Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Rok výroby pneumatiky: Ako zistiť skutočný dátum výroby pneumatík a môžu byť staré predávané ako nové?

SERVISNÁ PORADŇA - V tomto príspevku vám zrozumiteľne vysvetlíme všetko, čo súvisí s vekom pneumatiky. Ako zistiť rok výroby pneumatiky, či je vek daný zákonom a či sa do veku pneumatiky počíta aj čas strávený v sklade.

Erik Stríž v Rady a tipy
25.11.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU | Ako zistiť dátum výroby pneumatiky?

Rok výroby pneumatiky: Ako...

Rady a tipy

V článku sa dočítate:

  • ako zistiť dátum výroby pneumatík?
  • aké staré pneumatiky sú ešte bezpečné?
  • aké staré pneumatiky sú dovolené zákonom?
  • môže predajca predávať staršie pneumatiky ako nové?
  • počíta sa do veku pneumatiky aj čas strávený v sklade pred predajom?

Prečo má zmysel riešiť vek pneumatík?

Motoristi na Slovensku menia pneumatiky na svojich vozidlách zvyčajne dva razy ročne: letné pneumatiky pre letnú sezónu a zimné pneumatiky pre obdobie od novembra do marca. Niektorí motoristi sa tejto otravnej povinnosti účinne vyhýbajú tým, že si zadovážili celoročné pneumatiky a tie majú obuté niekoľko rokov bez výmeny.

Lenže, každá pneumatika sa raz zoderie alebo stane príliš starou, a vtedy sa motorista výmene pneumatík nevyhne. Poznáme prípady, keď motoristi jazdia aj 15 rokov starých pneumatikách zdanlivo bez problémov, avšak asi každý usúdi, že to je už priveľa.

Pneumatiky v čase strácajú svoje pôvodné mechanické vlastnosti, spravidla tvrdnú a stávajú sa náchylnejšími na poškodenie. Strata pôvodných vlastností sa prejavuje aj na samotných jazdných vlastnostiach, pneumatiky starnutím strácajú schopnosť priľnavosti k vozovke.

Ako zistiť dátum výroby pneumatík?

Ako motorista viete veľmi jednoducho zistiť, kedy bola pneumatika vyrobená. Nepotrebujete žiadne doklady od predajcu ani demontovať pneumatiku z disku.

Vek pneumatiky sa zisťuje z číselného kódu DOT na bočnej stene pneumatiky, takzvanej bočnici. Ide o štvorciferné číslo, ako napríklad 1024, 0922, 2419 a podobne. V tomto štvorcifernom čísle je zakódovaný dátum výroby pneumatiky, zistíte ho nasledovne:

  • 1024 znamená, že pneumatika bola vyrobená v 10. týždni roku 2024;
  • takže 0922 znamená, že pneumatika bola vyrobená v 9. týždni roku 2022;
  • a 2419 znamená, že pneumatika bola vyrobená v 24. týždni roku 2019.

Jeden rok má približne 52 týždňov. Celkom jednoduché, však? Takto si zistíte vek svojej alebo aj novej pneumatiky.

Autobazar.EU | Štvorciferné číslo DOT je dátum výroby (týždeň, rok))Zdroj: Autobazar.EU | Štvorciferné číslo DOT je dátum výroby (týždeň, rok))

Na bočnici pneumatiky niekedy býva aj o niečo dlhší kód pozostávajúci z čísiel aj písmen, čo je úplný tvar DOT kódu.  Pre motoristu je dôležitý práve ten posledný štvormiestny, ktorý je spravidla od ostatných oddelený medzerou alebo je vyznačený v ovále.

Aké staré pneumatiky sú dovolené zákonom?

Je rozumné pýtať sa na to, či zákon stanovuje najvyšší dovolený vek pneumatík. Prekvapivo, takýto predpis na Slovensku, ale dokonca ani v Nemecku, nenájdete.

Slovenská legislatíva stanovuje určité kritériá na pneumatiky, ktoré sumarizuje vo Vyhláške č. 134/2018, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke motorových vozidiel. Nahliadnutím do § 14 tejto vyhlášky sa dozvieme aj to, že minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík je 1,6 mm, zatiaľ čo pri zimných pneumatikách 3 mm. Pre motocykle kategórie L1e platí, že musia mať dezén hlboký aspoň 1 mm.

