Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavan

Situácia vo svete je zložitejšia. Dá sa pochopiť ak by niekto mal strach cestovať lietadlom, prípadne ostávať v hoteli. A preto je možnosťou ako cestovať použitie karavanu. Aký karavan však vyhovuje predstavám úplne stopercentne? Taký, ktorý je dokonale prispôsobený požiadavkam cestovateľa.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.10.2020
Diskusia:

Pozrite si 10 áut, ktoré...

Auto-moto zaujímavosti

V ostatnej dobe sa veľkej popularite tešia hashtagy ako vanlife a nomadlife. V podstate môže byť karavanom akékoľvek auto, ktoré ponúka dostatok priestoru. A je už na samotnom úživateľovi a staviteľovi ako si vnútorný priestor vylepší. My sme stanovili limit 20-tisíc eur, pričom rátame, že na samotnú prestavbu z tohto budgetu pôjde 10-tisíc eur. Pozrite sa čo sme našli.

1. Ford Transit L2H2

Prváve táto generácia Transitu je najnovšia, aj keď už je aktuálne v ponuke po facelifte a s novým, menším motorom. Veľkosť L2H2 je príjemným kompromisom medzi vonkajšou veľkosťou a vnútorným priestorom. Výhodou nesporne je aj fakt, že v Transite sedí vodič nižšie, čiže jazda pripomína šoférovanie menších áut, teda skôr SUV.

Ako pri každej prestavbe netreba zabudnúť na poriadnu izoláciu a tiež na nezávislé kúrenie, aby sa v aute dalo spať. Pri presunoch nevadí ani výkon 92 kW (125 k), ktorý je na dodávku skôr priemerný, ale na 130 auto rozbehne bez akéhokoľvek problému.

https://www.autobazar.eu/ford-transit-22-tdci-l2h2-id17579879.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

2. Renault Master L3H2

Renault Master patrí do rovnakej kategórie ako Transit. Ako je zvykom, ponúka rôzne dĺžky a výšky. S L3H2 sa možno horšie manévruje, ale faktom je, že ponúka ešte o pár metrov kubických naviac, čo môže znamenať prídavok vo forme sprchového kúta. Treba však rátať s tým, že čím je auto väčšie, tým menšia užitočná hmotnosť ostáva do tej celkovej.

Aj v tomto prípade má motor výkon 92 kW (125 k), čo je, podľa špecifikácie, single turbo a štvorvalec s objemom 2,3 litra.

https://www.autobazar.eu/renault-master-furgon-23-dci-130-l3h2p3-cool-id17623226.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

3. Ford Transit AWD

Znova Transit? Áno! Je síce starší, ale má pohon všetkých kolies, čo pri takýchto dodávkach nie je práve samozrejmosťou. Bonusom pri prestavbe je sklo na posuvných dverách, ktoré presvetlí interiér. Na noc sa dá prekryť závesom. Sú firmy, ktoré vyrábajú aj tienidlá priamo na veľkosť samotných okien.

Výhodou na zimu je určite vyhrievanie okna, nevýhodou na leto absencia klimatizácie. Toto auto je skôr na zimné výlety. Pod kapotou má starší motor s objemom 2,4 litra, ktorý má 103 kW (140 k). Svojou veľkosťou patrí medzi tie menšie vozidlá v ponuke.

https://www.autobazar.eu/ford-transit-24-tdci-4x4-awd-id17645272.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

4. Fiat Ducato L4H3

Z trojičiek, ktoré sú v ponuke, čiže Citroën Jumper, Peugeot Boxer a Fiat Ducato je úplne jedno ktoré si vyberiete. Akurát Talian má iné motory ako Francúzi. Veľkostne sú však všetky autá rovnaké. Práve verzia L4H3 je tou najväčšou v ponuke a ponúka naozaj veľa priestoru pre predstavivosť a prerábky.

Tu je však trochu problém so zadaním inzerátu, keďže v poznámke je fakt, že cena je bez DPH. Avšak auto vyzerá dobre, nájazd 292-tisíc by, pri takýchto autách, tiež nemal znamenať problémy a pod kapotou je Fiatovský 2,3-litrový štvorvalec s výkonom 96 kW (130 k).

https://www.autobazar.eu/fiat-ducato-23-multijet-e6-l4h3-3.5t-maxi-id17540543.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

5. Volkswagen Crafter LR

Ak hovoríme o veľkých autách, tak nesmieme zabudnúť na Volkswagen Crafter, ktorý v tejto generácii ešte vznikal spolu s Mercedesom Sprinter. Je extrémne dlhý, má pohon zadnej nápravy a vnútri naozaj extrémne veľký priestor, kam sa dá umiestniť hocičo. Ale treba brať do úvahy aj hmotnosť prestavby, aby auto nepresahovalo celkovú povolenú hmotnosť.

