Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďaleko

Automobilka Škoda vyrába svoj model Karoq ako sesterský model ku SEATu Ateca. A SEAT Ateca je známy aj tým, že má športovú verziu Cupra Ateca s relatívne vysokým výkonom a pod druhou, samostatnou automobilkou. Škoda preto tento motor nedostala, aby príliš nekonkuroval. Čo je teda najzásadnejšou formou prilákania zákazníka modelu z českej automobilky, ktorý by chcel mať so športovými ambíciami v tejto veľkosti? No predsa Karoq Sportline, ktorý síce môže mať niekoľko pohonných jednotiek, ale vrcholom je len jedna alternatíva.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.03.2023
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Karoq Sportline: Nie...

Auto-moto zaujímavosti

Škoda Karoq Sportline môže mať aj dvojlitrové TSI, ktoré spolupracuje so 7-stupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých 4 kolies. Toto auto je právom na vrchole ponuky modelu a na stovku dokáže zrýchliť sa 7,0 sekundy.  A na prekvapenie Karoq Sportline aj celkom dobre jazdí. Vzhľadom na väčšie disky a širšie pneumatiky drží na ceste lepšie ako akákoľvek iná verzia modelu. V tomto prípade čierne disky umne dopĺňajú červenú farbu karosérie, ktorá nedávno prešla modernizáciou.

Ale vráťme sa k motoru. S  Karoqom Sportline je možné jazdiť za 8 litrov v kombinovanom cykle s diaľnicami. Ak diaľnice vynecháte, tak viete spotrebu stlačiť aj o 0,5 litra nižšie. Sú to teda presne rovnaké hodnoty ako dosahuje sesterský model. Pritom výhodou stále ostáva aj rozumne veľká palivová nádrž, ktorá sa časom nescvrkla na veľkosť zapaľovača Zippo. Má totiž 55 litrov. Škoda Karoq tak dokáže ponúknuť dojazd až 600 kilometrov pri spotrebe, ktorá je reálna v reálnom svete a po odrátaní rezervy. Jasné, niektorí jedinci sa dostanú aj na 750 kilometrov, ale to už je o vyladení jazdného štýlu na ekojazdu. Pre takých sa viac hodí práve naftová alternatíva, aj keď s nižším výkonom.

Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďalekoZdroj: Autobazar.EU

V prípade Sportline a veľkých kolies s priemerom 19 palcov je trochu obmedzený komfort jazdy, ale je stále na prijateľnej úrovni a vozidlo tým pádom predvádza, že toto je verzia, ktorú treba stále brať vážne. Veď ma predsa výkon 140 kW (190 k) a krútiaci moment 320 Nm, ktoré sú pri zrýchlení naozaj cítiť.

Športovosť priamo z Karoqu Sportline aj vyžaruje navonok. Nie je to len o červenej farbe, ale aj o jednotlivých doplnkoch. Čierne disky, ktoré ladia s čiernymi lištami sú jedna z tých zásadných veci, ktoré robia auto zaujímavejším. A vizuálne dynamickejším. To isté platí aj o lakovaných lemoch karosérie. Vytvára dojem väčšej kompaktnosti modelu. Dá sa povedať, že toto je jedna z najkrajších verzií Karoqu. Druhou najkrajšou môže byť kľudne Edition 30, ktorá hrá úplne iné tony na inom nástroji, keď zoberieme hudobné prirovnania.

Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďalekoZdroj: Autobazar.EU

Výrazný športový charakter Karoqu Sportline pokračuje aj v interiéri, kde sa nedá nevšimnúť si iné sedadlá s integrovanými opierkami hlavy. Tie dokážu človeka naozaj udržať v sedadle aj pri ostrejších prejazdoch zákrut. Sú o niečo mohutnejšie, čím ale zmenšujú priestor pre pasažierov vzadu. Nie je to zásadný problém, priestoru je stále dosť, ale možno o pár milimetrov menej ako v prípade štandardných sedadiel, ktoré majú obyčajnejšie alternatívy v základnej výbave. Ďalším výrazným prvkom interiéru Karoqu Sportline je trochu modifikovaný volant so zrezanou spodnou častou, ktorý má prešívanie bielou niťou ako majú aj sedačky. Je to deviácia od klasického klišé s červenou farbou, čo je len pozitívom.

