Pancierové delo s dostrelom 60 km: Rýchlosť až 75 km/h!

Kaliber 155 milimetrov. Zásobník až na 21 nábojov so samonabíjacím cyklom. Čo to znamená? Nepriateľ môže očakávať útok v podobe 8 striel za minútu do vzdialenosti až 60 km! To nie je všetko!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
22.12.2021
Diskusia:
Zdroj: baesystems.com

Video: Húfnica BAE Systems...

Auto-moto zaujímavosti

Keď sa chceme pozrieť na vrchol zbrojárskeho a automobilového priemyslu, nemožno nespomenúť práve húfnicu. Archer dokáže vystreliť protipancierovú muníciu do vzdialenosti 35 km, bežnú muníciu do vzdialenosti 40 km a presne navádzanú muníciu ako M982 Excalibur až do vzdialenosti spomínaných 60 km. To už je čo povedať. Čo stojí za úspechom stroja, ktorý sa osvedčil v armádach na podvozku Tatry aj Volva?

Howitzer – húfnica na strieľanie do „húfu“

Húfnica našla svoje využitie u nás už v 15. Storočí ešte za čias husitov. Úloha bola jednoduchá. Zneškodniť nepriateľa nepresnou paľbou do húfov. Odtiaľ vznikol aj samotný názov. Húfnica dostala v anglickom jazyku meno „howitzer”, s týmto označením legenda o nej pokračuje ďalej.

Objednávka pre českú armádu

Aj keď už toto bojové vozidlo nevyzerá ako v minulosti, teší sa stále objednávkam z celého sveta. Len nedávno české ministerstvo obrany podpísalo zmluvu na nákup 52 samohybných húfnic od francúzskej firmy Nexter Systems. Koľko za tieto stroje zaplatia? V prepočte približne 337 miliárd eur. Táto objednávka má obnoviť vozový park a konkrétne nahradiť húfnice DANA, ktoré sú po 40 rokoch služby už technicky zastaralé.

Húfnica na podvozku Tatry     

Húfnice, ktorú máš pred očami, od britskej spoločnosť BAE Systems, však Ministerstvom obrany ČR v rámci objednávky nebola vybraná, pretože neumožňuje umiestnenie húfnice na podvozok Tatry, čo je istým „nie“ pre využitie v armádach v našich končinách. Zaujímavosťou je, že v rámci zákazky výhercu, francúzskej spoločnosti Nexter Systems, budú 4 exempláre montované vo Francúzsku. Následne celú výrobu preberie miestna spoločnosť Czechoslovak Group, ktorá do služieb armády dodá podvozky Tatry a odolné pancierované kabíny.

Húfnica Archer od BAE Systems

Aj britská húfnica Archer od BAE Systems stojí za pozornosť. Prvá výroba exemplárov využívala ako podvozok 6-kolku od Volva. Neskôr kvôli oneskoreniu výroby a zákazníkom zo Švédska a Nórska, oslovil výrobca Britov. Spolupráca spoločnosti BAE System s firmou Bofors nebola bezproblémová. O slovo a prvé výsledky sa začal úspech hlásiť až pred 5 rokmi. Dlhé roky vývoja priniesli svoje ovocie.

Dosahuje rýchlosť až 75 km/h

Je postavená na podvozku Volva A30. Presnejšie, pôvodne bol systém so 60-kilometrovým doletom striel namontovaný na podvozok Volva A30 6x6. Tento model dokázal dosahovať rýchlosť 70 km/h. Vylepšenie nastalo po implementovaní zmien a využití 8-kolesového základu Rheinmetall RMMV HX2, ktorý využívala aj britská armáda. Na základe tejto zmeny stroj po novom dosahuje rýchlosť 75 km/h pri súčasnom zachovaní ostatných vlastností. Koľko trvá príprava húfnice na boj? V trojčlennom tandeme je možné bojové využitie už za 30 sekúnd!

Zaujímavé parametre

Medzi ďalšie zaujímavé vlastnosti patrí ovládanie na základe diaľkového ovládania. Kde sedí posádka? Tá balistické výpočty aj ovládanie rieši z bezpečia pancierovej kabíny. Pri súčte týchto zaujímavých vlastností určite možno povedať, že je škoda, že systém nie je kompatibilný s podvozkom Tatry a nemôže byť využitý vo väčšine armád v okolí. Ak by spoločnosť BAE Systems s novým Archerom takú možnosť ponúkala, mohli tieto britské húfnice dostať priestor nielen v českej armáde. Nový 155 mm systém kolesových zbraní v súčasnosti hľadá americká armáda. Dizajn húfnice Archer, ktorý spoločnosť BAE Systems predložila využíva napríklad švédska armáda a má veľký potenciál osloviť aj iné krajiny.

Bojový špeciál s jediným účelom – pokoriť nepriateľa

Konkurenčné bojové vozidlá by mali byť v strehu. Čo toto pancierové delo s balistickou ochranou dokáže? Priprav sa na tvrdý boj. Toto nie je testovacie zariadenie, určené na prezentáciu schopností bojovej techniky. Pri príchode tejto beštie do terénu ide skutočne do tuhého. Použije v súboji všetky tromfy, ktoré má na svojej palube, aby dosiahlo jediné. Tento bojový špeciál s balistickou ochranou je tu, aby pokoril nepriateľa. Ako sa ti páčia spomínané parametre? Vieš označiť rovnocenného rivala tohto stroja? Podeľ sa s nami o svoj tip v komentároch.

Zdroj: baesystems.com, army-technology.com, thedefensepost.com

Húfnica Archer od BAE Systems

Video: Húfnica BAE Systems ARCHER Mobile 155mm Howitzer

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nová Lada Niva Bronto: Terénny špeciál za 11 500 €!Správa o konci Lady Niva rozcítila mnohých off-road fanatikov. Niet sa čomu čudovať,...16. December, 2021
02VW T7 delta4x4: Terénne upravený multivan, ktorý chceš!V časoch, keď aj malé potešenie dokáže divy si viacerí z nás povedali, že si treba urobiť...18. December, 2021
03Škoda Octavia z Číny za menej: Väčšia, silnejšia, s lepšou výbavou!Bestune B70 je ostrý rival legendy miestheho trhu za menej. Nenechaj si ujsť toto výnimočné...12. December, 2021