Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Porsche vylepšilo Cayenne, má viac displejov

Nemecká automobilka Porsche má ako základ svojej modelovej ponuky práve Cayenne, ktoré jej v začiatkoch milénia pomohlo s naplnením cieľov predaja. Aktuálne máme na trhu už tretiu generáciu populárneho modelu, ktorá ale dosiahla svoju polovicu životného cyklu. Preto predvádza modernizáciu a vylepšenia pre modelový rok 2024.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Porsche

Porsche vylepšilo Cayenne,...

Auto-moto zaujímavosti

Základným vizuálnym zlepšením modelu je upravená predná časť auta. Stále vyzerá podobne, čo sa tiahne už všetkými generáciami, ale aktuálne získava iný tvar maticových predných LED svetlometov, nárazníka a pribudli aj nové tvary kapoty a blatníkov. V zadnej časti sú svetlá tiež upravené, prinášajú rovnakú výšku elementov po celej šírke vozidla. Druhou výraznou zmenou je presunutie evidenčného čísla.

Novinkou vzorkovníka farieb bude použitie dvoch nových modrých odtieňov, konkrétne Montego a Algrave, ale pribudne aj sivá Arctic. Športovejšie ladená alternatíva so skosenou zadnou účasťou Cayenne Coupe zase príde s bonusovým balíkom Lightweight Sport Package, ktorý zníži hmotnosť o 37 kg. Nie je to síce veľa, pri dvojtonovej hmotnosti auta, ale každá snaha sa predsa počíta a každý kilogram dole je výborná správa.

Porsche vylepšilo Cayenne, má viac displejovZdroj: Porsche

Ešte výraznejšie zmeny ako v exteriéri pribudnú v interiéri. Prístrojová doska je úplne odlišná a pred vodičom je voľné stojaci 12,9-palcový digitálny panel. Jeho režimy bude možné prepínať tlačidlami na volante. Stredová časť ponúkne priestor pre 12,3 palcový displej informačno-zábavneho systému a prepínanie prevodovky bude medzi týmito dvoma displejmi. Čo nám to pripomína? No predsa nový Volkswagen Multivan. Novinkou bude 10,9-palcový displej pred spolujazdcom. Ten však nebude v štandardnej výbave, ale v príplatkovej ponuke. Umožní spolujazdcovi nastavovať navigačný systém, ale aj sledovať videá. V takom prípade bude vhodná úprava displeja vďaka ktorej naň nebude vodič vidieť a tým pádom ho pohľad na video nebude vyrušovať od šoférovania.

Porsche vylepšilo Cayenne, má viac displejovZdroj: Porsche

Určitými zmenami prejdú aj pohonné jednotky. Na to, že Porsche už neponúka naftový motor sme si už dávno zvykli. Má ho nahradiť plejáda plug-in hybridov, ale aktuálne je jeden. Aktuálna situácia je taká, že základné verzie budú mať trojlitrový motor V6, ktorý ponúka výkon 260 kW (354 k) a to je o 10 kW (14 k) viac ako predtým. Zmenil sa aj krútiaci moment k lepšiemu. Z 450 Nm je 500 Nm. Takisto viac výkonu pridáva aj Cayenne e-Hybrid, základný plug-in hybrid v ponuke. Má totiž elektromotor s výkonom až 127 kW (175 k) a celkový výkon bude 346 kW (470 k), čo je zase nárast o 6 kW (8 k). Výrazným zlepšením bude však zväčšenie batérie. Zo 17,9 kWh sa dostane na 25,9 kWh, ale automobilka ešte neoznámila ako sa táto zmena prejaví na samotnom dojazde. Je však jasné, že striedavým prúdom bude možné vozidlo nabíjať výkonom 11 kW, čo by znamenalo plné dobitie za 2,5 hodiny.

Porsche vylepšilo Cayenne, má viac displejovZdroj: Porsche

Poďme vyššie. Cayenne S má štvorlitrový motor V8, čo je skok oproti predchádzajúcej alternatívne s motorom V6 a objemom 2,9 litra. Osemvalec bude mať výkon 349 kW (475 k) a je to zlepšenie o 25 kW (35 k). S týmto motorom dokáže verzia Coupe vyšprintovať na stovku za 4,7 s, ak je vybavená doplnkovým balíkom Sport Chrono Package. Na vrchole bude stále tróniť Cayenne Coupe Turbo GT, ktoré má výkon 479 kW (650 k) zo štvorlitrového osemvalca, znova, podobne ako v Cayenne S. Aj tu je viditeľný nárast o pár koná oproti predchádzajúcej alternatíve. Na stovke je za 3,4 sekundy a maximum presahuje 300 km/h. Turbo GT bude mať štandardne natáčanie zadnej nápravy, vzduchové pruženie, ale aj keramické brzdy a titánový výfuk. Základnejšie verzie, konkrétne Cayenne, Cayenne S a Cayenne e-Hybrid dostanú nové dvojventilové tlmiče, ktoré majú rozdielne možnosti stlačenia. Automobilka hovorí, že práve tieto nové tlmiče ponúknu modelu Cayenne ešte lepšiu stabilitu. Výraznou inováciu prešiel ale aj systém vzduchového pruženia, ktorý je štandardný pre verziu Turbo GT. Má ešte väčší rozdiel medzi jednotlivými režimami jazdy.

Porsche vylepšilo Cayenne, má viac displejovZdroj: Porsche

Inovované Porsche Cayenne môžeme na našom trhu očakávať už v priebehu tohoto roka. Síce si stále necháva veľmi podobné štylistické prvky ako doteraz, ale výrazná zmena je vo vyššom výkone a hlavne v interiéri. S tým bude určite spojená aj zlomkovo vyššia cena, ale pri samotnej cene Porsche Cayenne je už pár tisíc eur takmer zanedbateľných.

Porsche vylepšilo Cayenne, má viac displejovZdroj: Porsche

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Porsche na Slovensku: Nová milardová investícia pre SR!Nemecká automobilka šokuje. Oficiálne potvrdila správy o otvorení nového závodu na...10. Apríl, 2023
02BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéBMW len nedávno ukázalo ako bude vyzerať modernizovaná verzia modelov X5 a X6 a už teraz...23. Február, 2023
03Mercedes osviežil model GLS, vrátane Maybachu a AMGNemecká automobilka Mercedes má teraz na pilno a optimalizuje štruktúru svojho portfólia...6. Apríl, 2023