Skúsili sme BMW M240i, jazdí brutálne

BMW stále používa platformu s pohonom zadnej nápravy aj pre menšie autá. A najviac roztrieštená z tohto pohľadu je dvojka. Kým Gran Coupe a Active Tourer majú predoklkovú platformu, tak M240i a teda dvojdverové kupé majú platformu zadokolkovú. To je aj cítiť. My sme na prvej jazde spoznávali práve zatiaľ najvýkonnejší model M240i.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Skúsili sme BMW M240i,...

Auto-moto zaujímavosti

A hneď to prichádza, toto auto nemusí vizuálne sadnúť každému. Aspoň nie na fotkách, ale realita je k dizajnu omnoho prívetivejšia, auto vyzerá veľmi zaujímavo a jediným sporným detailom ostanú zadné svetlá. Predná časť je úplne v pohode, bočný profil by bol vynikajúci na letných diskoch a veľmi dobre situáciu vzadu zachraňuje farba. Táto fialová je jednoducho perfektná. Volá sa Thundernight a najlepšie vynikne, samozrejme, čistá a pri slnečnom počasí.

Skúsili sme BMW M240i, jazdí brutálneZdroj: Autobazar.EU

Disky, ktoré auto obúva sú zo zimnej sady a je zrejmé, že na letnej bude vyzerať úplne inak. Proste dizajn je znova taký, aby sa o aute hovorilo a tvary aby boli čiastočne šokujúce. Pri M240i sú naviac podčiarknuté koncovkami výfukov a tiež rozšírením karosérie. Pri pohľade na tento model určite napadá myšlienka ako bude vyzerať vlastne M2, ktorá by tiež mala prísť.

Vnútri je však už menej kontroverzie, lebo všetko vyzerá tak, ako by v BMW malo. Teda v klasickom. Displej pred vodičom má už charakteristické rozloženie, takisto displej v strede a M240i, či skôr všetky Dvojky kupé budú mať stále koliesko na ovládanie informačno-zábavného systému. Bez neho je vlastne výlučne 2 Active Tourer. Tam sa automobilka spolieha na dotykové ovládanie, ktoré je však dostupné aj tu.

Skúsili sme BMW M240i, jazdí brutálneZdroj: Autobazar.EU

Veľkostne sa nová generácia takmer nelíši od tej predchádzajúcej. Na predných miestach má naozaj veľa priestoru, na zadných sedadlách je ho relatívne málo. Dalo by sa povedať, že zadné sedadlá sú skôr núdzové a rozhodne menšie ako napríklad v kupé M440i. Avšak, celkom paradoxne, možno je vzadu viac miesta ako v M850i.

Štartovanie je bezkľúčovo tlačidlom, čo je celkom štandardná procedúra aktuálne. Prebudene napovedá, že pod kapotou je niečo viac ako dvojlitrový naftový štvorvalec. Toto je predsa radový šesťvalec s objemom dva litre. A mimochodom, má presne rovnaký výkon ako vo väčších modeloch M340i a M440i. Motor dosahuje 285 kW (374 k). V tomto prípade je spojený s automatickou osemstupňovou prevodovkou a pohonom všetkých kolies xDrive.

Skúsili sme BMW M240i, jazdí brutálneZdroj: Autobazar.EU

Pri jazde, teda po zahriatí, je jasné, že viac krútiaceho momentu smeruje štandardne na zadné kolesá a aj s týmto autom sa dá ísť trochu do pretáčavého šmyku. Ale keď to nechcete, tak pekne drží stopu a dokáže až extrémne vysoké prejazdové rýchlosti. Oproti M440i má predsalen výhodu v lepšej obratnosti a nižšej hmotnosti. A to, že je M240i naozaj zaujímavé auto hovorí aj zvukový prejav. Je síce trochu utlmený, ale zreteľné počuť, pri športovom režime ako si auto ustrelí do výfuku, chrchle pri preradení. Reálne, toto je naozaj veľmi príjemné športové auto, ktoré ani pri dlhých trasách nepôsobí uskákane a dokážete s ním prejsť veľké vzdialenosti bez zvýšenej námahy. A potom len prepnete režim a idete ako s plnokrvným športiakom.

Skúsili sme BMW M240i, jazdí brutálneZdroj: Autobazar.EU

Spotrebovo je na tom tiež M240i výborne. Musí byť. Keď M340i zvláda jazdiť okolo 8 litrov, tak na tomto musia byť dlhé trasy aj pod touto hranicou. S trojlitrovým radovým šesťvalcom s prepĺňaním. BMW naozaj motory vie a práve tento agregát je reálnym príkladom, že vysoký výkon nemusí spravidla znamenať vysokú spotrebu. Je určite každému jasné, že v prípade ozajstného využívania výkonu sa spotreba posúva hore, ale to je celkom logické a je to tak pri každom jednom aute.

BMW M240i je ale aj tak veľmi špecifické auto. Je už takmer samostatné v triede a vozidlo s takýmto výkonom, pohonom primárne zadnej nápravy a karosériou kupé už nerobí takmer nikto. Veď len keď sa pozrieme na nemecké prémiové značky, tak tie nič podobné nemajú. Audi s A3, rovnako ako Mercedes a Áčkom prešli kompletne na modely s primárnym pohonom prednej nápravy.

Skúsili sme BMW M240i, jazdí brutálne

Základná cena M240i je 54 660 eur. Rozhodne je to veľmi zaujímavá suma. Aj ak by sme brali napríklad Toyotu Supru ako konkurenta, tak tá so šesťvalcom stojí o niečo viac. A podobné je to aj pri Alpine A110, aj napriek štvorvalcu je cena omnoho vyššia. Pritom tieto spomenuté autá sú vlastne iba dvojmiestne. Reálne je teda M240i bez konkurenta a najviac mu môže do kapusty liezť práve niečo z vlastnej ponuky BMW. Ale napríklad 4 kupé ako M440i stojí o 15-tisíc eur viac. Tu je však zaujímavé rozmýšľať, či základnú verziu M440i, alebo naozaj slušne vybavenú M240i.

Je super, že BMW stále robí takéto autá, ktoré sú relatívne dostupné a zároveň dokážu ponúknuť naozaj extrémnu mieru zábavy. Ostáva však len dúfať, že M2 príde tiež a bude mať takú istú charakteristiku ako mala tá ostatná. Určite bude mať trojliter a je veľká pravdepodobnosť, že bude mať výkon 353 kW (480 k), podobne ako v základnej M3. To by však znamenalo aj ponuku manuálnej prevodovky. Necháme sa prekvapiť.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW X2 GoldPlay je edícia so zlatými prvkamiBMW ukázalo novú sériu modelu X2. Špecialita sa bude schovávať za označením GoldPlay...10. Február, 2022
02BMW 3 so šesťvalcom ako nové za cenu Octavie!Pri kúpe auta je logickou dilemou výber nového auto v nižšej špecifikácií, alebo jazdenka z...27. Február, 2022
03Osmička od BMW prináša malé zmeny zlepšujúce dojemAutomobilka BMW predviedla modernizovanú verziu svojho najväčšieho kupé, kabrioletu...27. Január, 2022