Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Skúsili sme ako jazdia Subaru v teréne

Subaru má aktuálne v ponuke 4 modely, z toho 3 majú stále spaľovací agregát. Dva dokonca využívajú hybridnú technológiu, konkrétne Forester a XV. Modelový rad automobilky je založený prísne na benzínových motoroch, ktoré sú v každom jednom vozidle okrem najnovšieho modelu Solterra, ktorý je zase elektrický. O tom si povieme nabudúce, teraz sa pozrime na jazdu s ostatnými, trochu konzervatívnejšími, modelmi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Skúsili sme ako jazdia...

Auto-moto zaujímavosti

Subaru Forester

Subaru Forester nedávno prešiel modernizáciou pri ktorej získal úplne nové svetlomety a aj stvárnenie zadnej časti. Zmenili sa niektoré tvary, zmenila sa obsiahlosť farebného vzorkovníka, zmenili sa zliatinové disky. Trochu sa zmenil aj interiér, ale nie v takej miere aby pripomínal väčší model Outback. Nové Subaru Forester pôsobí už na prvý pohľad robustne, teda nové, predstavené, v súčasnej verzii, v roku 2018 s faceliftom v roku 2021.

Forester je jeden zo základných pilierov ponuky Subaru v Európe a má svoju stálu sekciu zákazníkov. Forester prináša všetky výhody kombi, ktoré spája s výhodami zvýšenej karosérie vozidiel SUV. Čistokrvné zvýšené kombi to bolo pred niekoľkými rokmi, teraz je to už práve viac spomenuté športovo úžitkové vozidlo.

Skúsili sme ako jazdia Subaru v teréneZdroj: Autobazar.EU

Taký klasický ako exteriér je aj interiér. Zo všetkého najviac vytvára dojem, že vydrží večne. Môže za to klasická automatická klimatizácia s tlačidlami, štandardné tlačidlové ovládanie vyhrievania sedadiel, ale aj volant množstvom rôznych gombíkov. Zo začiatku to môže pôsobiť ako chaos, aj vďaka trom displejom, ale každý ma nejakú svoju výhodu. Subaru čerpá pozitívne body aj z technológie X-mode, ktorá je postavená do terénnejších prejazdov. Všetko v aute pôsobí robustne a vnútro je naozaj priestranné.

Toto ale nebola obyčajná skúšobňa jazda, najskôr sme jazdili vo vinohrade Karpatská Perla v Šenkviciach a potom sme zobrali Forester na okruh v motokrosovom centre. Nech sme skúšali akokoľvek dostať Forester do úzkych, aktuálna situácia nám to vonkoncom nedovolila. V teréne sa dokonca Forester javí možno ešte suverénnejšie ako na ceste. O spotrebe nemožno hovoriť, lebo terénne prejazdy znamenali veľkú námahu motora a pokusy zrýchľovať v tom najväčšom stúpaní tiež neprospeli hodnotám v litroch na 100 km. Všetko však Forester zvládol, či už to bolo kríženie náprav, prejazdy cez priečne nerovnosti s naozaj veľkou výškou a aj rozbehy v prudkom kopci. Pri ostrejšom prejazde prašnej zákruty však bolo viac cítiť nedotáčavosť ako by sme si želali. Je to však lepšie zvládnuteľný problém šmyku. Forester je výborné auto pre tých, ktorí potrebujú relatívne veľké vozidlo, ktoré ale bude mať aj dostatok terénnych schopností. Forester je univerzálne, aj keď nie úplne športovo ladené auto. Časy STI sú už dávno preč, Subaru sa teraz profiluje ako automobilka s vysokou mierou bezpečnosti.

Skúsili sme ako jazdia Subaru v teréneZdroj: Autobazar.EU

Subaru XV

Po minuloročnom rande s XV, ktoré malo motor s objemom 1,6 litra sme mali možnosť skúsiť aj dvojlitrový hybrid. Auto je stále rovnaké, stále má aj podobné interiérové rysy ako Forester, ale zvonka dokáže zaujať žiarivými farbami. XV prináša do hry síce veľkú svetlú výšku, ale k nej pridáva aj kratší rázvor a potenciál väčšej dynamiky kvôli nižšej hmotnosti. Výrazne nižšia hmotnosť je aj vzadu, čo môžete využiť pri prejazde šotolinových zákrut. Tieto autá sú tak výborné na nespevnených cestách, že im dokáže máločo konkurovať.

