Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Prvá jazda: Rolls-Royce je úplne iná liga

Rolls-Royce je jedna z mála automobiliek, ktorá je automaticky rozoznávaná a poznajú aj malé deti. Je to kvôli soške Spirit of Ecstasy, ktorá čnie nad antickým chrámom tvoreným maskou. My sme si konečne skúsili aká je jazda v jednom z najkomfortnejších, ak nie najkomfortnejšom vozidle, teda skôr v rôznych vozidlách značky. Všetkých modeloch značky, ak by sme boli exaktní.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Prvá jazda: Rolls-Royce je...

Auto-moto zaujímavosti

Najskôr však treba skonštatovať, že aj napriek geopolitickým problémom je vidno nárast predaja až o 8 % v minulom roku, ďalším míľnikom je, že sekcia Provenance s certifikovanými použitými vozidlami zaznamenala výrazný úspech a čím ďalej viac sa do popredia tlačí aj sekcia Bespoke, ktorá dokáže každý jeden Rolls-Royce prispôsobiť individuálnym požiadavkám naozaj detailne. Bespoke zaznamal nárast o 50 percent minulý rok. Kvôli sekcii Bespoke automobilka rozširovala svoju kapacitu, čiže nezvýšila produkciu celkovo, ale má lepšie možnosti prispôsobenia vozidiel. Aj napriek tomu, že ako jedna z mála značiek nemá zásadný problém s čipmi a podobnými vecami je čakanie na nový Rolls-Royce až dva roky . Je to kvôli naplneniu kapacít. My sme si vyskúšali všetky 3 modely, ktoré sú aktuálne dostupné a začneme od toho základného, aj keď základ je nad všetkým ostatným na trhu.

Rolls-Royce Ghost Black Badge

Najmenší  a svojim spôsobom základný Rolls-Royce súčasnosti je stále obrovské vozidlo, veď má na dĺžku až 5,5 metra a pretavuje sa to aj do extrémneho interiéru. Stále treba mať na pamäti, že toto je základná dĺžka Ghostu, existuje aj EWB, ktorá má celkovú dĺžku až 5,7 metra. Výbava Black Badge prináša, oproti štandardu, ostrejšie nastavenie motora s vyšším výkonom až šesťsto koní (442 kW) a tiež vylepšené jazdné vlastnosti v prospech dynamickej jazdy. To však neznamená, že by si Black Badge ulietal na tvrdom podvozku. Stále je veľmi decentný a príjemný. Športový charakter sa dá odhaliť v zákrutách aj vďaka natáčaniu zadnej nápravy, ale hlavne z jemne rozdielneho pocitu z celku.

Prvá jazda: Rolls-Royce je úplne iná ligaZdroj: Autobazar.EU

V tomto aute si nemeníte režimy, tu máte jedno nastavenie a až prekvapivo tenký veniec volantu. Všetko sa dá stále ovládať dvomi prstami a druhou rukou môžete držať klaksón, ak ste v Indii. Presne takto to funguje, v niektorých krajinách sveta musíte mať jednu ruku nastavenú na klaksóne, aby ostatní počuli, že idete, nie iba videli, lebo to nie je dostatočný dôkaz o realite v týchto krajinách. Prekvapivé. v rámci celého modelového radu Rolls-Royce, je nastavenie klimatizácie. Tu nemáte klasické nastavenie teploty a nastavenie ventilácie. Máte len nastavenie štyroch zón a rýchlosti prúdenia vzduchu, prípadne teploty, ale klasickými kolieskami otočenými horizontálne, nie vertikálne a dokonca bez stupnice. Tu sa na stupne predsa nejdeme hrať.

Prvá jazda: Rolls-Royce je úplne iná ligaZdroj: Autobazar.EU

Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes

Aj keď v Európe je najpredávanejším modelom práve Ghost, celosvetovo je to určite Cullinan, ktorý trafil klinec po hlavičke a posunul možnosti automobilky. Má tiež dĺžku enormných 5,3 metra a hmotnosť 2,66 tony. Parkovať v bežných parkovacích miestach je možno trochu problém, ale od toho predsa môžete mať vodiča. Tak ako pri ostatných modeloch automobilky má aj Cullinan otváranie zadných dverí smerom dozadu a taktiež má zatváranie po stlačení tlačidla. Otvoríte si manuálne, zavriete tlačidlom. Tu práve vidno aj spojitosti s veľkým modelom Phantom, lebo zatváracie tlačidlo je na vrchu prístrojovej dosky. V zadnom rade sedadiel je zase na stĺpiku karosérie. Nebudete sa predsa za dverami naťahovať!

