Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Škoda Scala je základný kameň rodinnej ponuky automobilky

Škoda Scala je na trhu už nejaký čas, ale práve teraz prichádza s väčšou atraktívnosťou pre každého. Kým ostatní ceny zvyšujú, Scala ostáva približne na rovnakej úrovni a ponúka veľmi podobné sféry užitočného využitia ako na začiatku. Je odpoveďou na otázku prečo neexistuje Fabia Combi. Bola by predsa zbytočná. Keď je v ponuke Scala a aj Kamiq, tak je obsiahnutá aj kategória trochu väčšieho vozidla. My sme sa pozreli na to, aká je základná Scala, teda jedna z tých základnejších.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
31.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Scala je základný...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade si povedzme, čo je toto za auto. Je to vozidlo, ktoré má cenovku tesne pod 20 000 €. Má výbavu Ambition a litrový motor s výkonom 81 kW (110 k) spojený so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Je to auto pre nenáročného užívateľa, ktorý chce jednoducho jazdiť do práce, naspäť a občas na výlety. Je tak základné, až pôsobí vynikajúco. Rozhodne pôsobí lepšie ako plne vybavené verzie modelu vykúpené vyššou cenou.

Základný tvar karosérie ukazuje klasické hatchbackové princípy, ale zadná časť je trochu dlhšia. Je to z dôvodu, že Scala ponúka aj relatívne veľký batožinový priestor s objemom 461 litrov v základnom usporiadaní. Ten sa dá ďalej variovať sklápaním zadných sedadiel s rozdelením. Tak ako v predchádzajúcom modeli tejto veľkosti, v Rapid Spaceback, aj tu vozidlo prichádza s dostatočným priestorom pre pasažierov vzadu. Je ho dokonca ešte viac ako mala kedysi druhá generácia Octavie. Z tohoto pohľadu sa dá Scala považovať za veľmi rozumné rodinné auto pre tých, ktorí majú v mysli kompaktnosť ako výhodu pri parkovaní a zároveň veľký vnútorný priestor. Je to presný kompromis medzi Fabiou a Octaviou Combi.

Škoda Scala je základný kameň rodinnej ponuky automobilkyZdroj: Autobazar.EU

Predná časť interiéru prináša všetko, na čo sme zvyknutí v prípade koncernových vozidiel. Má však štandardnejšiu a základnejšiu výbavu, čo sa odráža na použití menšieho displeja v strede. Aj ten však podporuje Apple CarPlay a Android Auto, pričom toto je jediná možnosť ako zobraziť navigáciu. Vstavaná navigácia v štandardnej výbave nie je, čo ale nie je vôbec prekvapivé. Pred vodičom je znova displej, ale maličký a stále si svoje miesto zachovali aj dva kruhové prístroje. Je to úplne logické a jednoduché usporiadanie. Dôležitým faktom však ostáva, že klimatizácia má svoje miesto v spodnej časti stredovej konzoly a je klasická tlačidlová, s dvomi zónami. Ak ste zvyknutí zo SEATu na svetielka v oblasti tlačidiel, tak na nezabudnite. Scala má aj zobrazenie vyhrievania sedadiel na časti samotného mini displeja pre tento ovládací prvok.

Volant je z éry dvojramenných, aj keď pozorne oko zistí, že sú tie ramená vlastne 4, pretože sú zdvojené. Ovládacie prvky sú úplne jednoduché a kombinácia koliesok a tlačidiel pôsobí vyvážene a logicky. Dokonca tu nájdeme aj príplatkový prvok vo forme vyhrievania volantu. Jeho zopnutie signalizuje kontrolka na displej palubného počítača a má až tri stupne.

Škoda Scala je základný kameň rodinnej ponuky automobilkyZdroj: Autobazar.EU

Aj keď pre niektorých je štandardom bezkľúčové ovládanie, Scale by rozhodne nechýbalo. Aj keď ho má v ponuke. Naštartovanie prebudí litrový trojvalec a počuť charakteristický beh motora, ktorý má v sebe trochu nepravidelností. Vo vysokých otáčkach zase agregát pripomína charakteristickým prejavom 6-valce s usporiadaním do V. Ale celkom vzdialene. Motor kombinovaný s manuálnou prevodovkou so šiestimi stupňami je naozaj rozumná voľba nielen z pohľadu financií, ale aj z pohľadu náročnosti na používanie. Spojka je relatívne mäkká, dráhy sú presne také, aké by ste od prevodovky z koncernu VW čakali. Nemajú presnosť prevodoviek Hondy, ale majú taký charakteristický doťuk jednotlivých prevodov.

