Škoda Fabia Monte Carlo vie zastúpiť aj verziu RS

Škoda ukázala novú verziu modelu Fabia. Je to presne Fabia Monte Carlo, najšportovejšia verzia, ktorú tento model má od druhej generácie, kedy ešte fungovala verzia RS. Naozaj športové náčinie už v ponuke dlho nie je a preto najviac, z tohto pohľadu, čo Fabia ponúka ostane naďalej iba Monte Carlo.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Škoda

Škoda Fabia Monte Carlo...

Auto-moto zaujímavosti

Monte Carlo sa bude v niektorých detailoch odlišovať od ostatných verzií malého automobilu. Veľkostné parametre síce ostanú, ale vizáž trochu zmenia prvky, ktoré budú práve pre špeciálnu sériu naozaj charakteristické a exkluzívne.

Odlíšením bude určite hneď niekoľko plôch lakovaných čiernou farbou. Čierna bude aj na miestach, kde na bežných verziách hrdo svieti chróm. Takáto je napríklad maska chladiča. Jej lemovanie dostalo práve tento odtieň, rovnako ako nápis Škoda na veku batožinového priestoru.

Škoda Fabia Monte Carlo vie zastúpiť aj verziu RSZdroj: Škoda

Do čiernej sa odeli aj kryty spätných zrkadiel a tiež strecha. Zo strechy prechádza čierna až ku kapote, lebo rovnakou farbou sú lakované aj prvé stĺpiky karosérie. V základnej výbave Fabie Monte Carlo budú zliatinové disky s priemerom 16 palcov. Tento rozmer však nebude konečný a za príplatok budú sedemnásťpalcové zliatinové disky. Obe sady diskov majú plastové aerodynamické kryty. Vrcholom ponuky budú však osemnásťpalcové disky. Tie však trochu zhoršujú komfort.

Vnútri sa toho až tak veľa nezmenilo. V štandarnej výbave však budú športovejšie tvarované sedadlá. Prešívanie je spravené červenou niťou. Na prístrojovej doske je zase karbónový obklad. Jasné, nebude to pravý karbón, ale toto pôsobí efektne a odlišuje Monte Carlo od ostatných stupňov výbavy. V základnej výbave interiéru bude aj LEDkové nepriame osvetlenie. Displej pred vodičom bude za príplatok.

Škoda Fabia Monte Carlo vie zastúpiť aj verziu RSZdroj: Škoda

A teraz k motorom. Jasné, tou optimálnou voľbou pre Monte Carlo, ktorá má zmysel aj z hľadiska dynamickejšej jazdy, bude 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a so sedemstupňovým dvojspojkovým automatom. Avšak v ponuke budú aj ľudovejšie alternatívy. Základom by mal byť atmosférický liter s výkonom 59 kW (80 k). Toto však neodporúčame, radšej už siahnite po jeho prepĺňanej verzii a rovno tej výkonnejšej. Veď 81 kW (110 k) vyzerá v tomto aute lepšie ako 70 kW (95 k). Získate, okrem výkonu, aj šesťstupňovú prevodovku miesto päťstupňovej.

Škoda Fabia Monte Carlo vie zastúpiť aj verziu RSZdroj: Škoda

Na trhu sa táto verzia objaví už onedlho, predpoklad je, že na jar zavíta do showroomov a začne sa objavovať na cestách. Pritom téma malého hothatchu, ktorým by, aspoň čiastočne Fabia Monte Carlo s 1,5 TSI a DSG mohla byť, je stále aktuálna. Polo má predsa dvojlitrové GTI a Ford prichádza s Fiestou ST, s trojvalcom, ale 1,5-litrovým. A úplne brutálny je aj Hyundai s i20 N.

Škoda Fabia Monte Carlo vie zastúpiť aj verziu RSZdroj: Škoda

Fabii by ku verzii RS nechýbalo veľa. Stačilo by pár úprav podvozku. A jemné zvýšenie výkonu na 132 kW (180 k), pričom by sa popri tomto vylepšení zviezol aj športovejšie naladený výfuk. Ak by Škoda ponúkla aj konkurencieschopnú cenu, tak by sme mali na trhu ľudový hothatch za rozumnú cenu s dostatočným výkonom. Veľmi zaujímavé bude sledovať kam sa dostane cena Monte Carla s výkonným motorom.  Veď spomenuté Polo GTI začína ambicióznou cenovkou 25 690 eur. Ku nej sa Monte Carlo určite trochu priblíži. Náš odhad je 22-tisíc s 1,5 TSI, ale bez doplnkovej výbavy.

Škoda Fabia Monte Carlo vie zastúpiť aj verziu RSZdroj: Škoda

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Škoda Octavia Scout je univerzálne auto aj na chatyUž tretia generácia, aj keď auto má už štvrtú. Scout je aktuálne v ponuke vo svojej tretej...21. December, 2021
02Toto je posledná moderná 6 valcová Škoda!Škoda je automobilkou, ktorá si vybudovala imidž hlavne ako cenovo dostupná značka,...7. Február, 2022
03Video špeciál: Obytný van ako druhý domov: Za posledný rok a pol prespal v karavane 308 nocíPandémia koronavírusu zasiahla do života každého z nás rôznym spôsobom. Peťo, s ktorým som...21. Február, 2022