Starý Ford s motorom z tanku: Čo dokáže 27,0 V12 s výkonom 2 500 koní?

Snaha dostať výkon pohonných jednotiek za hranicu únosnosti stojí za zrodom nevšedných vozidiel, aké v sériovej výrobe nenájdeš. Čo sa stane, keď do obyčajného starého Fordu napcháš motor z tanku s výkonom 2 500 koní?  

rufus v Technika
02.07.2021
Diskusia:
Zdroj: ford.com/wikipedia.org

Video: Starý Ford s...

Technika

Aj v dnešnom na šetrenie a nízke emisie zameranom svete nájdeš vodičov, ktorí nejdú s prúdom. Svoje stroje si predstavujú silné a napumpované extrémnym výkonom. Vplyv na životné prostredie a emisie? Musia ísť stranou. Výsledkom je dokonalá mašina s nevšedným zvukom a výkonom. Síce by si túto beštiu asi nechcel živiť, za pozornosť rozhodne stojí.  

Čo sa stane, keď do obyčajného starého Fordu napcháš motor z tanku s výkonom 2 500 koní?  Zdroj: wikipedia.org

Starý Ford s motorom z tanku  

Ford Crown Victoria poznajú skôr v Amerike ako u nás. V období svojej slávy však nadobudol reputáciu populárneho vozidla s využitím skôr v štátnych službách ako v súkromnom sektore. Vlastníctvo takého automobilu znamenalo istú prestíž. Dodnes ho môžeš vidieť v slávnych filmoch z deväťdesiatych rokov. Model s označením Crown Victoria v nich hrá v podobe policajného automobilu častejšie ako na našich cestách uvidíš Škodu Octavia. 

Benzínový V12 motor s objemom 27 litrov  

Okrem slušnej reputácie nemalo vozidlo zas tak veľa vlastností, ktorými by vedelo zaujať. Je to obyčajný veľký rodinný sedan. Kedy na cestách v USA kraľoval? Jeho posledná generácia schádzala z výrobných liniek medzi rokmi 1998 a 2011. V USA patrí tam k bežným automobilom, ktoré už majú svoje najlepšie časy za sebou.  

Ford Crown VictoriaZdroj: ford.com

Pohon 

Pod kapotou tróni nemenej populárny model americkej kultúry, statný osemvalec s objemom 4,6 litra. Tento motor sa pred výkonom len tak nezľakne. Pre potreby osadenia v bojových vozidlách generuje výkon 600 až 800 koní. To všetko pri relatívne nízkych otáčkach. Viac ako 3 000 ot./min z neho nedostaneš. To zrejme inšpirovalo švédskych nadšencov šialených úprav. Rozhodli sa podrobiť tento stroj prerábke, pri ktorej do starého Fordu osadila motor z tanku. Finálny výkon sa dostal na neuveriteľných 2 500 koní! 

The Meteor Interceptor dá 320 km/h 

Vozidlo dostalo názov The Meteor Interceptor. Podľa osadeného motoru z Rolls-Roycu Meteor. Môže byť reč o inom ako zvyšovaní výkonu? Fanatici extrémneho výkonu osadili sadu turbodúchadiel, ktoré zabezpečili spomínaný výkon 2 500 koní pri asi 4 000 otáčkach za minútu. Keď je reč o rýchlosti, môže táto extrémna mašina dosahovať rýchlosť približne 320 km/h. Rolls-Royce Meteor motorZdroj: rolls-roycemotorcars.com 

Výkon 2 500 koní, motor z tanku  

Pôvodne “rúbali” ešte vyššie. Chceli osadiť 37-litrový motor Rolls-Royce Griffon. 27-litrový mega motor úplne stačí, čo povieš? S týmto 27-litrovým dvanásťvalcom na benzín nie sú žarty. Posúď sám. Sleduj video zo štartu motora vo videu pod článkom. 

Zdroj: wikipedia.org

Starý Ford s motorom z tanku (benzinový motor 27,0 V12)

Video: Starý Ford s motorom z tanku (štart)

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Bojové monštrum nezastaví mráz, voda: Operuje bez vodiča!Nové bojové vozidlá nepočítajú s vojakmi na palube. Toto monštrum dokazuje svoju silu...26. Jún, 2021
02Prvé autobusy na vodík v BA: Vodíkové stanice v SR už na jeseň!Po odklepnutí legislatívy ohľadne znižovania emisii prichádza trend vodíkového pohonu aj do...28. Jún, 2021
03Športiak pre rodinu: 4-miestne Porsche s manuálom! Máš rodinu a nechceš robiť kompromisy na poli využiteľnosti a športových parametrov? Toto...24. Jún, 2021