Stalo sa to! BMW radu 4 má obrovskú masku

Už niekoľko náznakov predvádzalo BMW radu 4 s novým dizajnom, ale samotné tvary diskutované nie sú. Diskutuje sa najmä o maske chladiča. Tá ide veľkostne takmer do Audi singleframe, ale je rozdelená tradičným štýlom ako pri BMW býva zvykom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.06.2020
Diskusia:

Stalo sa to! BMW radu 4 má...

Auto-moto zaujímavosti

Už niekoľko náznakov predvádzalo BMW radu 4 s novým dizajnom, ale samotné tvary diskutované nie sú. Diskutuje sa najmä o maske chladiča. Tá ide veľkostne takmer do Audi singleframe, ale je rozdelená tradičným štýlom ako pri BMW býva zvykom.

Stalo sa to! BMW radu 4 má obrovskú maskuZdroj: BMW

Nový dizajn BMW už prezentovali koncepty, avšak stále panoval strach, že sa dostanú do sériovej produkcie. Najmä po tom, čo automobilka natlačila veľké nozdry, či ľadvinky, modelom 7 a X7. Najväčšie prekvapenie teda je, že päťka ostala s normálne veľkou maskou chladiča. Ale keď sa pozrieme do histórie, tak to vôbec nie sú najvyššie ľadvinky, prekonáva ich napríklad BMW 328 z roku 1939.

Ak sa prenesieme cez predok, ktorý môže mať aj laserové svetlá, tak zvyšok kupé je skôr tradičný. Bočná silueta ostáva podobná ako pri súčasnej štvorke a ani veľkosť sa príliš nemení. Teda ak nerátame prírastok celkovej dĺžky 128 milimetrov, šírky 27 milimetrov a 6 milimetrov výšky naviac. Vlastne je to logické, lebo šestku nahradila osmička, ktorá je o niečo väčšia, tak môže narásť aj štvorka.

Stalo sa to! BMW radu 4 má obrovskú maskuZdroj: BMW

Zadok trochu pripomína práve osmičku, čo vôbec nie je na škodu a reálne z neho kričí dynamika. To najmä pri verzii M440i, alebo inej s balíkom doplnkov M. Najmenej šokujúci je interiér. Má podobné, ak nie rovnaké tvary ako má najnovšia generácia trojky. Ovládací ostrovček s radiacou pákou, kolieskom a niekoľkými tlačidlami je zhodný naprieč celou ponukou automobilky a podobné, len materiálovo odlišné ovládanie je možné nájsť v autách od jednotky po X7.

Navigačný systém používa cloud na niektoré dáta, nový je head-up displej ktorý je až o 70 percent väčší a niektoré mapy budú mať 3D zobazenie terénu. V ponuke bude, samozrejme, aj bezdrôtové Apple CarPlay, na ktoré si už zákazníci zvykli, ale pribudne aj bezdrôtové pripojenie Android Auto. Vyhrážky ročnými poplatkami padli v momente ako bezdrôtovo zariadenia Apple pripája aj Škoda.

Stalo sa to! BMW radu 4 má obrovskú maskuZdroj: BMW

O bezpečnosť sa stará naozaj slušný počet asistentov. Je medzi nimi aj núdzová automatická brzda, systém udržiavania v pruhu, či preberanie rýchlostného limitu priamo do nastavení tempomatu.

Zaujímavé sú motory. BMW M440i bude mať radový šesťvalec s doplnkovým mild-hybridným systémom. Ten pracuje s 48V sústavou a má 8 kW (11 k), čo pomáha pri zrýchlení a plachtení, lebo odbúrava záťaž spaľovacieho motora. Reálne je výkon 275 kW (374 k). Krútiaci moment dostahuje 500 Nm a na stovke je tento model do 4,5 sekundy. Avšak nebude jedinou pohonnou jednotkou v ponuke.

Stalo sa to! BMW radu 4 má obrovskú maskuZdroj: BMW

Benzínovým základom bude 420i, ktorá bude mať dvojliter so štyrmi valcami a výkonom 135 kW (184 k). V sekcii údajov o spotrebe svieti hodnota 5,8-5,3 litra v kombinovanom cykle, podľa WLTP. Ďalší štvorvalec bude v 430i, kde ponúkne 190 kW (258 k). BMW nezanevrie ani na naftové verzie, ktoré tvoria nemalú porciu medzi predanými kusmi. S označením 420d xDrive príde dvojlitrový naftový štvorvalec dosahujúci 140 kW (190 k) a 430d xDrive bude mať radový trojlitrový šesťvalec s 195 kW (265 k). Vrcholom naftovej ponuky bude M440d, ktorý bude tiež mať trojliter so šiestimi valcami v rade a s výkonom 250 kW (340 k). Všetky modely budú štandardne vybavené automatickou osemstupňovou prevodovkou s novou funkciou Sprint, ktorá ešte zlepší zrýchlenie v okamžitých nutných situáciach.

Oficiálny začiatok predaja je naplánovaný na október 2020.

Stalo sa to! BMW radu 4 má obrovskú maskuZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najdrahšia Škoda Superb: Extrémna odolnosť, cena 140 000 €!Brutálna úprava ponúka extrémnu odolnosť. Vysoká cena zohľadňuje hodnotu vozidla. Výnimočný...8. Jún, 2018
02Ďalší slovenský superšport dá stovku za 2,5 sekundy!Slovensko má na svetovej mape automobilového priemyslu nezameniteľné miesto. Lenže skôr ako...19. Október, 2017
03VIDEO: čo sa nachádza pod logom Škoda na motoroch! Toto by ste nečakali!To, že sa automobilky spájajú, navzájom kupujú, predávajú a zlučujú je dnes celkom bežnou...25. Apríl, 2018