Potrebujete dochádzať? Pozrite si týchto 5 hatchbackov, ktoré sú iné ako ostatné

Dochádzanie do zamestnania je znova nutnosť. Časť firiem ruší home office, ľudia prijímajú nové výzvy v novom zamestnaní. A dostať sa tam dá viacerými spôsobmi. Buď hromadnou dopravou, alebo niečim iným, teda autom. Motorky sú skôr sezónna záležitosť, na aute sa dá jazdiť celý rok.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Potrebujete dochádzať?...

Auto-moto zaujímavosti

Tentoraz sme stanovili hranicu 4000 eur, podmienka bola malý hatcbhack s trojicou dverí a ešte jedna závažná podmienka, tento hatchback musí byť niečim zaujímavý. Jasné, výber je naozaj široký, ale do toho nášho sa dostalo týchto 5 kúskov.

1. Volvo C30

Boli časy, kedy bolo Volvo ešte súčasťou Fordu a C30 je presne z tejto éry. Patrí medzi najzaujímavejšie malé Volvá tej doby. Má väčších bratov, ale tí sú obyčajnejší. C30 má tiež podvozok zdieľaný s Focusom, ale hlavne má úplne samostatnú a zaujímavú karosériu. Zadné tretie dvere sú celé zo skla, čo je odkaz na trojdverový model 480, ktorý mal aj vyklápacie svetlá.

Tento kus má charakteristickú čiernu farbu, ktorú mal práve predchodca 480. Na nej trochu zanikajú plastové lemy okolo celej karosérie, čo je fajn, lebo zbytočne nekričia. Čo však kričí je interiér. Červená farba je nezvyklá a aj tu je inšpirácia históriou, zrejmá pri pohľade na rozmiestnenie sedadiel. Motor 1,6 spaľujúci naftu je bezproblémový ak sa oň majiteľ adekvátne stará. Za starostlivosť poskytne naozaj nízku spotrebu.

https://www.autobazar.eu/volvo-c30-16d-momentum-id18878448.html

Potrebujete dochádzať? Pozrite si týchto 5 hatchbackov, ktoré sú iné ako ostatnéZdroj: Autobazar.EU

2. Volkswagen Beetle

Aj toto je štýl. Auto, ktoré je najpredávanejšie na svete, teda druhé, veď ho nahradila Corolla, ktorá svoje ťaženie nekončí. Beetle je novodobá verzia toho, čo kedysi postavilo na kolesá celé Nemecko a ešte stále stavia na nohy napríklad Mexiko. Nový pokus začal na prelome tisícročia a priniesol charakteristické tvary a vázičku na kvet za volantom. Vlastne nie je nič lepšie ako mať v nej pichnuté tri tulipány, za ktoré sa schová napríklad cyklista.

Ak dochádzate z Trnavy do Bratislavy, tak možno toto je ten správny približovací automobil. Má 1,9 TDI, ktorý má povesť nezničiteľného motora, čo nič nežerie. Síce má úplne drsný zvuk, ale to len pripomína hluk vzduchom chladeného agregátu pôvodného Chrobáka. Tento kus je jedným z novších, po facelifte, ktorý prišiel práve v roku 2005.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-new-beetle-volkswagen-new-beetle-19-tdi-rv2005-id18873483.html

Potrebujete dochádzať? Pozrite si týchto 5 hatchbackov, ktoré sú iné ako ostatnéZdroj: Autobazar.EU

3. Alfa Romeo MiTo

Nové malé auto od Alfy Romeo prišlo na trh v roku 2008 a vydržalo na ňom neobvykle dlho, až do roku 2018. Zaujímavý názov bol ešte pred uvedením modelu. Hovorilo sa o ňom ako o aute menom Junior, ale zo súťaže vyšiel názov Furiosa. A keďže Alfa Romeo bolo jedno, čo hovorí verejnosť, nazvala model MiTo, podľa miest, v ktorých vznikal, Milano-Torino.

