Škodová udalosť - Čo robiť? Kedy volať 158?
Aké povinnosti musí vodič splniť v prípade, že narazí do iného vozidla? Kedy (ne)volať 158? Čo určite nerobiť? Všetko zrozumiteľne vysvetlené v článku.

Škodová udalosť - čo treba...
Legislatíva
V prípade, že k takejto udalosti v cestnej premávke došlo, neodchádzajte z miesta udalosti. Riskujete pokutu a možné problémy. A to aj v prípade malého poškodenia. Aj keď na parkovisku ťuknete do iného auta alebo napríklad plotu domu, majte na pamäti, že ste povinný splniť si zákonom stanovené povinnosti.
Zdroj: pixabay.com
Škodu preplatí povinné poistenie (PZP)
Čoraz častejšie sa však stáva, že vinníci utekajú a poškodení tak strácajú možnosť náhrady vzniknutej škody. Strach, že vodič, ktorý nabúral, bude musieť opravu hradiť z vlastného vrecka je neopodstatnený. Ak ste pri parkovaní narazili do iného auta, nemusíte utekať, škodu preplatí povinné poistenie. Každý vlastník automobilu musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). V opačnom prípade sa vystavuje riziku pokuty pri policajnej kontrole a problémom pri vážnej havárii. Účelom zákonom stanovenej poistky je krytie škôd spôsobených prevádzkou motorového vozidla.
Najčastejšie sú parkovacie škodové udalosti
Na verejných parkoviskách či v garážach obchodných centier dochádza veľmi často k rôznym incidentom, kedy vodič pri parkovaní poškodí svoje alebo cudzie vozidlo. Nedopatrením tak ľahko vzniknú drobné poškodenia, ktorých oprava môže byť, zvlášť pri novších vozidlách, nákladná. Bežné situácie si netreba komplikovať. Takéto prípady sa v premávke často stávajú. Parkovacie škody patria medzi najčastejšie, ku ktorým v cestnej premávke dochádza. Väčšinou ide o menšie škody, škrabance a malé preliačiny. Väčším problémom ako samotné poškodenie býva pri takýchto škodách neprítomný majiteľ poškodeného vozidla. Čo treba urobiť podľa zákona?
Zdroj: Policia SR FB
Postup - Čo treba urobiť podľa zákona
- bezodkladne zastaviť vozidlo
- poskytnúť údaje o poistení vozidla (v praxi nechať na viditeľnom mieste odkaz s vašimi údajmi - priezvisko a meno, adresu a telefónne číslo)
- vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu
- zdržať sa požitia alkoholu, alebo inej návykovej látky
- urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky
Dopravná nehoda
Pre lepšie pochopenie si vysvetlime niekoľko základných pojmov. Všetky náležitosti ohľadom cestnej premávky, vrátane nehôd, sú definované vo vyhláške. Pokyny pri nehodách nájdete bližšie špecifikované na stránkach Ministerstva vnútra. Pri dopravných nehodách platia zložitejšie pravidlá ako v prípade bežných škodových udalostí. V prípade dopravnej nehody, ako je definovaná vyššie, ste za každých okolností povinný privolať políciu. Dopravná nehoda je udalosť v cestnej premávke, pri ktorej dôjde k:
- usmrteniu alebo zraneniu osoby
- poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia
- uniknutiu nebezpečných látok, tekutín,...
- na inom majetku vznikne odhadom hmotná škoda prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona - viac ako 3990 eur
Zdroj: Policia SR FB
Prečo nemôžete odísť bez riešenia vzniknutej situácie?
Ak ste ako účastník udalosti v cestnej premávke (škodovej udalosti) spôsobili hmotnú škodu osobe, ktorá sa nenachádza vo vozidle (napr. odstavené vozidlo), ste podľa zákona povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a splniť si vyššie uvedené povinnosti účastníka škodovej udalosti. Úcastník dopravnej nehody/škodovej udalosti je osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila na škodovej udalosti. V prípade, ak nie je majiteľ vozidla prítomný, tak nie je účastníkom.
Zdroj: freepik.com
Ako kontaktovať poškodeného? Kedy volať 158?
Riešením väčšiny vodičov býva zanechanie kontaktných údajov za stieračom. V niektorých situáciách možno k zabezpečeniu vyrozumenia vodiča (držiteľa) poškodeného vozidla môžete využiť aj informačné služby nákupného centra, usporiadateľa kultúrno-spoločenského podujatia, prípadne iného podujatia kumulujúceho účastníkov cestnej premávky. Ak toto nie je možné zabezpečiť takýmto spôsobom, vyrozumenie takejto osoby zabezpečte prostredníctvom Policajného zboru na telefónnej linke 1️⃣5️⃣8️⃣.
Kedy hrozí pokuta a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá?
Čo sa stane v prípade neriešenia vzniknutej situácie? V prípade, ak si ako účastník takejto udalosti v cestnej premávke nesplníte svoje zákonom stanovené povinnosti (odídete z miesta udalosti bez splnenia týchto povinností), vec bude po oznámení policajtovi kvalifikovaná ako dopravná nehoda a zároveň takéto konanie je považované za porušenie zákona o cestnej premávke závažným spôsobom, za ktoré Vám hrozí pokuta od 200 až do 1 300 € a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá do 5 rokov. Čo z uvedeného vyplýva? Ak nechcete riskovať problémy, nikdy neodchádzajte z miesta udalosti škodovej udalosti! Aké sú Vaše skúsenosti s riešením podobných prípadov? Podeľte sa o reakcie policajtov, poškodených, prípadne možné návrhy dohody v komentároch pod článkom. Prípadne sa s nami podeľte o skúsenosti s hradením škody so svojej zákonnej poistky.
Zdroj: Ministerstvo vnútra
Škodová udalosť - čo treba robiť?
Prihláste sa na odber nášho newslettera
Novinky zo sveta áut priamo na váš e-mail.
Súhlasím so Všeobecnými obchodnými podmienkami a vyhlasujem, že som sa oboznámil/a s Informáciou o spracúvaní osobných údajov
Najčítanejšie tento týždeň




