Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Realita s Wankelom je divná. Mazda MX-30 je PHEV

Mazda konečne predstavila svoju novú implementáciu Wankelovho motora s rotačnými piestami. Tento motor kedysi využívali športové modely RX-7 a RX-8, pričom aktuálne existuje domnienka, že by sa znova mohol Wankel do športového vozidla dostať. Zatiaľ však musíme zostať pri prvej a jedinej možnosti ako sa k agregátu dostať. Je ním Range Extender v Mazde MX-30.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Mazda

Realita s Wankelom je...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade si povedzme, čo je Mazda MX-30. Je to elektrický automobil, ktorý automobilka predstavila už pred pár rokmi a má batériu s kapacitou necelých 36 kWh. V rámci menšej úspornosti je batéria dostatočná na prejdenie do dvesto kilometrov. Väčšiu batériu automobilka nepoužila, aby zostala hmotnosť na rozumnej úrovni.

Realita s Wankelom je divná. Mazda MX-30 je PHEVZdroj: Mazda

Je to práve nízky dojazd, ktorý je dôvodom na inštaláciu Range Extendera vo forme malého Wankelovho motora. Malého z pohľadu súčasných agregátov, ale veľkého z pohľadu motorov tohto druhu. Má objem 830 cm³ a kompresný pomer 11,9:1. Dosahuje výkon 55 kW (75 k) pri 4700 otáčkach a krútiaci moment 116 Nm pri 4000 otáčkach. Slúži výhradne ako generátor pre elektrický motor, nemá spojenie s kolesami. Celkový výkon je 125 kW a krútiaci moment 260 Nm.

Realita s Wankelom je divná. Mazda MX-30 je PHEVZdroj: Mazda

Wankelov motor teda slúži ako generátor a predlžuje dojazd Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV až na šesťsto kilometrov. Veď samotná nádrž má 50 litrov a musela jej uvoľniť miesto aj batéria. Tá má po novom kapacitu iba 17,8 kWh, čiže približne polovičnú ako má elektromobil. O vyššej spotrebe už hovorí aj pohľad do tabuliek, lebo na výlučne elektrickú energiu prejde tento model iba 85 kilometrov. To znamená priemernú spotrebu okolo 20 kWh na 100 km. Pomocou 11 kW wallboxu sa batéria nabije za hodinu a 40 minút. A ak použijete jednosmerné nabíjanie, ktoré má výkon až 36 kW, tak máte auto nabité za 25 minút. Ale z 20 na 80 %. Čiže už to má nejakú logiku.

Realita s Wankelom je divná. Mazda MX-30 je PHEVZdroj: Mazda

Nová Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV zrýchli na stovku za 9,1 sekundy a maximum má obmedzené na 140 km/h. Celková hmotnosť modelu je až 1700 kg, ale Mazda udáva, že reálna spotreba je 1 l na 100 km. Emisie sa tak dostávajú na 21 gramov CO2 na kilometer. V praxi to funguje tak, že ak máte vybitý akumulátor, tak už veľa vody nenamútite. Pritom je vraj jedno, že v nádrži máte ešte zostatok paliva. Aspoň takáto je teória. Inak by to vyzeralo so spotrebou veľmi zvláštne, keď by na 50 litrov prišla táto Mazda iba šesťsto kilometrov, pričom 85 z nich by bolo na elektrickú energiu. To by vychádzala spotreba takmer 10 litrov benzínu na 100 km a určite Mazda nebude zástancom takejto alternatívy s enormnou spotrebou.

Realita s Wankelom je divná. Mazda MX-30 je PHEVZdroj: Mazda

Vozidlo s Range Extenderom je už v ponuke v Nemecku a ako vrcholná verzia s označením Edition R bude stáť 45 040 €. Nie je to však prvý raz, čo tento model dostal spaľovací motor. V Japonsku a v Austrálii je baterkový systém nahradený mild hybridným dvojlitrom, ktorý ma výkon 112 kW (157 k) a krútiaci moment 200 Nm. Takáto možnosť by určite zlepšila predaj modelu aj u nás, ale nie je to stratégia totožná so zameraním európskych trhov.

Realita s Wankelom je divná. Mazda MX-30 je PHEVZdroj: Mazda

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mercedes CLA má facelift, kde sú zmeny?Rok 2013 bol rokom kedy automobilka Mercedes šokovala rozšírením modelového radu...31. Január, 2023
02Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanieModel Citroën C5 Aircross už prešiel faceliftom a prichádza s novou tvárou a niektorými...1. Február, 2023
03Auto roka 2023, kto vyhral?Anketa auto roka je veľmi prestížna a zachytáva nielen lokálne trhy, ale aj väčšie celky,...1. Február, 2023