Porsche porazilo všetky SUV na Nűrburgringu s novým Cayenne Turbo GT

Porsche predstavilo nový model, teda novú verziu svojho modelu, Cayenne Turbo GT. V hierarchii je úplne na vrchole, predbehol aj extrémne výkonné Cayenne Turbo S. Je však najmä marketingovým ťahom ako znova rozvíriť hladinu vôd okolo veľkého SUV. Výkonovo nie je na úrovni Turbo S e-Hybrid, ale nemusí sa spoliehať na nabíjanie a nevezie so sebou takú záťaž.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.07.2021
Diskusia:
Zdroj: Porsche

Porsche porazilo všetky...

Auto-moto zaujímavosti

Ešte predtým ako sa podarilo odpremiérovať auto v celej kráse sa podaril iný kúsok. Na najznámejšom a benchmarkovom okruhu Nűrburgring sa tomuto autu podarilo získať rekord pre seba. A nie iba medzi SUV, ale medzi všetkými MPV, SUV a pick-upmi, ktoré sú v jednej kategórii.

Porsche porazilo všetky SUV na Nűrburgringu s novým Cayenne Turbo GTZdroj: Porsche

Nový rekord má hodnotu 7 minút a 38,925 sekundy. To už sú naozaj sféry, ktoré sú pre bežné SUV celkom nepredstaviteľné. A to sa Porsche rekord podaril s verziou, ktorá nemá úplne najvyšší výkon. Je to z logického dôvodu. Najvýkonnejšia verzia s 493 kW (670 k) je plug-in hybrid, ktorý nemusí mať maximálny výkon vždy a zároveň so sebou vlečie hmotnosť naviac vo forme batérií.

Nová verzia Cayenne, Turbo GT, je teda bez nabíjateľného hybridného doplnku. Má tiež výhradne karosériu kupé. Automobilka argumentuje, že táto karoséria dostáva nižšie ťažisko, čo je legitímny dôvod. Ale tiež môže mať nový spojler nad oknom a tiež nový výsuvný spojler na hrane batožinového priestoru. No a vyzerá predsa viac cool a športovo ako klasické veľké SUV.

Porsche porazilo všetky SUV na Nűrburgringu s novým Cayenne Turbo GTZdroj: Porsche

Základným poznávacím znakom Turbo GT je nový predný nárazník s inak tvarovanými a, samozrejme, väčšími otvormi na prívod vzduchu. Taktiež je iná strecha, ktorá je z karbónu a na jej konci je výrazný spojler. Teda skôr to je krídlo. Vzadu na kufri je iný nápis, je tam predsa Turbo GT! Táto verzia je štandardne postavená na 22-palcových zliatinových diskoch s pneumatikami Pirelli P Zero Corsa, ktoré mal obutý aj model, čo zašiel spomenutý rekord. Ten však mal, kvôli bezpečnosti, klietku a špeciálne sedadlo vodiča. Avšak rovnaký je výfukový systém s oválnymi koncovkami. Ten je čiastočne z titánu a nemá stredový tlmič, čo znamená úsporu takmer 20 kilogramov hmotnosti.

Porsche porazilo všetky SUV na Nűrburgringu s novým Cayenne Turbo GTZdroj: Porsche

Vnútro sériového Turbo GT je trochu bežnejšie. Má iba štyri miesta na sedenie, lebo vzadu v strede je odkladací priestor. Predné sedadlá majú výrazne športové tvary a sú elektricky nastaviteľné. Volant má, pre istotu, žltý pásik na vrchu, aby bolo jasné kde je stredová poloha. Čalúnenie vo veľkej miere využíva Alcantaru, ale to nie je úplne pravidlom, Porsche Manufaktur dokáže vyriešiť akúkoľvek požiadavku.

Porsche porazilo všetky SUV na Nűrburgringu s novým Cayenne Turbo GTZdroj: Porsche

Dobre, predtým ako sa dostaneme k motoru musíme skonštatovať, že Porsche nenechalo nič na náhodu a brzdy sú brutálne. Vpredu majú keramické kotúče priemer 440 milimetrov a vzadu 410 milimetrov. Motor nemôže teda zaostávať. Z objemu 4,0 litra, s dopingom dvomi turbami, dáva výkon 471 kW (640 k) a krútiaci moment 850 Nm. To je len o 7 kW (10 k) menej ako ponúka brat, Lamborghini Urus. Ani to však nebráni novému Cayenn Turbo GT dosiahnuť stovku za šialený čas 3,3 sekundy.

Základná cena tejto verzie Cayenne bude 196 078 eur, zatiaľ na nemeckom trhu. Slovenská cena stanovená ešte nebola.

Porsche porazilo všetky SUV na Nűrburgringu s novým Cayenne Turbo GTZdroj: Porsche

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porsche Taycan monštrum: 761 koní, 0-100 km/h za 2,8 s. aj napriek váhe! Vďaka triumfálnym parametrom zrýchlenia a motoru pod kapotou označujú mnohí túto beštiu za...2. Máj, 2021
02Špeciálna séria Rolls-Royce Landspeed Collection pripomína hrdinu soľných plání BonnevilluNiekedy je za špeciálnymi edíciami väčší príbeh ako len snaha o marketingový úspech...2. Júl, 2021
03Nové BMW 4 Gran Coupe pokračuje dizajnom v stopách dvojdverového kupéBMW postupne obnovuje trojkové a štvorkové modely svojej ponuky. Vlastne posledným, ktorý...18. Jún, 2021