Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Renault Master (3. generácia/1. fáza): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?

Renault je medzi výrobcami úžitkových vozidiel jedným z najdôležitejších hráčov. Veď to vidno aj na samotných cestách. Veľká časť z vozidiel, najmä tých plachtových sú s logom tejto automobilky. My sa pri opise zameriame na generáciu, ktorá sa ukázala v roku 2010 a bola dostupná do prvej modernizácie s väčším logom v roku 2014. Ak chcete spoznať, ktorá to je, tak jednoducho hľadajte znak zapustený do kapoty v relatívne malej veľkosti.

JozefM v Testy
16.02.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault Master - tretia...

Testy

A z priehrštia modelov sa k nám na vyskúšanie a zhodnotenie dostala vyklápacia verzia so žltou karosériou. Je to celkom unikát a väčšina vozidiel je do dávkových, vďaka skúsenostiam s podobnými autami jedným okom pozrieme aj možnosti dodávkové ho vozidla.

Oblé tvary = nízka spotreba?

Renault Master si pre túto generáciu vybral výrazne oblé tvary s vysokými svetlometmi po stranách naozaj masívnej masky chladiča. Single frame je označenie ako podobnej verzii hovorí Audi. Možno sa dá aj garantovať, že Master má väčšiu masku ako akékoľvek Audi a v prvej verzii s týmito vysokými svetlami ponúkal iba klasickú formu halogénových svetlometov. Nemal pre vodičov ani len denné svietenie. Dalo sa to ale vyriešiť trvalým zapnutím stretávacích. Master je teda vidno vždy aj spredu aj zozadu. Neskôr do podobných svetiel Opel začal montovať LED denné prvky, Ale k renaultu sa už nedostali. A Opel tiež skoncoval s výrobou po pripojení do Stellantisu.

Predné dvere sa otvárajú až do 90 stupňového uhla, čo umožňuje nastupovanie trojici pasažierov do prvého radu. Mami skúšaní automobil mal sedadiel až 6. To znamená, že 2 boli vpredu a 4 v druhom rade, je to taký klasický pracovný prepravník. Ale väčšinou sa do sveta dostávajú len dodávky s prvým radom. Za prvým radom je zväčša prepážka a za ňou nákladný priestor. Bežne sa do nákladného priestoru dostávate cez masívne bočné posuvné dvere, ktoré dokážu od dĺžky L2 prijať aj paletu na šírku. Najkratší Master L1 dokáže zhltnúť paletu len po užšej strane.

Renault Master (3. generácia/1. fáza): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Zdroj: Autobazar.EU

Renault Master ponúka rôzne veľkosti v tejto generácii. Od najkratšieho a najnižšieho L1H1 až po extrémne L4, prípadne L5H3. A k tomu sú rôzne modifikácie podvozkov, vyklápačov a všetkého podobného. Vyklápač má ovládanie v zadnej časti a hydrauliku si tiež treba skontrolovať. Väčšinou ale budete riešiť klasické dodávky. Klasické dodávky, ktoré je vhodné nielen používať na pracovné účely, ale ľahko sa dajú prestavať aj na karavan.

Úžitok v prvom rade

Interiér vozidla záleží od toho, ako si ho nakonfiguroval prvý majiteľ. Môže mať aj automatickú klimatizáciu, môže mať odpruženú sedačku, môže mať aj vyhrievanie sedadiel, ale to je zriedkavé. Nebolo dostupné úplne vždy. Všetko v interiéri je podriadené účelu a po sklopení stredného operadla môžete mať praktický stolík s vysúvaním jednej časti. Praktickejší ako na písanie je napríklad na McDonaldové menu.

Pred vodičom je všetko podobné ako kedysi v Dustri. Samotné prístroje evokujú starší Renault, čo je úplne logické. Prím tu hrá veľký rýchlomer a menší otáčkomer. Niektoré verzie, hlavne z prvých kusov majú zaujímavo riešené rádio. Displej je tam, kde by bežne bolo miesto na spätne zrkadlo. Ak je spätné zrkadlo prítomné, tak je displej ešte nad ním. Je to trochu zmätočné, ale rozhodne sa v tom dá naučiť orientovať.