Prvá jazda: Rolls-Royce je úplne iná liga

Aj tu je pod kapotou motor V12, ktorý má objem 6,75 litra a v tomto prípade ma výkon 415 kW (563 k). Ako hovorí Rolls-Royce, výkon je dostatočný. Automobilka kedysi ani neudávala hodnoty a mala len túto okrídlenú formuláciu o dostatočnosti výkonu. Spojenie s osemstupňovou prevodovkou je priam zamatovo jemné a nikdy necítite akékoľvek trhnutie pri preradení. Aj v tomto prípade je vidno odkazy do minulosti vo forme klasického prepínača svetiel vľavo pod volantom, ale aj spomenutej klimatizácii, či dokonca klasicky vyzerá aj volant a páčky pod ním.

Verzia Cullinan Frozen Lakes je špecialitou vyrobenou práve v sekcii Bespoke. Celkovo vzniklo 14 kusov, z čoho každý má špeciálne čalúnenie kombináciou čiernej, bielej a tyrkysovej kože. Zaujímavé sú tiež Pinstripes na bokoch s grafikou na blatníkoch. Do interiéru sa Frozen Lakes nasťahoval ešte aj vo forme nástupných líšt s označením série, ale aj so špeciálnymi obkladmi interiéru. Majú viacero vrstiev a ich príprava trvá až dva týždne. Najprv zručný umelec nakreslí prvú vrstvu grafiky, potom zalakuje, nechá uschnúť, potom druhá vrstva grafiky, lak, uschnutie, tretia vrstva, lak, uschnutie. No a finálny efekt je naozaj fantasticky. Na slnku pôsobí lišta pred spolujazdcom ako reálny pohľad na zamrznuté jazero. Bajkal? Napríklad...

Prvá jazda: Rolls-Royce je úplne iná ligaZdroj: Autobazar.EU

Rolls-Royce Phantom Founder’s Edition

Čo treba povedať o Phantome? Má stále V12 s prepĺňaním, má obrovskú dĺžku, môže byť predĺžený ako EWB a nehľadíte pri ňom na spotrebu. Hodnota 20 je taký štandard v kombinovanej prevádzke. V tomto prípade je vo vozidle najrozumnejšie použiť šoféra a to aj v prípade krátkej verzie, lebo má vzadu miesta extrémne veľa. Aj táto alternatíva prešla rukami oddelenia Besoke a remeselníci vytvorili nádhernú kombináciu exteriéru a interiéru. Exteriér ma sivé prevedenie, čo je celkom nenápadné, ale už samotnou veľkosťou robí vozidlo rozruch a strháva na seba pozornosť.

Prvá jazda: Rolls-Royce je úplne iná ligaZdroj: Autobazar.EU

Omnoho zaujímavejší je však interiér. Kombinuje čiernu s úplne bledou modrou a ružovou, či skôr farbou magenta. Tak ako ostatné modely, aj tento využíva predchádzajúci informačno-zábavný systém od BMW, ktorý je doladený do dokonalosti podľa potrieb automobilky Rolls-Royce. Phantom však neukazuje svoje koliesko očiam a nemusí ho mať vyklopené. Je na malom ostrovčeku, ktorý sa dá schovať v stredovej oblasti lakťovej opierky. Aj spoza volantu sa Phantom ukazuje ako úplne fantastické auto, ktoré dokáže odfiltrovať akúkoľvek nerovnosť a akýkoľvek ruch zvonka. Je to auto, ktoré vám predĺži život, lebo bude oázou kľudu v rušnom svete. Keď už nič iné, tak stačí spomenúť aparatúru Bespoke Audio pozostávajúcu z extrémneho počtu reproduktorov od rôznych výrobcov, poskladanú tak, aby vytvárala čo najdokonalejší zvuk. Phantom nie je o rýchlych presunoch, je po kľude a komforte. Jasné, dokáže ísť nad dvesto kilometrov za hodinu, pri ktorých ale vôbec nebudete cítiť, že cestujete tak rýchlo. A cena? Náš odhad je, že Phantom je zruba za trištvrte milióna eur, Cullinan Frozen Lakes tak za 500-600-tisíc a Ghost Black Badge do pol milióna.

Prvá jazda: Rolls-Royce je úplne iná ligaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkonMercedes na Slovenskom trhu ukázal najnovší prírastok do elektrickej rodiny, ktorý nesie...17. Február, 2023
02Najvzácnejší Rolls-Royce: 6x6 delo vyrobené z dreva!Čo urobí nadšenec slávneho automobilu, keď nemá dosť peňazí na kúpu vysnívanej mašiny?...12. Február, 2023
03BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaBMW má hierarchiu svojich modelov pevne rozdelenú. Niektoré modely môžu šokovať, niektoré...8. Február, 2023