O pohon sa stará dvojliter s výkonom 100 kW (136 k), ktorý je omnoho spoľahlivejší ako päťvalec, ktorý mal Crafter pred faceliftom. Zo všetkých dodávok má práve Crafter a Sprinter vzhľad skôr nákladného auta, čomu prispieva aj fakt, že vodič sedí asi o 20 centimetrov vyššie ako v Transitoch.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-crafter-35-20-tdi-lr-id14901582.html

 Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

6. Mercedes-Benz Vito 113 CDI

Menšia alternatíva je vždy lepšia pri parkovaní. A Vito generácie W639 po facelifte vyzerá so svojimi ostrými tvarmi stále celkom moderne. Výhodou tejto verzie, ktorá má sedadlá sú pripravené kotevné body, na ktorých boli bežne priskrutkované sedadlá. Naviac tie sedadlá v tomto kuse reálne sú.

Možno by sa dalo skombinovať jednu lavicu a priestor na spanie, sem sprchu nevopcháte, nie je na to dostupná výška a prestavba bude skôr na štýl verzie Marco Polo. Avšak niektoré firmy ponúkajú vyklápaciu strechu, čo vnútornú výšku zväčší. V inzeráte je niečo o inom zvuku motora, čo asi treba preveriť.

https://www.autobazar.eu/mercedes-vito-113-cdi-blueefficiency-lang-id17744984.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

7. Nissan NV200

Mohlo by tu byť Berlingo od Citroënu, alebo Volkswagen Caddy, ale NV200 má tvarovo k ostatným autám najbližšie. Tento automobil je však vhodný skôr na prestavbu na karavan pre jedného. Nie je príliš veľkým autom a tak je možné s ním prejsť hocikam. Teda čo sa týka spevnených povrchov. Prístupné sú garáže v mestách, parkovacie domy a vlastne každé jedno miesto, kam sa dá dostať s osobným autom.

Pohon NV200 zabezpečuje 1,5-litrový vznetový motor zo spolupráce s Renaultom. Má výkon 66 kW (90 k). V tomto aute je výhodou použitie dvoch sedadiel, lebo po odstránení priečky sa dá ľahko prejsť do zadnej časti. Teda omnoho ľahšie ako v prípade troch sedadiel vpredu pri väčších modeloch.

https://www.autobazar.eu/nissan-nv200-15-dci-acenta-id16553577.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

8. Land Rover Discovery

Dobre, toto je trochu drahšie. Ale ako úprava sa dá použiť nejaká už vyvinutá prestavba. Príkladom môže byť Nest od firmy Egoe. Je to proste kváder, ktorý treba ukotviť v kufri a ponúka kuchyňu s varičom a umývadlom. Hadicu z umývadla možno použiť ako núdzovú sprchu. A po rozložení sa objaví dvojlôžko priamo v interiéri auta.

Land Rover Discovery má výhodu, že prejde naozaj hocikam aj v teréne, teda podľa použitia pneumatík. A tieto trojlitre už boli omnoho spoľahlivejšie ako 2,7-litrové V6 predtým. Prestavba stojí do 4-tisíc eur, čo znamená, že stále sa komplet vojde do limitu 20-tisíc eur.

https://www.autobazar.eu/land-rover-discovery-4-id17624544.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

9. Mercedes-Benz Sprinter

Ako sme spomenuli, tieto veľké autá majú čaro, že sa do nich toho veľa zmestí. A pritom zvonka vyzerajú ako bežné dodávky. Tento Sprinter už bol na karavan konvertovaný, preto je v top 10, aj keď stojí 20-tisíc eur. Ponúka miesto pre 6 ľudí na sedenie a pre 5 na spanie. Má sprchu aj toaletu a nezávislé kúrenie. Dokonca má aj rozvod 220 voltovej siete a zimné pneumatiky na diskoch. Toto môže byť inšpirácia na prestavbu.

https://www.autobazar.eu/sprinter-id2877617.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

10. Fiat Ducato

Druhé Ducato je iné ako to určené na prestavbu. Toto je reálne karavan za 19-tisíc eur. Auto z roku 2003 poháňa 2,3-litrový štvorvalec s výkonom 81 kW (110 k). Na sedenie má štyri miesta a na spanie tiež štyri. Tiež disponuje kúpeľňou a toaletou. Je to originálny karavan, ktorý bol ako karavan stavaný od začiatku. Tak čo? Prestavali by ste si dodávku podľa seba, či kúpili už niečo hotové? A kam by ste sa s takýmto auto vybrali?

https://www.autobazar.eu/fiat-ducato-karavan-id17554114.html

Pozrite si 10 áut, ktoré by ste mohli prestavať na karavanZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Top 5 luxusných sedanov z ponuky Autobazar.euNiekedy je cestovanie autom vhodnejšie ako lietadlom. A na takéto presuny sú ako stvorené...7. August, 2020
02Týchto 5 kabrioletov sa zimy nezľakneJazdiť jedným autom po celý rok, najmä ak je niečim zaujímavé je super. Taký kabiolet je...16. Október, 2020
03Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EUDovolenky boli tento rok vo veľmi obmedzenom režime, veľa ľudí ostalo doma a je možné, že...18. September, 2020