Dôležitým aspektom pri výbere tohto auta bude určite aj spotreba. Inak by všetci siahli po 1,5-litrovom štvorvalci. Po ňom môžete siahnuť vlastne tak či tak, lebo má vypínanie valcov a vo finále má len o pár deci vyššiu spotrebu v priemere. Takto vybavené auto, ktoré ma trojvalec a manuál dokáže jazdiť s dlhodobým priemerom 6,1 litra, v čom sú zarátané aj diaľničné presuny. Ak by ste vynechali rýchlostné komunikácie, tak sa dokážete pozrieť aj na méty pod 5,5 litrami a to aj v zimnej prevádzke.

Toto auto určite nie je o naháňaní a tvrdí to nielen motor, ale aj podvozok. Na 16 palcových zliatinových diskoch je ešte lepší ako na väčších kúskoch. V reále dokážete prejsť v relatívnom komforte kľudne pár stoviek kilometrov a nebudete mať z auta zlý pocit, budete za to vďačiť aj príjemným sedadlám.

Škoda Scala je základný kameň rodinnej ponuky automobilkyZdroj: Autobazar.EU

Škoda Scala vyzrela naozaj veľmi dobre a automobilka vie presne prečo ju má stále v ponuke. Toto auto je prosté a jednoduché na ovládanie, celkom príjemné na jazdu a nikoho neurazí. Síce ani nenadchne, ale ak chcete vozidlo na jazdu medzi dvoma rôznymi miestami a chcete niečo jednoduché, čo dlho vydrží, tak toto môže byť jedna z možností ako sa dostať k novému vozidlu. Scala spĺňa všetky požiadavky, aby sa mohla stať každodenným spoločníkom bez vysokých nákladov. A je to aj bez vysokých nákladov na obstaranie, keďže cena ostala na rozumnej hladine. Takto príjemne vybavený kúsok je stále pod spomenutou magickou hranicu 20 000 €. Lenže na trhu nie je všetko úplne ružové. Keď si pozrieme cenník modelu Scala, tak okamžite vidíme, že v ponuke tejto výbavy je aj niečo iné. Iba o 1 800 € viac stojí výkonnejšia pohonná jednotka so 4 valcami, ktorá bude mať približne rovnakú spotrebu a ponúkne viac výkonu v krízových situáciách. To už sa ale dostávame, v každom prípade, cez hranicu 20 000 €.

Škoda Scala je základný kameň rodinnej ponuky automobilkyZdroj: Autobazar.EU

Do hranice 20-tisíc eur je však aj niekoľko konkurentov. Môžu mať o niečo menej miesta, ale sú považovaní za rovnako veľkých. Napríklad taký Hyundai i30. Štandardný cenník hovorí, že za našu cenu dokážeme mať dokonca výbavu Family s 1,5-litrovým turbomotorom, ktorý ma ako parťáka inteligentný 6-stupňový manuál. Hyundai má však výrazne menej miesta v interiéri, hlavne v pohľade na zadné sedadlá a batožinový priestor. Ten je menší až o takmer 70 litrov. Z rovnakého súdka je aj Kia Ceed, ktorá ponúka tiež o niečo menej priestoru. Má však rovnakú pohonnú sústavu ako má spomenutý Hyundai. A aby toho nebolo málo, treba rátať aj s faktom, že základná Škoda Octavia stojí len o niečo viac ako Scala. Ak by ste sa chceli pozrieť do koncernového balíka a siahli po modeli Golf, tak v tejto cenovej hladine máte smolu. Začína na 23 000 €. Ďalším vážnym konkurentom môže byť SEAT s modelom Leon. Ten je s obsažnou výbavou Style a rovnakým motorom ako táto Scala, pričom má aj rovnakú prevodovku, za 20 200 €. Lenže tu prichádzame k jednému zásadnému bodu. Svoje má čo povedať aj Renault a napríklad model Megane GrandCoupé stojí v základe 20 550 eur pred zľavou. Ale s 103 kW (140 k) motorom. Je teda aj v okolí 20-tisíc z čoho vyberať. Scala je výborný základný kameň celej triedy vozidiel a pôsobí prekvapivo trvácne.

Škoda Scala je základný kameň rodinnej ponuky automobilkyZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného auta?Kúpa jazdeného auta je stále viac a viac v kurze, pretože nových áut zatiaľ stále nie je...24. December, 2022
02Najdrsnejšia Dacia nie je lacná: Armádny 4x4 Duster z Nemecka za 32 990 €!Jedným slovom, šialená. Táká je najnovšia úprava Dacie Duster, ktorá prichádza v špeciálnej...30. Január, 2023
03Renault Austral ukazuje až prémiové spracovanieZ Francúzska prichádza čerstvá novinka, ktorá sa volá Renault Austral. Je nástupcom vozidla...27. Január, 2023