Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Opel Grandland X má stále čo povedať, plug-in je fakt rýchly

Automobilka Opel nedávno modernizovala model Grandland, ktorý zo svojho mena stratil písmeno X. Jazdili sme na ňom, ale skúsili sme si aj verziu pred faceliftom, ktorá má stále čo povedať, najmä ak je s naozaj výkonným plug-in hybridom s pohonom všetkých kolies.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Opel Grandland X má stále...

Auto-moto zaujímavosti

Skúsili sme ako sa s plug-in hybridným Oplom funguje v praxi a za akú cenu sa dá aktuálne kúpiť. Výsledok sa dá považovať za výborný. Ale niektoré veci si žiadali modernizáciu, alebo minimálne vylepšenie konkrétneho kusu. To sa týka najmä niektorých dielov prístrojovej dosky, ktoré treba podlepiť páskou zabraňujúcou občasnému vrznutiu.

Vzhľad

Podľa vzhľadu je jasné, že toto nie je štandardný Grandland X, lebo má čiernu príplatkovú kapotu a strechu. Pre vrcholnú výbavu Ultimate je to príplatok 200 eur, pre Elegance 900. Celkovo však aj napriek tomuto výstrelku môžeme zaradiť toto SUV medzi klasickejšie a konzervatívnejšie tvarované autá.

Pri bočnom profile a troche predstavivosti môže zažiariť čiastočná nízka strecha pripomínajúca SUV kupé. Avšak za týmto lookom sú najmä nízke bočné okná, ktoré robia karosériu mohutnejšou.  Verzia s plug-in hybridným ústrojenstvom je špecifická použitím dvoch dvierok na dopĺňanie paliva. Na jednej strane sa dopĺňa benzín, na druhej zase elektrická energia. Toto je jediný výrazný rozdiel na vizáži oproti ostatným modelom. Aj tu je však inakosť umne zamaskovaná a symetricky usporiadaná na obe strany.

Opel Grandland X má stále čo povedať, plug-in je fakt rýchlyZdroj: Autobazar.EU

Interiér

Ak sme hovorili pri exteriéri o klasickej vizáži, tak interiér je presne tým istým. Všetko je konzervatívne, dokonca aj klimatizácia je samostatná. Jedine displej nahradil veľa tlačidiel, ktoré mal v ponuke každý Opel predchádzajúcej generácie. Dalo by sa povedať, že po Astre bol toto prelom a väčšina funkcií ostala vo virtuálnom svete dotykového displeja.

To, že je Grandland X plug-in hybridom je viditeľné na tlačidle otvárania nádrže. Rozdiel je jedine v batožinovom priestore. Kým základný Grandland X s pohonom štandardnými spaľovacími motormi má objem 514 litrov, pri PHEV batérie ubrali časť a musí stačiť 390 litrov. To je stále celkom prijateľné, veď batérie zaberajú len 124 litrov.

Veľkú pochvalu si zaslúžia predné sedadlá. S tými Opel už tradične boduje u konzorcia AGR, ktoré im dáva certifikáty. Tento certifikát hovorí o prospešnosti pre chrbticu. Nemusia byť úplne najpohodlnejšie, ale majú predstavovať dobrý krok k zdravej chrbtici. Samozrejme, bavíme sa o predných sedadlách. Miernym bonusom pri Grandlande X je aj fakt, že toto sedenie je aj pohodlné. Opel si okrem sedadiel do interiéru prepašoval aj volant s výborným tvarom. Má zapínanie vyhrievania v strede kolieska pod ľavým palcom.

Opel Grandland X má stále čo povedať, plug-in je fakt rýchlyZdroj: Autobazar.EU

Jazda

To, že je táto verzia plug-in hybridom je jasné po naštartovaní, vtedy si motor plánuje čo najviac fungovať v elektrickom režime. Na jedno nabitie sa dá bez problému, ak nie je príliš teplo, alebo príliš zima, dosiahnuť 45-kilometrová méta. V zime viac zaberá kúrenie a tým pádom sa znižuje dojazd. Ale to zaujímavé prichádza v inom režime použitia.

