Prvé autobusy na vodík v BA: Vodíkové stanice v SR už na jeseň!

Po odklepnutí legislatívy ohľadne znižovania emisii prichádza trend vodíkového pohonu aj do SR. Už čoskoro sa budú autobusy s vodíkovým pohonom preháňať hlavným mestom. Aké sú detaily a hlavné výhody využitia tohto pohonu? 

rufus v Legislatíva
28.06.2021
Diskusia:
Zdroj: sustainable-bus.com

Autobusy s vodíkovým...

Legislatíva

Vodík sa stáva kľúčovou témou rôznych debát v oblasti vývoja, rozvoja a napredovania, či v oblasti smerovania krajiny. Minister hospodárstva, Richard Sulík, na konferencii Vodíková budúcnosť Slovenska, organizovanej rezortom hospodárstva, vysvetlil všetky dôležité aspekty ďalšieho smerovania Slovenska na poli využiteľných zdrojov energie.

Podpora vodíkového pohonu na Slovensku - autá s vodíkovým pohonom už čoskoroZdroj: TASR.sk

Namiesto uhlia vodík

Slovensko sa odkloní od podporovania uhlia ako kľúčového zdroja energie a začne podporovať vodíkové technológie. Rovnaké smerovanie čaká EÚ a postupne väčšinu krajín na svete. Ide o tému, ktorá nastavuje nové smerovanie Slovenska. Vďaka postupnému podporovaniu, pomôže vodík Slovensku plniť prísne limity emisných limitov EÚ, čo je dôležité nielen pre rozvoj a ekonomiku.

Pomoc s plnením emisných limitov

Ministerstvo hospodárstva SR po novom predstaví 14 možností opatrení na podporu vodíkovej technológie. Okrem podpory vodíkových áut, vybudovania čerpacích staníc na vodík, budú skúšať presadiť vybudovanie veľkých autobusových flotíl v najväčších mestách. Po trende presadzovania podpory elektroáut, tu máme vážnu snahu o smerovanie k zabezpečeniu budúcnosti bez emisií podporou vodíkového pohonu.

Vodíkové autobusy v Bratislave

Dopravný podnik Bratislava DPB ohlásil, že chystá využitie MHD s vodíkovým pohonom. Stane sa tak oficiálne prvým dopravcom na Slovensku, ktorý zaradí tento spôsob pohonu do svojich autobusových liniek. Celkový plán počíta s postupným zavádzaním ďalších krokov a nákupom ďalších vozidiel s alternatívnym pohonom. Zatiaľ do služby príde prvých 20 vodíkových autobusov. Tieto vlajkové lode budú vôbec prvé autobusy na Slovensku s týmto druhom pohonu. Odvezú množstvo pasažierov, disponujú dĺžkou 12 metrov.

Solaris autobusy test vodíkových autobusov v BratislaveZdroj: sustainable-bus.com

Vodíkové autobusy už o rok + najväčšie výhody

Aký je plán ich zavedenia do premávky? Dopravca plánuje prvé stroje zaradiť do dopravného plánu už na prelome roku 2022 a 2023. V oficiálnej správe sa tak pre TASR vyjadril hovorca DPB, Martin Chlebovec. DPB by pre vodíkový pohon využil a rozšíril už existujúcu plniacu stanicu na CNG v areáli vozovne Jurajov dvor.

Väčší dojazd a rýchle tankovanie vs. nevýhoda - cena

V porovnaní s elektrobusmi, je podľa DPB výhodou vodíkových autobusov vyšší dojazd a rýchlejšie tankovanie. Vodíkový autobus dokáže prejsť na 1 natankovanie viac ako 350 kilometrov. Mestský dopravca a prevádzkovateľ MHD zároveň priznáva, že nákup a prevádzka vodíkového autobusu nie je cenovo efektívnejšia. Prevádzka a nákup je trikrát drahšia ako v prípade dieselových autobusov. Zníženie emisií je však dostatočným dôvodom na zavádzanie vodíkového pohonu u nás. Na tento účel má vzniknúť eurofondový program, ktorý by podporil financovanie takýchto projektov.

Zníženie emisií na vyťaženej linke o 100 %

Ako bude vyzerať prvá etapa? DPB nasadí nové autobusy na vyťaženú linku 50, ktorá pretína niekoľko mestských častí Bratislavy, centrum a viaceré električkové trate.  Vďaka vodíkovému pohonu dopravca zníži emisie na tejto linke o 100 %. Následne sa od tohto výborného výsledku odrazia aj ostatné mestá a dopravcovia. Vďaka tomu sa podarí postupne znížiť cenu vodíka.

Nahradia autobusy s alternatívnym pohonom bežné autobusy? MHD s vodíkovým pohonom v BratislaveZdroj: TASR.sk

Využitie vodíka v rôznych oblastiach

Národnú vodíkovú stratégia (NVS) určuje využitie vodíka v jednotlivých oblastiach a stanovuje ďalšie plány krajiny v tejto oblasti. NVS plánuje využívať vodík v rôznych oblastiach, nielen v doprave. V oceliarskom, chemickom a petrochemickom priemysle a v tepelnom hospodárstve. Najväčší podiel využitia vodíka má byť práve v priemysle, v doprave a energetike.

Prvé vodíkové stanice už na jeseň

Ďalším nutným krokom je vybudovanie potrebnej infraštruktúry. Najbližšia vodíková stanica je v súčasnosti vo Viedni. Postupne budú vznikať nové stanice na vodík po celej SR. Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásila verejné obstarávanie na prvé 2 vodíkové stanice, ktoré majú fungovať už na jeseň, ich prevádzka má začať 1. októbra. Ich účelom je dočerpanie vodíka pre prvé autobusy na vodíkový pohon aj pre osobné automobily. Prvé stanice vzniknú v Bratislave a v Košiciach. Jedna bude trvalo umiestnená v Bratislave, druhá bude umožňovať operatívne premiestňovanie. Tieto stanice zabezpečia testovacie údaje a štatistiky z prevádzky a budú financované z európskych zdrojov.

Tankovanie vodíka

V prípade, že chceme jazdiť ekologicky, budeme musieť vybudovať celú sieť, potrebnú pre využitie vodíkového pohonu. Proces bude pozostávať z postupného pribúdania staníc, až budú prítomné všade rovnako ako v prípade automobilov s batériovým pohonom.

Solaris autobusy test vodíkových autobusov v BratislaveZdroj: sustainable-bus.com

Nemecko s najväčším počtom staníc

Česko otvorilo svoju prvú vodíkovú čerpaciu stanicu v roku 2009 a do roku 2023 ich plánuje mať 6. Krajinou s najväčším počtom čerpacích staníc na vodík je Nemecko, ktoré má viac ako 100 staníc. Aké ďalšie kroky čakajú Slovensko? Ako hodnotíš výhody a nevýhody vodíkového pohonu? Súhlasíš so stratégiou podpory vodíka na Slovensku? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch pod článkom.

Autobusy s vodíkovým pohonom

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Ruský test odolnosti - Čo sa stane s kolesom pri 1 332 km/h?Je možné roztočiť koleso s pneumatikou na rýchlosť zvuku? Vydrží nápor otáčok?...22. Jún, 2021
02Športiak pre rodinu: 4-miestne Porsche s manuálom! Máš rodinu a nechceš robiť kompromisy na poli využiteľnosti a športových parametrov? Toto...24. Jún, 2021
03Bojové monštrum nezastaví mráz, voda: Operuje bez vodiča!Nové bojové vozidlá nepočítajú s vojakmi na palube. Toto monštrum dokazuje svoju silu...26. Jún, 2021