aj ku danému rozmerovému portfóliu modelu.

Najväčšia zmena je teda vpredu, kde sedí vodič. Grandland má síce stále samostatnú klimatizáciu, ale drvivú väčšinu ostatných funkcií má skrytých v menu informačno-zábavného systému. Ten je akoby prepojený s displejom pred vodičom lesklým čiernym plastom. Stredný displej využíva už klasický Peugeotovský asi Citroënovský systém, ktorý je celkom intuitívny a ľahko sa ovláda. Displej pred vodičom však má samostatnú tému pre Opel a tvári sa naozaj minimalisticky. Okolo ukazovateľov je dosť veľa prázdnej plochy, čiže sa môže zdať, že tam niečo chýba, ale nie je to tak, je tam všetko, čo treba. O dobrú viditeľnosť informácií s tmavou témou na tomto displeji sa stará aj tieniaci štít.

Opel Grandland: Do bežného sveta stačí aj trojvalec Zdroj: Autobazar.EU

Opel Grandland ponúka aj možnosť zmeny režimu vozidla dedikovaným tlačidlom vedľa radiacej páky. V ponuke sú aj režimy pre povrchy s horšou priľnavosťou. Tento systém má aspoň čiastočne vynahradiť absenciu pohonu všetkých 4 kolies pre priebežne verzie. Štvorkolka je dostupná iba pre plug-in hybrid s najvyšším výkonom 300 koní.

Pod kapotou vozidla, ktoré sme vyskúšali, je koncernový trojvalec s objemom 1,2 litra. Je to presne ten istý motor, ktorý niekoľkokrát vyhral titul Motor roka vo svojej triede. V tomto prípade má vyšší výkon 96 kW (130 k), ktorý je pre Grandland základný. Vlastne v základnom cenníku sú iba agregáty s týmto výkonom. Buď si vyberiete benzínový trojvalec, alebo naftový štvorvalec. Benzínový trojvalec má krútiaci moment 230 Nm. V tomto prípade spolupracuje s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Spojenie týchto dvoch komponentov je naozaj veľmi príjemné a až vytvára pocit, že auto nie je veľmi svižné. Nie je to však tak, lebo zrýchlenie na stovku zvláda za 10,3 sekundy. To vôbec nie je zla hodnota.

Opel Grandland: Do bežného sveta stačí aj trojvalec Zdroj: Autobazar.EU

Malý motor vo veľkom aute môže prinášať obavy o spotrebu. Reálne však s 8-stupňovým automatom dokáže využiť naozaj celé spektrum, v ktorom je dostupný vyšší krútiaci moment a aj vďaka tomu vie jazdiť mimo obce, bez použitia diaľnic, s priemerom do 6,5 litra. Diaľnice tento priemer dokážu zvýšiť o liter. Pri bežnej prevádzke a kombinácii všetkých druhov bežných situácií sa nám podarilo dosiahnuť 7,2-litrovú spotrebu. Vzhľadom na to, že Grandland je stále relatívne veľkým SUV nižšej strednej triedy je to veľmi rozumná hodnota.

Opel Grandland: Do bežného sveta stačí aj trojvalec Zdroj: Autobazar.EU

Celkovo je teda Opel Grandland veľmi príjemnou alternatívou medzi SUV segmentu C. Dokonca aj so základným, jediným benzínovým motorom, ktorý nie je plug-in hybridný pritom ponúka rozumnú dynamiku a jeho základná cena je od 27 490 €. Táto základná cena je však so slabšou výbavou a s manuálnou prevodovkou. Vozidlo, ktoré je na fotografiách má cenu, samozrejme, o niečo vyššiu.

Opel Grandland: Do bežného sveta stačí aj trojvalec Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rolls-Royce Phantom predvádza druhú sériu, zmien nie je veľaRolls-Royce Phantom je na trhu už od roku 2017. To znamená, že modernizácia modelu je na...19. Máj, 2022
02Nový Renault Megane je len elektro! Ako sa s ním jazdí?Snahy o elektrické portfólio vidno u viacerých automobiliek. Najlepšie sa to, bez pochýb,...18. Máj, 2022
03Volkswagen Golf R: 5 zaujímavých faktovVolkswagen Golf, teda hlavne jeho verzia R víri hladiny mediálnych vôd svojimi zaujímavými...19. Máj, 2022