Po prepnutí do športového režimu a zošliapnutí akcelerátora sa prejaví to, že tento plug-in hybrid má naozaj veľa výkonu. S 221 kW (300 k) dokáže na stovku 6,1 sekundy, čo už je takmer hothatchové teritórium. Stále však bude Grandland X, aj na veľkých kolesách prímárne komfortným autom bez športových ambícií v zákrutách. Tam síce tie čo-to zvláda, ale rozhodne nie sú jeho teritóriom.

Opel Grandland X má stále čo povedať, plug-in je fakt rýchlyZdroj: Autobazar.EU

Nabíjanie

Nabíjanie je veľmi jednoduché, stačí odklopiť zadné dvierka a je prístup ku nabíjaciemu otvoru. Nabíjací výkon je 7,4 kW a dá sa dosiahnuť pri nabíjaní z Wallboxu, ktorý má 22 kW. V takom prípade udáva výrobca nabíjanie 2-4 hodiny. Iné to je z klasickej domácej 220V zásuvky. Ak má nabíjací kábel režimu 2, tak sa dokáže nabiť za 8 hodín.

Podľa WLTP je dojazd až 57-59 kilometrov na jedno nabitie. To sa dá dosiahnuť v meste pri priemerných teplotách vzduchu, kedy netreba príliš chladiť a ani príliš kúriť. Batéria má kapacitu 13,2 kWh a napätie 240-400 voltov. Elektromotory, vpredu s výkonom 81,2 kW (110 k) a vzadu s 83 kW (113 k), spolupracujú so spaľovacím benzínovým štvorvalcom. Ten má objem 1,6 litra a výkon 147 kW (200 k). Okrem zaujímavého celkového výkonu 221 kW (300 k) je výborná aj hodnota krútiaceho momentu, kombinovateľne 520 Nm.

Opel Grandland X má stále čo povedať, plug-in je fakt rýchlyZdroj: Autobazar.EU

Cena

Základná cena Grandlandu X je 19 490 eur. Táto má motor 1,2 Turbo s výkonom 96 kW (130 k) a manuálnu prevodovku so šiestimi stupňami. Tento kúsok, na fotkách, je však z úplne opačného konca spektra. Aj pohonnou sústavou, aj výbavou.

Hybrid4 s výbavou Ultimate stojí v cenníku veľmi prijateľných 41 290 eur. Pritom k tejto výbave už toho netreba veľmi veľa priplácať. Strecha je čierna štandardne, kapota je čierna za 200 eur. Príplatok za metalízu je 600 eur. Prémiová farba stojí 800 eur. Najzásadnejší príplatok je teda za kožené čalúnenie sedadiel, to stojí 2 000 eur a prémiové ozvučenie Denon vyjde 700 eur. Dôležitý je však príplatok 500 eur za rýchlejšiu palubnú nabíjačku. Disky s priemerom 19 palcov predstavujú ďalších 400 eur. Celkovo sa dá povedať, že sa cena vždy dostane do 50-tisíc eur, s akoukoľvek príplatkovou výbavou.

Opel Grandland X má stále čo povedať, plug-in je fakt rýchlyZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Opel Grandland stratil X v názve a získal kvalitnejší interiérOpel Grandland X je celkom bežným zjavom na cestách. Nečudo, tento, jeden z prvých...7. Október, 2021
02Rolls-Royce bude pokračovať v elektrickom vývoji sériovým modelomAutomobilka Rolls-Royce predáva vozidlá, ktoré väčšinou nerobia dlhé trasy. A musia byť čo...12. Október, 2021
03Exkluzívny sedan DS9 je na Slovensku, vieme koľko stojíAutomobilka DS predviedla už pred nejakým časom model DS9, ktorý je exkluzívnym sedanom. Má...2. September, 2021