Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Pri cene benzínu nevyhráva len výrobca, vyšší zisk má aj niekto iný

Každý, kto má auto vie, že cena benzínu a cena nafty je stále vysoko, už síce od mája trochu klesla, ale tento pokles rozhodne nereflektuje pokles ceny ropy na trhoch. Rok a pol dozadu sme tankovali, pri rovnakých cenách ropy, až o 30 percent lacnejšie. Z čoho sa teda skladá cena benzínu a nafty? Kto benefituje z vyšších cien palív? Môže to byť niekomu jedno aké sú tieto ceny?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Pri cene benzínu nevyhráva...

Auto-moto zaujímavosti

Zložky ceny nafty a benzínu

Ceny palív sa stanovujú vždy začiatkom týždňa s ohľadom na cenu ropy na svetových trhoch. Avšak tento princíp má oneskorenie približne tri týždne, čo následok posunu od výrobcu samotného do distribučnej siete. Ak teda v jednom týždni klesne cena suroviny, tak reálny pokles ceny prichádza tri týždne po tomto jave. Pri náraste je reagovanie akési promptnejšie. Každý si predsa pamätá február, kedy cena jednorázovo skočila výraznejšie hore. Najvyšší vrchol dosiahla cena na prelome júna a júla.

Cena benzínu a nafty sa skladá z viacerých zložiek. Základom je teda cena suroviny, čo je naozaj základ výroby. Ale k nej treba prirátať samotnú výrobu, dopravu, zisk rafinérie, ale potom prichádza to čarovanie. Základná sadzba spotrebnej dane pre benzín je 51,4 centu na liter. Na motorovú naftu je to 36,8 centu na liter. Plus k tomu treba prirátať variabilnú zložku a do daň z pridanej hodnoty. Tá je stále 20 percent a štát ju vyberá z celkovej ceny, čiže vrátane poplatkov. Reálne tak štát vyberie, v súčasnosti, keď je benzín za 1,73 eura v priemere, podľa štatistického úradu, 80 centov z každého litra benzínu. Pri motorovej nafte to je trochu menej. Pri relatívnom vyjadrení sú aktuálne poplatky štátu až 46 percent. Takže na situácii nezarába len výrobca palív, ale svoje benefity čerpá aj štátna pokladnica.

Dopad vyšších cien celkovo

Ak niekto hovorí, že nemá auto a jeho sa zvýšené ceny palív netýkajú, tak sa veľmi zásadne mýli. Ceny palív zasahujú každého jedného jedinca, lebo sa premietajú do cien každého jedného produktu. Chlieb? Aj na ten treba dopraviť suroviny. Zelenina a ovocie? Čo spaľujú mašiny obrábajúce polia? Zvýšené ceny palív majú dopad na celú krajinu a každého jedného jedinca v nej. Znižujú kúpyschopnosť v hospodárstve, lebo sa postupne zvyšujú ceny všetkých potravín a vlastne všetkých tovarov.

Pri cene benzínu nevyhráva len výrobca, vyšší zisk má aj niekto inýZdroj: Autobazar.EU

Zvyšujúce sa ceny zase štartujú infláciu a tá je tento rok jedna z najvyšších za ostatné roky. Z tohto dôvodu môže prísť horšia situácia pre tých, čo ponúkajú služby, lebo prvá sféra uťahovania opaskov hovorí o tom, že obyvatelia menej cestujú a menej využívajú služby reštaurácii a krajina prichádza do miernej recesie. Aj preto je vhodné mať ceny palív nižšie. Majú dopad na každého jedného jedinca a je rozdiel, či mesačne minie 75 percent výplaty, alebo 100 percent.

Aký je vývoj ceny benzínu za ostatný polrok

Keďže sa cena benzínu stanovuje na týždennej báze, nemá zmysel riešiť ako sa vyvíja cena benzínu podľa dní. Denné odchýlky sú len reakciami konkrétnych čerpacích staníc na dianie v regióne a konkurenčný boj. Preto aj štatistický úrad sleduje priemernú cenu benzínu podľa týždňov. Rovnako je na tom aj cena nafty.

Cena začala výraznejšie stúpať po tom, čo Rusko začalo vojnu na Ukrajine. Ku súčasnej situácii s vysokými cenami paliva prispieva aj vydieranie oznamujúce stále dokola, že prestane tok ropy Ural, ktorá je aktuálne ešte lacnejšia ako porovnateľná Brent. Prečo je teda cena taká vysoká? Práve kvôli neistote a neschopnosti nám prislúchajúcich rafinérii plnohodnotne spracúvať Brent. Sú stavané na Ural a z toho vyplýva, že adaptácia tiež stojí nemalé prostriedky.

