Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Škoda Kamiq: Ako je to? Nahradil Fabiu Combi?

Automobilka Škoda spravila veľmi kontroverzné rozhodnutie so štvrtou generáciu modelu Fabia. Po troch úspešných kombi už je iba jedna karosárska verzia a konkrétne krátky hatchback. Automobilka však oznámila, keď sa toto stalo, že ponúkne dostatočnú náhradu. Podarilo sa? Má niekoľko modelov, ktoré by mohli práve Fabiu Combi zastúpiť. Ako sa im to darí?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Kamiq: Ako je to?...

Auto-moto zaujímavosti

Škoda Fabia Combi tretej generácie síce ešte v ponuke v Českej republike figuruje ako dopredajový model Tour, ale už u nás dostupná nie je. Štvrtá generácia teda túto alternatívu nemá a ostáva s jednou karosárskou verziou. Aká bola tretia generácia? Tretia generácia Fabie vo verzii kombi ponúkla priemerný priestor na zadných sedadlách, ale ponúkla tiež batožinový priestor s objemom extrémnych 530 litrov litrov, čo bolo viac ako mala základná lifbacková prvá Octavia, o dva litre. Vo Fabii sa kufor dal zväčšiť sklopením operadiel zadných sedadiel na 1 395 litrov. Práve toto bola tá najväčšia devíza modelu a automobilka ju s hrdosťou prezentovala a vozidlo bolo všeobecne obľúbené. Dokonca sa môže zdať, že bolo viac obľúbené ako základný päťdverový hatchback. Aké alternatívy teda automobilka prináša?

Alternatíva 1: Fabia štvrtej generácie

Dá sa povedať, že dostatočnou náhradou za Fabiu Combi môže byť aj štandardná Fabia. Má totiž omnoho viac priestoru na zadných sedadlách ako tretia generácia a vyzerá celkovo dospelejšie. Hlavne však má obrovský, na danú triedu, batožinový priestor, ktorý už atakuje takmer hodnoty prvej generácie Fabie Combi. Má totiž objem 380 litrov a po sklopení sedadiel ponúkne 1 190 litrov. Z tohoto pohľadu by sa ako alternatíva trojkového Combi mohla zdať aj štvorková a krátka verzia, lebo má veľmi dobre využiteľný tvar priestoru pre batožinu.

Alternatíva 2: Scala

Nedávno sme písali o tejto Škode, ktorá tiež môže nahradiť práve Fabiu Combi. Škoda Scala je výbornou alternatívou za rozumné peniaze, vzhľadom na súčasne extrémne zdvihnuté ceny nových vozidiel. Je to solídne auto, ktoré má vzadu veľmi veľa miesta, lebo nahradzuje aj veľký Rapid a Rapid Spaceback. Scala ponúkne nielen veľa miesta na kolená, ale aj viac miesta na šírku ako ktorákoľvek Fabia. Zadní pasažieri tak budú mať komfortnejší pobyt na palube. Aj tu treba uviesť objem batožinového priestoru. Scala má v základe 467 litrov, pri sklopení sedadiel sa objem vyšplhá na 1 410 litrov.

Alternatíva 3: Škoda Kamiq

V neposlednom rade treba spomenúť crossover, model Kamiq, ktorý je vlastne akousi zvýšenou Scalou. Práve toto vozidlo je vytvorené s ohľadom na požiadavky trhu. Každý chce crossover a Škoda ho doručila aj v tomto segmente. Dopĺňa tak kompletnú ponuku pozostávajúcu z Kodiaqu a Karoqu. V menách je vidno jasnú spojitosť medzi modelmi s terénnejšími vzhľadovými prvkami.

Škoda Kamiq: Ako je to? Nahradil Fabiu Combi?Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Kamiq ponuka aktuálne niekoľko verzií a niekoľko motorov. Tým najviac predávaným bude určite litrový trojvalec so 7-stupňovou automatickou prevodovkou s dvomi spojkami, ak budeme pozerať vyššie ako je základná výbava. A prečo pozerať vyššie? Lebo vozidlá s lepšou výbavou vyzerajú lepšie. Majú niekoľko doplnkov karosérie, ktoré z nich robia zaujímavejšie kúsky s lepšími vizuálnymi danosťami.

Na vrchole ponuky tróni Kamiq Monte Carlo, ktorý môže mať niekoľko farieb, ale červená mu sekne najviac. Automobilka Kamiqu pridala ku červenej niekoľko čiernych detailov a pekné zliatinové disky. Jedinou nevýhodou je, že keď sme Kamiq skúšali, mal zimnú sadu, ktorá toľko pôvabu, ako letná, nenabrala. Stále však vyzerá dobre a Kamiq je aj s ňou, v tejto výbave, veľmi dobre vyzerajúcim autom. Má stále rozdelené svetlomety, zadná časť je prudko skosená ako na hatchbacku, ale vidno aj snahu o terénnejšie prevedenie kombinované so športovým rázom výbavy. Toto tiež nie je Kamiq RS, ale vizuálne by ním byť mohol.

