Renault predstavil plne elektrický Megane E-Tech Electric

Renault na elektrickú cestu nastúpil so súčasným modelom Megane, ktorý má nabíjateľný hybridný pohon. Ale novinka tento elektrický potenciál ťahá ešte ďalej. Stáva sa prvým plne elektrickým Megane, ktorý bude v reálnej ponuke automobilky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Renault

Renault predstavil plne...

Auto-moto zaujímavosti

Niektoré prvky bude Megane E-Tech Electric zdieľať s najnovším aliančným bratom, s Nissanom Ariya. Základom teda bude platforma CMF-EV, ktorá bude postupne figurovať na viac a viac modeloch. Celkovo nový elektrický Megane bude merať 4,21 metra na dĺžku, čo ho stále bude pasovať do nižšej strednej triedy, alebo segmentu C, ak chcete toto označovanie.

Rázvor osí kolies dosahuje až 2,7 metra. To zase veľa napovedá o vnútornom priestore. Ani hmotnosť nie je extrémne vysoká, ak berieme do úvahy aj hmotnosť batérií. Prevádzková hmotnosť Megane E-Tech Electric bude 1 600 kilogramov. Pritom na výber bude z 40 kWh a 60 kWh balíka barérií. Kým základná verzia ponúkne dojazd 300 kilometrov podľa WLTP, väčšia kapacita zabezpečí 470 kilometrov.

Renault predstavil plne elektrický Megane E-Tech ElectricZdroj: Renault

Na batérie poskytne Renault osemročnú záruku a v prípade, že ich kapacita počas tejto doby klesne pod 70 percent, tak ich vymení. Nabíjanie podporuje výkon 22 kW pre AC a 130 kW pre DC, čo je taký štandard nových áut. Ale reálne to znamená, že za 30 minút sa dá doplniť dojazd na 300 kilometrov. Z wallboxu s výkonom 7,4 kW sa dá zase dostať dojazd 400 kilometrov len za osem hodín nabíjania.

O pohon sa budú starať elektromotory. A Megane ponúkne hneď niekoľko alternatív. Základnou motorovou možnosťou bude elektromotor s výkonom 96 kW (130 k) a krútiacim momentom 250 Nm. Ale omnoho viac ponúkne druhá, vrcholná verzia dosahujúca 160 kW (218 k) a 300 Nm. Práve s výkonnejším motorom zvládne Megane E-Tech Electric šprint na stovku za 7,4 sekundy a maximum bude mať obmedzené na 160 kilometrov za hodinu.

Renault predstavil plne elektrický Megane E-Tech ElectricZdroj: Renault

Dizajn nového elektrického vozidla od Renaultu nesie niektoré charakteristické črty, medzi ktoré sa dá zaradiť tvar predných svetiel. Zaujímavosťami sú 20-palcové zliatinové disky a tiež výsuvné kľučky. Práve tento Megane bude jedným z prvých sériových vozidiel automobilky, ktoré bude mať nové logo. To predstavil koncept Renaultu 5.

Tento Megane, ktorý automobilka predstavila už je sériovou verziou minuloročného konceptu Megane eVision. Je jasné, že oproti konceptu muselo byť niekoľko detailov trochu zovšednených, ale istá podobnosť medzi nimi sa nájsť dá. Utlmené sú zadné svetlá, ktoré majú konvenčnejšie prevedenie a, samozrejme, využívajú LEDky.

Renault predstavil plne elektrický Megane E-Tech ElectricZdroj: Renault

Od bežných Renaultov, ktoré sú v ponuke aktuálne sa líši aj interiér modelu. Na prístrojovej doske už nie sú žiadne mechanické a ručičkové ukazovatele. Tie kompletne nahradili displeje rozmiestnené v tvare prevráteného písmena L. Tento prístup ku rozmiestneniu Renault nazval OpenR. Pred vodičom je 12,3-palcový displej a druhý 12-palcový vertikálne umiestnený je v strede. Automobilka zdôrazňuje, že práve tieto displeje majú výborné rozlíšenie. Ten stredný má 1250x1562 pixelov, čím sa hustotou vyrovnáva niektorým prémiovým sedanom. Práve toto je výrazný pokrok oproti súčasným displejom v ostatných modeloch Renaultu.

Renault predstavil plne elektrický Megane E-Tech ElectricZdroj: Renault

Avšak veľké displeje nebudú štandardne. Slabšie vybavené kusy budú mať v strede 9-palcový zobrazovací prvok. Automobilka oznámila, že časť z materiálov na výrobu vznikla recykláciou a po skončení životného cyklu je recyklovateľných až 95 percent auta. To znamená, že zostane približne 80 kilogramov odpadu.

Renault predstavil plne elektrický Megane E-Tech ElectricZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nový Renault Kangoo Van: Pozrite si 5 vecí, ktoré nás na ňom zaujaliRenault má v ponuke malé úžitkové autá už poriadne dlho, vlastne jedným z prvých bol model...31. August, 2021
02Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomRenault ukázal Arkanu už dávnejšie. Ale nie je Arkana ako Arkana a tá európska nemá...23. Jún, 2021
03Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniKam speje automobilový priemysel? Sú naozaj elektromobily odpoveďou? Na toto sa ťažko...18. August, 2021