Prečo cena paliva rastie, či skôr rástla?

Základom nárastu ceny paliva od začiatku roka je teda vojna v susednom štáte. Kvôli sankciám je stále ťažšie dostať sa ku surovine, ale niektoré krajiny majú výnimku. Tým, že rafinéria v Bratislave je stavaná na jeden typ ropy a adaptácia na iný je zložitá, tak stúpajú aj prevádzkové náklady, čo sa odráža v cene paliva. A v neposlednom rade je v hre aj samotný zisk výrobcu, ktorý je vraj najvyšší znova za ostatných pár rokov. Jedna vec je nahliadať naň ako na príjem, ale druhá je fakt, že si rafinéria musí vytvoriť kapitál na adaptáciu výroby na iný druh ropy, ktorý sa predsalen spracúva trochu inak.

Pri cene benzínu nevyhráva len výrobca, vyšší zisk má aj niekto inýZdroj: Autobazar.EU

Cena paliva dosiahla svoj vrchol  v týždni od 27.6.2022 do 03.07.2022, vtedy štatistický úrad zaznamenal priemernú sumu za liter benzínu s oktánovým číslom 95 až 1,946 eura za liter a liter motorovej nafty bol za rovnakú sumu. Odvtedy sa situácia aj so sankciami trochu vyjasnila a Ural tečie naďalej, ale situácia nie je úplne istá, takže nervozita na trhu prispieva ku relatívne ležérnemu poklesu cien. Výrazná stabilizácia by mohla nastať, keby skončí vojna na Ukrajine, čo je však v nedohľadne. Trojdňová operácia aktuálne trvá už viac ako pol roka a počas neho máme výrazne vyššie ceny paliva ako by sme si priali, čo vyvoláva zvýšené ceny všetkého ostatného.

Očakávanie v horizonte mesiaca

Zaujímavé bude sledovať vývoj ceny benzínu a tiež vývoj ceny nafty. Jedno je však jasné, na vrchol z konca júna sa tak ľahko dostať nemôžu, čo je výborná správa. Naviac existuje predpoklad, že aktuálne by sa mali ceny benzínu dostať pod 1,7 eura za liter. Veľmi optimistická prognóza hovorí o 1,65-eurách za liter benzínu na konci mesiaca, lebo sa zase situácia trochu vykryštalizuje. Predpovedať túto cenu úplne presne je však rovnaký hazard ako snažiť sa predpovedať počasie mesiac dopredu. Tých faktorov vstupujúcich do rovníc je extrémne veľa. Zatiaľ to ale vyzerá naozaj na pokles, ale predpoklad je, že sa cena zastaví niekde na hodnote 1,5 eura za liter. Pritom netreba byť ani pamätníkom, aby niektorí mohli povedať, že kedysi býval benzín aj pod 1,2 eura.

V každom prípade prinesieme analýzu aj o mesiac a pozrieme sa, či naše predpovede o sume 1,65 eure za liter budú začiatkom októbra realitou, alebo sa udeje niečo iné, čo sumu posunie niektorým zo smerov. Bude to závisieť nielen od svetovej situácie, od krízového vývoja, ale aj od vývoja cien benzínu. Ak však budeme brať do úvahy trojtýždňový reakčný čas na cenu ropy, tak by cena mohla byť naozaj na predpokladanej hodnote.

A teraz si pozrite, vývoj ceny benzínu na Slovensku od začiatku roka. Na grafe je znázornený aj vývoj ceny nafty

Pri cene benzínu nevyhráva len výrobca, vyšší zisk má aj niekto inýZdroj: Autobazar.EU

Zrdoj dát: Štatistický úrad SR

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Šialené mašiny, horúčava a Amerika...Podujatia Power fest už pozná na Slovensku snáď každý, komu prúdi v žilách palivo. Vždy je...24. Jún, 2022
02Peugeot e-Expert je odpoveď na mestské zásobovanieČo je najväčší problém z hľadiska emisií v urbanizovaných oblastiach? Nie sú to vozidlá,...29. August, 2022
03Test: Volkswagen Multivan T7 - Nový etalón triedyPredstavenie nového Multivanu siedmej generácie sprevádzali veľmi rozporuplné reakcie....31. August, 2022