Napriek tomu, že maximálny vek pneumatiky nie je stanovený zákonom, motoristi by to nemali chápať ako možnosť mať na vozidle akokoľvek staré pneumatiky.

Aké staré pneumatiky sú ešte v poriadku?

Vek pneumatík je dôležitým faktorom v posudzovaní ich kvality, potvrdzuje to aj nemecký autoklub ADAC. Nie je však jediným. Motorista by sa mal v prvom rade pozrieť na dezén pneumatiky a skontrolovať jej stav. Strata hĺbky dezénu je prirodzená, avšak na povrchu pneumatiky by sa nemali nachádzať stopy po rezoch, diery a iné mechanické či chemické poškodenia.

Mnohí motoristi jazdia aj na pneumatikách starých 10 rokov, čo už portál Autobazar.EU považuje za problém. Napriek tomu, že pneumatiky formálne nemajú exspiráciu, práve 10 rokov sa považuje za životnosť pneumatík. Výrobcovia prémiových pneumatík Michelin a Continental odporúčajú preventívnu výmenu všetkých pneumatík, a to aj tých rezervných, pokiaľ boli vyrobené pred viac ako 10 rokmi. Toto je však hraničný vek pneumatík.

Dodajme, že podľa vyjadrení výrobcov moderné pneumatiky dosahujú prevádzkovú životnosť 5 až 6 rokov, ku ktorým môžeme pripočítať 2 roky skladovania.

Autobazar.EU | Predajca môže predávať aj 2-ročné pneumatiky ako novéZdroj: Autobazar.EU | Predajca môže predávať aj 2-ročné pneumatiky ako nové

Môže predajca predávať staršie pneumatiky ako nové?

Môže sa vám stať, že si cez internet kúpite nové pneumatiky, ale podľa DOT čísla zistíte, že majú už dva roky. Nepanikárte, predajca vás nepodviedol. Takéto pneumatiky považuje aj portál Autobazar.EU za dobré, ak predajca pneumatiky skladoval v súlade s odporúčaniami výrobcov.

Avšak, ak dostanete do rúk nové pneumatiky vyrobené pred 4 rokmi, takéto pneumatiky už nemôžeme považovať za nové a odporúčame vám tieto tovar reklamovať. Nemecký ADAC dokonca odporúča reklamovať alebo neprebrať nové pneumatiky staršie ako 2 roky.

Uveďme však aj to, že spoločnosť Continental tvrdí, že pneumatiky vyrobené pred menej ako 5 rokmi majú stále vlastnosti ako nové za predpokladu, že boli vhodne skladované. Dobré skladovanie pneumatík znamená uloženie na tmavom suchom mieste so stabilnou teplotou okolo 15 °C. Na degradácii materiálu sa totiž podieľajú nielen výkyvy teplôt, ale aj UV a slnečné žiarenie.

Naše všeobecné odporúčanie je, aby ste kupovali čo najmladšie nové pneumatiky.

Prečo pneumatiky starnú? Fyzika a chémia

Pneumatiky starnú v dôsledku fyzikálnych a chemických procesov, napríklad vplyvom počasia, ako je UV svetlo, vlhkosť a extrémne vysoké alebo nízke teploty. Zvlášť škodlivá je napríklad atmosféra obsahujúca ozón. Mení sa elasticita aj priľnavosť pneumatiky – a to platí aj pre málo používané aj nepoužívané pneumatiky. Problém je teda aj to, keď na určitú časť pneumatiky denne svieti slnečné žiarenie, zatiaľ čo jej zvyšok ostáva v chlade a tieni.

Preto je dôležité dbať na to, aby boli pneumatiky pri kúpe čo najmladšie.


Prečítajte si aj ďalšie časti nášho seriálu o pneumatikách:

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Rozteč kolies: ako ju odmerať + komplet tabuľka rozteče podľa značiekAko zmerať rozteč kolies na vašom aute rýchlo a presne? Postupov je hneď niekoľko, my vám...15. November, 2024
02Aktuálne: Každé piate nové auto je Škoda, SUV modely však neuspeli ako najpredávanejšieZnačka Škoda naďalej dominuje nášmu trhu s osobnými automobilmi, za prvých desať mesiacov...14. November, 2024
03Jasne a stručne: Kde a odkedy sú zimné pneumatiky povinnéZrejme vás prekvapíme. Napriek tomu, že európska legislatíva sa stáva do veľkej miery...7. November, 2024