Renault Master (3. generácia/1. fáza): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Zdroj: Autobazar.EU

Priestor v šesťmiestnej verzii je celkom slušný, ale v trojmiestnej verzii môžu vyššie postavy naraziť na doraz v zadnej časti spôsobený deliacou stenou. Áno, toto auto je úžitkové a aj keď je komfortnejšie ako niektorí konkurenti, stále je základ fungovania niečo úplne iné ako optimálny priestor pre vodiča akejkoľvek veľkosti. Čím menší vodič, tým viac priestoru má! Ale musí si dávať pozor pri vystupovani, lebo uchytenie pásu o sedačku je vo forme ostrého kovového krúžku. Vyzerá, že na Master nemáme príliš veľa dobrých slov, ale realita je iná. Renault Master je stále jedným z najlepších pracantov na trhu. Rozhodne ponúka viac miesta ako Fiat Ducato, ale zase menej ako Mercedes Sprinter a súdobý Volkswagen Crafter.

Motor si ide svoje

Prečo je na cestách toľko Renaultov Master? Lebo sú relatívne spoľahlivé. Málokedy sa stáva, že pri správnej údržbe motor vypovie službu. Sú predsa kúsky, ktoré sú s nájazdom kľudne aj 800 000 km, čo rozhodne nie je výnimka. Niektoré sa dostávajú aj cez 1 000 000 a nájsť niečo s nájazdom do 200 000 km je nadľudský výkon. Tieto autá si nikto nekupoval kvôli kráse a prezentácii pred sídlom firmy, museli makať a to znamená jazdiť aspoň 30 až 40 000 km ročne.

Motor s objemom 2,3 litra ponúkal viacero výkonových stupňov a niektoré dostali zavádzajúci názov. Najvýkonnejšia alternatíva bola vo forme verzie dCi 150, ktorá mala ale výkon iba 107 kW (147 k), nie 110 kW (150 k), ako by mohli naznačovať konské sily v označení. Aj s plným autom si motor celkom pekne pradie. O komforte pri dodávkach nemusíme hovoriť, ten je zbytočný, auto musí veľa odviezť a preto je poskakovanie prázdneho vozidla na dennom poriadku.

Renault Master (3. generácia/1. fáza): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Zdroj: Autobazar.EU

Na dennom poriadku je aj radenie prevodov. Väčšina z vozidiel má totiž manuálnu prevodovku a práve tá je trochu menej presná a nie je ani úplne dokonale príjemná na používanie. Znova sa vraciame k tomu, že na toto nikto nemyslel a komfort radenia nikto v tejto sekcii vozidiel nepotrebuje. Pracovné nasadenie ale prináša stopercentné výsledky aj napriek malým neduhom.

A ešte to zásadné, spotreba veľmi závisí od vodiča a od podmienok, v ktorých auto pracuje. S prázdnym autom sa dá jazdiť aj okolo 8,5 litra pre špecifikáciu L2H2 a vlastne aj do 10 pre sklápač. S narastajúcou hmotnosťou rastie aj spotreba a s narastajúcim stresom vodiča tiež.

Koľko stojí Renault Master v tejto generácii a fáze života?

Ceny Renault Master s rokom výroby od 2010 do 2014 variujú od 5 000 eur za miliónkilometrový kus do 20 000 eur za špecializovaný kus so zdvíhacou plošinou. Všetko záleží od konkrétneho prevedenia, úpravy transportných podmienok, prípadne od kilometrov a veku. Veľkú mieru pričinenia na cene vozidla má aj samotný stav. Veď ak máte dve rovnaké auta, z ktorých jedno je obúchané a otečené od oleja, bude mať určite rádovo nižšiu hodnotu ako auto v relatívne dobrom stave.

Aké motory mal tento Renault Master?

Renault Master priniesol, v tomto prevedení, tejto etape života, 2,3-litrový štvorvalec na naftu s viacerými výkonovými stupňami. Ten prešiel ďalšími inováciami do nasledujúcich modelových rokov, ale v našom intervale boli na výber iba 3 alternatívy.

