Samoriadiace autá majú rasistický problém: Ohrozujú ľudí tmavej pokožky!

Samoriadiaci systém mal v testoch problém zaznamenávať pohyb chodcov tmavšej pleti. Sú muži a ženy tmavšej pokožky v detekcii chodcov znevýhodnení pred bielymi chodcami? Ako je to možné? Môžu mať tieto technológie skutočne problém s rasovou otázkou v prípade bezpečnosti? Pozri si výsledky testovania.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
10.03.2019
Diskusia:

Video: Problémy...

Auto-moto zaujímavosti

Súčasná doba ponúka množstvo doplnkových systémov, ktoré zjednodušujú a zdokonaľujú bezpečnostné vlastnosti automobilov.  Aj špičkoví asistenti riadenia a samoriadiace technológie, však majú svoje "muchy" a nezaobídu sa bez nedostatkov.

Samoriadiace autá majú rasistický problém: Ohrozujú ľudí tmavej pokožky!  Zdroj: youtube.com/AutoMedia

Samoriadiaci systém nerozoznáva chodcov

Portál Futurism priniesol nové informácie. Samoriadiaci systém mal v testoch problém zaznamenávať pohyb chodcov tmavšej pleti. Nové zistenia hovoria o problémoch v rozpoznávaní ľudí v premávke, čo môže viesť ku kolíziám a ohrozeniu všetkých účastníkov premávky. Sú muži a ženy tmavšej pokožky znevýhodnení v detekcii chodcov pred bielymi chodcami?

Zaujímavé výsledky testov

Môžu mať tieto technológie skutočne problém s rasovou otázkou v prípade bezpečnosti? Ako je to možné? Pozri si výsledky testovania. Podľa vedcov Vox a snahy výskumníkov o odhalenie pochybenia autodiagnostiky samoriadiacich vozidiel, tieto systémy nerozoznávajú rovnako dobre ľudí s rôznymi farbami kože.

Samoriadiace autá majú rasistický problém: Ohrozujú ľudí tmavej pokožky!  Zdroj: upi.com" data-iml="1551999144829

Zhoršená identifikácia chodcov s tmavou pleťou

Zistenia hovoria o špecifickom probléme pri vývoji automatizovaných systémov. Zhoršená identifikácia chodcov s tmavou pleťou upozornila na závažný problém. Zistené algoritmické predsudky sú znepokojujúce, pretože ohrozujú bezpečnosť a na cestách môžu spôsobiť smrteľné nehody.

Priebeh testovania

Výskumníci analyzovali množstvo záberov, ktoré zaznamenávali chodcov a rozdelili ich do skupín so svetlou a tmavou pokožkou použitím stupnice Fitzpatrick, systému na oddelenie tónov ľudskej pokožky od svetlej po tmavú.

Záver

Výskumníci zistili, že skupina s tmavou pleťou bola detekovaná presne o 5 percentuálnych bodov horšie ako skupina so svetlou pokožkou. Vedci zistili, že rozdiely sú ešte významnejšie pri meraniach cez deň a v situáciách čiastočne a dočasne zablokovaného výhľadu na chodcov.

Úloha - Ako zlepšiť problémy detekcie chodcov?

Štúdia sa nazýva "prediktívna nerovnosť v detekcii objektov" a zatiaľ sa nepodarilo preskúmať, či je možné dané pochybenia odstrániť zmenou nastavení konfiguračných systémov detekcie chodcov.

Muži a ženy tmavšej pokožky sú znevýhodnení pred bielymi chodcami. Autonómne vozidlá majú problém.Zdroj: futurecar.com

Autonómne vozidlá

Rovnako vedci skúmajú, či uľahčeniu detekcie pomôže simulovaná zmena pozadia na svetlú v prípade chodcov s tmavou pokožkou a naopak. Tieto skúšky môžu prispieť k odstráneniu problémov s rozoznávaním chodcov tmavšej pokožky.

Nebezpečné samoriadiace vozidlá

Nová štúdia jasne poukazuje na potenciálne riziko autonómnych vozidiel. Ako sa k výsledkom testov postavia tvorcovia autonómnych systémov? Ako by sa dal problém zhoršenej detekcie chodcov s tmavou farbou pokožky vyriešiť? Podeľ sa o svoje postrehy v komentároch.

Zdroj: futurism.comindependent.co.uk, vox.com

Video: Problémy autonómnych systémov riadenia, o ktorých sa nehovorí

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

0124-tonové vojenské monštrum: 10 kolies, 5 náprav, 609 koní! Zabudni na Mercedes G 6x6! Brutálne parametre + bezkonkurenčné vlastnosti. 24 ton, 10...2. Marec, 2019
02Terénne monštrum z Ruska: Odvezie 127 ton nákladu, meria 28 m!Z Ruska pochádzajú najextrémnejšie stroje planéty. Tento kolos si s iným vozidlom určite...4. Marec, 2019
03Škoda s motorom Audi RS3: Yeti 2,5 TFSI trhá betón!Škodovka, ktorá sa nebojí postaviť omnoho silnejším súperom? Vďaka 2,5 TFSI motoru...24. Február, 2019