Hovorí sa, že 1,4-ky motory s turbom boli veľmi schopné a trvácne. Stačilo každých 10-tisíc meniť olej a každých 30-tisíc sviečky. V takomto prípade auto vydržalo naozaj veľa a dá sa s ním jazdiť naozaj úsporne aj do 6 litrov. Pritom môže mať výkon, ktorý dávnejšie mávali hothatche. Lenže nie v tomto prípade, tu musí stačiť 88 kW (120 k).

https://www.autobazar.eu/alfa-romeo-mito-14-tb-distinctive-id18932598.html

Potrebujete dochádzať? Pozrite si týchto 5 hatchbackov, ktoré sú iné ako ostatnéZdroj: Autobazar.EU

4. Suzuki Swift Sport

Znova tu máme oživenie. Suzuki sa s týmto Swiftom snažilo zaradiť medzi štýlovejšie autá a v podstate stavalo konkurenta MINI Cooperu, najmä verziou Sport. Dizajn sa teda podaril a Swift žal úspechy. Ale druhý pohľad hovorí, že bol aj dobrým hothatchom. Mal síce iba 92 kW (125 k), ale mal niečo iné, čo mu pomáhalo.

Hmotnosť tohoto športovo ladeného krpca je len tona. Je, vďaka iným nárazníkom, dlhší o 70 milimetrov. Má manuálnu päťstupňovú prevodovku a spotreba tiež nie je problémom, lebo Suzuki vie robiť úsporné autá. Ak teda jazdíte do zamestnania v rámci mesta, tak možno práve tento krpec bude optimálnou voľbou.

https://www.autobazar.eu/suzuki-swift-sport-id18800726.html

Potrebujete dochádzať? Pozrite si týchto 5 hatchbackov, ktoré sú iné ako ostatnéZdroj: Autobazar.EU

5. Ford Fiesta ST

Ford vyrába stále model ST, ale posledný zo série, kedy boli ešte pod kapotou atmosférické motory je práve tento. Do malého priestoru pod prednou kapotou sa konštruktérom podarilo natlačiť mohutný dvojliter s výkonom 110 kW (150 k). Daňou za vysoký výkon je horšie manévrovanie. Vďaka menšiemu priestoru na vytočenie sa zmenšil uhol, ktorý dokážu kolesá dosiahnuť.

Práve modrá metalíza je jednou z najlepších farieb na Fiestu ST, pričom celkový vzhľad podčiarkuje aj kombinácia s bielymi pásmi nielen na kapote, ale aj na dverách. Presne takúto kombináciu mal pri predstavení aj Dodge Viper GTS. Cenené sú aj originálne disky a neponičený interiér, znova kombinovaný s modrou farbou.

https://www.autobazar.eu/ford-fiesta-20i-duratec-st-id18854985.html

Potrebujete dochádzať? Pozrite si týchto 5 hatchbackov, ktoré sú iné ako ostatnéZdroj: Autobazar.EU

Bonus: Škoda Favorit

Československá produkcia, prvá sériová Škoda, ktorá opustila koncepciu všetko vzadu a prešla na úplný opak, všetko vpredu. Motor so štyrmi valcami, objemom 1,3 litra a výkonom 40 kW (55 k) neťahal príliš veľa hmotnosti, tak mal aj celkom obstojnú dynamiku. Teda rozbehol auto a vedel udržať rýchlosť a s prázdnym autom vedel aj celkom potiahnuť hore kopcom. Dobre, nemá trojicu dverí, ale je už zaujímavým artiklom na cestách a dokáže pritiahnuť pár pohľadov, ak je v dobrom stave.

Zrenovovaný kus má charakteristickú béžovú farbu a keďže je z úvodných ročníkov, má aj masku chladiča s asymetricky umiestneným logom. Tento kus nie je síce úplne ako veterán, ale má aspoň vylepšenia, ktoré nie sú šialené. Malý volant umožňuje aj mohutnejšieho šoféra, zadné svetlá sú z modernizovanej verzie, dokonca zo špecialít, ktoré ponúkala automobilka. A ani disky nevyzerajú príliš odtrhnuté od vtedajšej reality.

https://www.autobazar.eu/favorit-135l-id18689509.html

Potrebujete dochádzať? Pozrite si týchto 5 hatchbackov, ktoré sú iné ako ostatnéZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Dacia Sandero Stepway – Dokáže viac ako sa zdáKúpa jazdeného auta je často spojená s dilemou, či by za tie peniaze nevyšlo aj nové voňavé...28. Apríl, 2021
02SEAT sa pustil do vylepšenia Arony a Ibizy naraz, hlavné sa udialo vnútriNa jednom podujatí SEAT predstavil facelift dvoch modelov súčasne. Nie je to prekvapenie,...20. Apríl, 2021
03Tajný detail novej Škody Fabia: Kde sa ukrýva vlajka ČR?Sú prvky, ktoré sa stanú trendom a preberajú ich mnohé konkurenčné značky. Dnes sa čoraz...14. Máj, 2021