Ovládanie XV je takmer navlas rovnaké ako ovládanie Foresteru, lebo obe majú všetky detaily rozmiestnime rovnako. Každému je ale jasné, že XV je najobratnejšie Subaru súčasnosti, ktoré je aj najľahšie a tým pádom bude mať aj na nižšiu spotrebu (sme pri tých terénnych, Impreza je okrajový model). V kombinácii s dvojlitrom je aj najdynamickejším vozidlom so spaľovacím dvojlitrom hybridným doplnkom. A keď už sme pri tých naj, tak XV je aj najdostupnejšie terénne zamerané auto v portfóliu japonskej automobilky. Jeho základná cena je totiž 27 590 eur, ale s dvojlitrovým hybridným agregátom stojí od 33 390 eur. A pritom má stále pohon všetkých 4 kolies, presne tak, ako by ste od Subaru očakávali. My sme ho vyskúšali iba na tej motokrosovej trati, čo bol naozaj fantastický zážitok. Spomenutá svetlá výška 220 milimetrov je dostatočná na to, aby ste sa nemuseli báť, že chytíte ktorúkoľvek časť podvozku. Pritom je auto stavané naozaj robustne a už na prvý pohľad toho veľa znesie. Čo na tom, že má batožinový priestor s objemom 340 litrov, je to priestranné vozidlo, ktoré aj napriek tomu, že je najmenšie v ponuke Subaru, dokáže odviezť 4 pasažierov aj cez horšie prejazdné časti.

Skúsili sme ako jazdia Subaru v teréneZdroj: Autobazar.EU

Subaru Outback

Ďalšie auto, ktoré sme si vyskúšali výhradne na okruhu je Outback. Je to najdôležitejšie a najpredávanejšie vozidlo automobilky, ale aj najpredávanejšie kombi vo svojej triede celosvetovo. Preto musí Subaru ku vylepšovaniu pristupovať veľmi obozretne. Toto auto má výhradne Atmosférický benzínový motor s objemom 2,5 litra a výkonom 124 kW (169 k). Motor je štandardne spojený s automatickou bezstupňovou prevodovkou CVT. Zdá sa, že Subaru tie CVT naozaj vie. V realite je Outback extrémne priestranným kombi, ktoré znova využíva efekt dokonalého a trvácneho spracovania.

Skúsili sme ako jazdia Subaru v teréne

Najluxusnejšia výbava s názvom Premium prináša nielen elektrické strešné okno, ale predvádza aj prednú kameru, ktorá sa zobrazuje náhľad na displeji pod oknom, na vrchu stredového panela. Toto usporiadanie je výborné z pohľadu videnia do budúcnosti a prechádzania prekážok. V strmých stúpaniach teda vidíte takpovediac až za horizont. Až v tomto prípade si uvedomíte ako veľmi dokáže pomôcť predná kamera. Je to nielen pri výjazde z neprehľadnej križovatky v mestskom svete, ale mimo ciest vidíte až za roh. A k tomu všetkému máte v Outbacku informačno-zábavný systém na vertikálnej obrazovke, ale aj systém eyeSight, presne ako v ostatných modeloch. Práve Outback je právom vrcholom súčasnej ponuky v spaľovacej sekcii. Automobilka si na ňom dala záležať a predvádza tie najlepšie atribúty s najlepším spracovaním. Je to aj z dôvodu, že Outback ukazuje príjemné vytlmenie pri zatváraní dverí. Práve týmto sa odlišuje od svojich dvoch ďalších bratov. Vlastne štyroch. A kto je ten štvrtý? Tým je predsa nový elektrický model Subaru Solterra. Tomu sa ale budeme venovať v samostatnom článku, lebo je veľmi zaujímavo riešený. Má dokonca pár zmien oproti svojmu dvojčaťu. Ale naspäť ešte k u modelu Outback. Má v ponuke vlastne iba jedinú pohnú sústavu s symetrickým pohonom všetkých 4 kolies, ale dôležité je, že jeho cena sa dostala na veľmi rozumnú úroveň. Subaru Outback so základnou výbavou je za 41 250 eur a s vrcholnou, Premium, stojí 48 500 €.

Skúsili sme ako jazdia Subaru v teréneZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen ID.7 je elektrický Passat budúcnostiVolkswagen a jeho platforma MEB sú námetom mnohých diskusií a mnohých článkov. Včera to bol...26. Apríl, 2023
02Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneKaždý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej...10. Máj, 2023
03Facelift Subaru Outback: Drsné delo pre dobrodruhov! Subaru Outback vo verzii Wilderness je nová cieľovka pre dobrodruhov. Na svoje si prídu...10. Marec, 2023