Ponuka naftových motorov

Motor

Druh/Objem/Prevodovka

Výkon

Krútiaci moment

Zrýchlenie 0-100km/h

Kombi spotreba

Produkcia

dCi 100

R4/2298cm3/M6

74kW/100k@3500

285Nm@1250-2000

X

7,5-8,6l

2010-2014

dCi 125

R4/2298cm3/M6

92kW/125k@3500

310Nm@1250-2500

X

7,7-9,9l

2010-2014

dCi 150

R4/2298cm3/M6

107kW/145k@3500

350Nm@1500-2750

X

8,5-9,9l

2010-2014

Renault Master (3. generácia/1. fáza): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Zdroj: Autobazar.EU 

Spoľahlivosť, alebo na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného

Aj keď Renault Master zvláda extrémne zaťaženia a porcie kilometrov, stále sa nájdu body, ktoré sú problematické, alebo môžu byť problematické.

Stav motora

Renault spočiatku udával, že medzi výmenami oleja môže byť aj 40 000 km. Každému je jasné, že to je veľmi pritiahnuté za vlasy a že cifra vychádzala čisto z konkurenčného boja. Autá so skráteným servisným intervalom sú preto vhodnejšie, lebo dostávali lepšiu starostlivosť. To je ale všeobecne platné a preto je servisná história veľmi dôležitá. Asi platí, že ak bolo auto servisované každých 20 000 km a má celkovo 300 000 km, tak je to zjavne lepšie pre motor ako keby má iba 200 000 km a servis každých 40 000 km. Motory nie sú veľmi náchylné na úniky oleja, ale aj tie sa môžu objaviť, preto je vhodné si ich skontrolovať a taktiež je vhodné skontrolovať aj stav výkonov pri zrýchlení. Motor môže vykazovať známky karbonizácie najmä pri používaní menej kvalitného paliva.

Filter pevných častíc

Táto verzia z uvedených rokov 2010-2014 nemá žiadnu močovinovú prípravu. Má iba filter pevných častíc, ktorý je tiež štandardný a tak isto náchylný na upchatie ako kedykoľvek inokedy v akomkoľvek inom aute. Ak vozidlo hádže do núdzového režimu, tak je toto jedna z možných príčin, ale vzhľadom na vek auta a zároveň na rozšírenie je aj niekoľko neoriginálnych alternatív, ktoré sú lacnejšie ako originálny filter.

Hrdza

Renaulty Master väčšinou nehrdzavejú a to ani tie staršie kusy. Ak dôjde k hrdzavým fľakom, tak je to najmä po neodbornej oprave po nehode. A na nehody sú podobné vozidla tiež veľmi náchylné, lebo jazdia veľa kilometrov a často sa za volantom striedajú vodiči, ktorí nie sú úplne profici.

Stav interiéru

Interiér tiež patrí medzi odolnejšie, ale platí to najmä pre poťahy. Volant môže byť zodratý už pri najazdených 100 000 km, lebo je z horšieho a menej odolného materiálu. Je zodratý najmä ak si vodič mazal ruky agresívnymi krémami. V takom prípade môže byť dokonca aj priemer samotného venca zmenšený.

Stav interiéru vzadu

Ak si kupujete dodávkové vozidlo, tak podľa stavu zadných blatníkov budete vedieť ako sa užívatelia obozretne pohybovali po úložnom priestore. Blatníky sú nezriedka pokrčené a väčšinou sa ich ani neoplatí zrovnávať. Pozitívom ale je, že Master medzi nimi ponúka dostatok priestoru na manévrovanie s paletou, takže ak sú reálne obité, tak je to buď o letargii, alebo o lenivosti.

Pracovné poranenia

Na dodávkach ako takých najviac trpí zadný nárazník a bočný prah. Tie sú často poctené stretnutím s vysokozdvižným vozíkom, lebo ani vodiči vysokozdvižných vozíkov niekedy nerešpektujú celistvosť prepravného vozidla.