Ďalším pozitívom Karoqu je fakt, že si necháva masívny prepínač prevodovky. Nie je to malá páčka ako v niektorých ostatných modeloch koncernu, ale je to stále masívna páka s tlačidlom na odblokovanie, taká, že máte pocit, že samotné prepnutie režimu prevodovky naozaj niečo znamená. Na nej naviac svieti nápis hovoriaci o pohone všetkých 4 kolies.

Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďalekoZdroj: Autobazar.EU

Pohon 4 kolies je v Karoqu riešený klasicky, s medzinápravovou spojkou Haldex najnovšej generácie. Auto sa vo väčšine prípadov správa ako predokoľka, teda vo väčšine bežných prípadov a zadná časť sa pripája veľmi jemne v prípade potreby. Je to najefektívnejšie riešenie z pohľadu spotreby a je naozaj funkčné.

Pri takomto aute je však dôležité aj cenové hľadisko. Za takto vybavený Karoq Sportline s dvojlitrovým turbomotorom a pohonom všetkých 4 kolies, ktorý spolupracuje ešte s automatickou sedemstupňovou prevodovku s dvomi spojkami dáte bez jedného eura 42 000 €. Je to suma, za ktorú môžete mať Octaviu s rovnakým motorom, rovnakým pohonom, ale aj rovnako výbavu Sportline. Je už len na vás, ktorú alternatívu si zvolíte. Ku Octavii sa ešte určite dostaneme. Veľmi dôležitým faktorom pri výbere je však preferencia značky. SEAT ponúka veľmi podobné úžitkové vlastnosti s modelom Ateca a onedlho bude v ponuke aj Cupra Ateca s týmito pohonmi. Koncern je teda plný konkurentov a medzi závažných konkurentov patrí aj Hyundai Tucson, ale ten nemá bez hybridu toľko výkonu. Motor 2,0 TSI je univerzálnou a vhodnou možnosťou pre podobné vozidlo. Má kultúrnejší chod ako TDI a tiež prináša rozumnú spotrebu vzhľadom na veľkosť vozidla.

Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďalekoZdroj: Autobazar.EU

Karoq Sportline je teda odpoveďou na otázku aké univerzálne športové SUV si kúpiť pre rodinu a na občasné ostrejšie prejazdy zákrut. Spojenie športové SUV sa môže zdať trochu prehnané, ale vizáž vozidla zvonka aj zvnútra hovorí jasnou rečou. Verziu RS netreba, táto alternatíva ju nahradí absolútne bez akýchkoľvek problémov. Nie je to monštrum strieľajúce do výfuku, ale jazda je dostatočne dynamická a veľmi príjemná, pričom trochu cítiť tuhšie nastavenie.

A čo sa teda zmenilo pri facelifte? Karoq dostal najmä inak tvarované s zadné svetlomety, ktoré už nie sú rozdelené na dve časti vizuálnym ostrým lomom, ale prinášajú pekný prechod z jednej časti do druhej. Taktiež prišla zmena v prednej časti, kde automobilka ukázala inú formu svojej charakteristickej masky chladiča. Tých zmien je určite viac, ale tou najzásadnejšou sú určite zadné svetlomety. Sú omnoho krajšie a dizajn s nimi pôsobí výrazne lepšie.

Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďalekoZdroj: Autobazar.EU

Práve autá z koncernu Volkswagen, vrátane Škody sú v tejto triede jednými z posledných, ktoré ponúkajú prepĺňaný turbomotor. Niektorí majú síce stále objem rovnaký, ale prepĺňanie absentuje. Karoq je predsa skôr bližší Corolle Cross a CH-R ako RAV4. Aj tie majú dvojliter kombinovaný s hybridom. Z dvojlitrov s prepĺňaním je teda dostupný, v tejto veľkosti a neprémiovej sekcii trhu, už iba Karoq a Ateca. Ak by sme brali do úvahy aj prémiové kúsky, tak koncernovo stačí mrknúť na Audi Q3, alebo na konkurenciu vo forme BMW X1. To dvojliter tiež ešte stále ponúka. Ale za o niečo vyššiu sumu ako je to v prípade koncernových súrodencov.

Škoda Karoq Sportline: Nie je to RS, ale rozhodne nie je ďalekoZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Škoda Scala je základný kameň rodinnej ponuky automobilkyŠkoda Scala je na trhu už nejaký čas, ale práve teraz prichádza s väčšou atraktívnosťou pre...31. Január, 2023
03Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Volkswagen ID.3 je ten elektrický automobil, ktorý spôsobil malú revolúciu v prípade...3. Marec, 2023