Škoda Kamiq: Ako je to? Nahradil Fabiu Combi?

Skúsili sme verziu, ktorá má pod kapotou práve spomenutý litrovy trojvalec s výkonom 81 kW (110 k) a krútiacim momentom 200 Nm. Výkonu má dostatok a v spojení so 7-stupňovou automatickou prevodovkou s vozidlom viete jazdiť kľudne okolí 6-litrovej spotreby. Niekto dokáže viac, niekto menej. Záleží od využívania výkonu a hmotnosti topánky na pravej nohe.

Interiér je tým, čo je na Kamiqu zaujímavé. Je v podstate je podobne veľký ako má Scala, čo sa týka zadných pasažierov. Podvedome však Kamiq pôsobí ešte širšie, ale trochu kratšie. Môže za to práve zvýšená svetla výška. Karoséria Kamiqu skrýva vo svojich útrobách batožinový priestor s objemom 400 litrov a s možnosťou zväčšenia sklopením operadiel zadných sedadiel. Toto je úplný štandard, ktorý si pamätníci vybavia ako príplatkový pri niektorých modeloch, alebo si vybavia možnosť sklopiť lavicu ako celok. Pozdravujeme Favorit v deväťdesiatych rokoch. Aj tu však boli lepšie vybavené verzie vybavené deleným zadným operadlom.

Jemnou nevýhodou tohto Kamiqu Monte Carlo je pohľad do cenníka. Cena vozidla je totiž tesne nad 30 000 €, čo už je sféra, kde je možné zaobstarať aj horšie vybavený Karoq, ale možno aj s 1,5-litrovým benzínovým štvorvalcom. Je teda len na preferenciách, ktoré auto uprednostnite. Kamiq má nespornú výhodu vo forme ľahšieho manévrovania a parkovania v meste, ale Karoq zase ponúkne o niečo väčší interiér. Vlastne aj Karoq by sa mohol zaradiť medzi konkurentov, či skôr náhrad Fabie Combi.

Škoda Kamiq: Ako je to? Nahradil Fabiu Combi?Zdroj: Autobazar.EU

Suma 30 000 € je už ale celkom vysoká méta, ktorá má možnosť aj siahnuť po naozaj veľkom aute. Škoda určite za podobnú sumu dokáže ponúknuť Octaviu kľudne aj Sportline, ktorá by mala motor 1,5 TSI. Kamiq je celkom prekvapivo výborné auto, ale pri ňom dávajú skôr zmysel nižšie stupne výbavy ako tento vrchol. Monte Carlo je však jedinečné a bude celkom ojedinelým zjavom na cestách, ktorý nebude na každom rohu. Zo všetkých Kamiqov vyzerá najlepšie, čo mu oprieť nemožno a pre štvorčlennú rodinu dokonca stačí aj veľkostne. Piati už budú mať znova šírkový problém, ale omnoho menší ako vo Fabii Combi.

Finále

Škode sa teda podarilo nahradiť Fabiu Combi hneď niekoľkými modelmi, z ktorých najviac kričí práve Kamiq s touto výbavou. Je o niečo pohodlnejší na veľkých diskoch ako Scala, je väčší ako Fabia, ale cena je len o kúsok vyššia. Aký Kamiq teda vziať? Určite skočte po výbave Style, ktorá už má všetky doplnky karosérie, aby auto vyzeralo ako dizajnéri zamýšľali. Je to základ aj pre výbavu Monte Carlo. A dokážete ho mať o niekoľko tisíc € lacnejšie. Alebo choďte do predajne a skúste si vyjednať lepšiu cenu na takúto vyšperkovanú a doladenú parádnosť.

Škoda Kamiq: Ako je to? Nahradil Fabiu Combi?Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Najvyššie IQ majú majitelia Škody: Ktorí vodiči sú najhlúpejší? Aký výber auta, také IQ vodiča. Takto by sa dal opísať zaujímavý výsledok netradičného...2. Február, 2023
02Škoda Scala je základný kameň rodinnej ponuky automobilkyŠkoda Scala je na trhu už nejaký čas, ale práve teraz prichádza s väčšou atraktívnosťou pre...31. Január, 2023
03Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďalekoAutomobilka Škoda vyrába svoj model Karoq ako sesterský model ku SEATu Ateca. A SEAT Ateca...7. Marec, 2023