Unavený podvozok

Aj keď je podvozok stavaný na relatívne veľkú užitočnú hmotnosť, stále môže dochádzať k preťažovaniu a to znamená, že aj podvozkové komponenty dostávajú viac zabrať. Výrobca ponúkal aj zosilené nápravy, ale tie nemá každý kus a práve tie slabšie dokážu prekvapiť občasným buchnutím a inými zvukmi, prípadne horším vedením stopy.

Magnety

Veľký problém Renaultu Master z tohoto obdobia sú magnety na pripnutie dverí otváraných do uhla 270°. Je to problém až taký, že za každý rok životnosti odchádza 20% použiteľnosti magnetu. Inak povedané, treba ich meniť zruba každých 5 rokov, lebo sú náchylné na poškodenie, nefungovanie, rozbitie, ale aj na hrdzu. Nezriedka je teda možné, že z otvorov, v ktorých sú na skrutkované, tečie hrdzavý pramienok.

Chyby laku

Postavme sa k tomu priamo čelom, žiadna z farieb nevydržala príliš dlho, pokiaľ to neboli metalízy. Renault totiž na dodávky používa iba farebný pigment, ktorý nemá ochrannú vrstvu a preto už po dvoch rokoch môže vozidlo vyzerať vyťahané od slnka ako iné autá po 20 rokoch. Aj toto hovorí buď o starostlivosti a leštení a prípadnej ochrane laku, ak je auto krásne lesklé, alebo o prelakovaní.

Renault Master (3. generácia/1. fáza): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Zdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Konkurentov rozhodne nie je málo a okrem klasickej francúzsko-talianskej kooperácie vo forme Fiat Ducato, Citroën Jumper a Peugeot Boxer je v hre aj Ford Transit a tiež Mercedes Sprinter a Volkswagen Crafter. Istý čas sa o priazeň zákazníkov pokúšal aj Hyundai H350, ale ten mal výrazne menej moťností v ponuke. S rovnakými základmi ako má Master však svoje auto prinášal aj Opel a Nissan.

Plusy a mínusy

+množstvo verzií
+spoľahlivosť a odolnosť
+množstvo jazdených

-jazdené kusy majú zväčša za sebou veľa
-zlé laky

Odporúčaná verzia

Z tejto tretej generácie modelu celkovo a prvej fázy života stojí za odporučenie siahnuť po najvýkonnejšom motore v aute s čo najlepším stavom. Veď karosériu si vyberáte podľa požiadaviek a toho, čo potrebujete prevážať. Ak potrebujete prevážať ľudí, tak sklápač potrebovať nebudete.

Renault Master (3. generácia/1. fáza): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Zdroj: Autobazar.EU

Aktuálna ponuka Renault Master na Autobazar.EU

Celková ponuka Master 2010-2014
Najvýkonnejší motor dCi 150

Detailné technické údaje skúšaného kusu

Renault Master dvojitá kabína/sklápač dCi 125 (2013)

Motor

Nafta/R4

Objem

2298 cm3

Výkon

92 kW (125 k) pri 3500 ot/min

Krútiaci moment

310 Nm pri 1250-2500 ot/min

Prevodovka

Manuálna 6-stupňová, pohon i-AWD

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

- km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

- s

Spotreba (WLTP)

- l

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

6538 mm

Šírka

2100 mm

Výška

2370 mm

Rázvor osí kolies

4332 mm

Objem batožinového priestoru

- l

Objem palivovej nádrže

105 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2806/694 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Renault Master - tretia generácia/druhá fáza

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford oznámil slovenské ceny Mustangu, vlastne je lacnýAutomobilka Ford je tak európska, ako americká. Obidve krajiny majú zásluhu na...7. Február, 2024
02Test: Ford Puma Vivid Ruby – Najlepšie jazdiace B SUV?Ford Puma je hrdým zástupcom segmentu B medzi vozidlami SUV. Ale nie vždy to tak bolo....31. Január, 2024
03Veľké SUV s technikou Mercedesu za cenu Fabie!Existuje cesta ako sa zlomok ceny môžeš stať majiteľom veľkého SUV za cenu Fabie. Nepôjde o...16. Február, 2024