Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Subaru Solterra nechce byť nič dlžné povesti značky

Japonská automobilka Subaru ponúka autá, ktoré sú prudko terénne zamerané, väčšinou. Vidno to na celom aktuálnom modelovom liste, ktorý je dostupný v Európe. Samozrejme, mimo Európy ponúka aj autá, ktoré sú trochu decentnejšie a cestnejšie. My, z tých menej terénnych, čakáme na Imprezu, ale tá bude jediný model bez zvýšeného podvozku. Zvýšený podvozok má dokonca aj elektrický automobil, prvý v ponuke, s názvom Solterra.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Subaru Solterra nechce byť...

Auto-moto zaujímavosti

Pozrime sa ale, čo Solterra vlastne je. Je to elektromobil, ktorý vznikol v spolupráci s inou japonsku automobilku, konkrétne s Toyotou, ktorá zo spoločného vývoja vytvorila model bZ4X. Aj keď vyzerajú obe trochu podobne a majú úplne rovnaké interiéry, Subaru má vraj trochu tuhšie naladenie a výlučne zopnuté oba elektromotory. Neexistuje teda moment, kedy by bola Solterra iba s pohonom jednej nápravy. No a líšia sa aj v prednej časti, kde Toyota stavila na jednoliaty dizajn a Subaru zvolilo pre tento model niečo, čo má pripomínať masku chladiča. Tá však nevynikne na tmavých farbách. Vlastne preto je v ponuke aj červená, s ktorou vidno všetky detaily a všetky línie terénneho vzhľadu.

Subaru Solterra nechce byť nič dlžné povesti značkyZdroj: Autobazar.EU

Základná vizáž auta predurčuje vozidlo do terénnejších podmienok, lebo vizuál hovorí jasnou rečou. Celkom jasnou rečou hovorí aj svetlá výška. Tá je síce až 210 milimetrov, ale je to menej, ako má napríklad Subaru XV. Najmenší model Subaru aktuálne machruje so svetlou výškou až 220 mm a práve tento moment môže byť zlomový pri prudkých terénnych nerovnostiach. Solterra je auto, ktoré síce dokáže aj terénne prejazdy zvládnuť relatívne so cťou, ale lepšie sa orientuje v bežnej premávke. Ku terénu sa ale ešte dostaneme. Výrazné angulárne tvary exteriéru sú teda absolútne jasné a vozidlo je rozoznateľné od konkurencie. Jediným otáznikom teda bude, či sa z diaľky pozeráte na Subaru, alebo na spriaznený model. Spredu to je jasnejšie ako pri pohľade na zadnú časť.

Interiérové pomery vyzerajú celkom dobre, veď batožinový priestor má objem 441 litrov, a priestor na kolená v zadnej časti je tiež relatívne veľký. Lenže v momente ako si normálne sadne jedinec vysoký 180 cm môže pocítiť jemné tlačenie na hlave od stropu. Preto treba občas zvoliť trochu ležérnejší štýl sedenia a nikto sa sťažovať nebude. Vonkoncom sa nebudú sťažovať deti, ktoré majú miesta nadmieru.

Subaru Solterra nechce byť nič dlžné povesti značkyZdroj: Autobazar.EU

Predná časť predvádza usporiadanie s dvomi displejmi, pričom ten stredný má informačno-zábavný systém viac adekvátny tomu, čo ponúka Subaru ako systému v modeloch s logom Toyota. Tiež za sebou necháva bodky podľa toho kadiaľ auto ide. Ovládanie je jednoduché, systém je jednoduchý tiež. Tu netreba nič študovať, všetko sa dá riešiť veľmi ľahko a bez pohľadu do manuálu. Každý, kto ovláda smartfón bude okamžite vedieť ako ovládať tento displej. Akurát na prudkom svetle lesklá plocha odráža naozaj všetko, čo znamená, že v niektorých uhloch na displeji budete vidieť výrazne menej ako by ste si želali.

Druhý displej je priamo v zornom poli vodiča, čiže netreba vôbec žiadne premietanie na sklo a doplnkové head-up displeje. Jednoduché, ale účinné riešenie, podobne ako to majú Peugeoty vystavané s interiérom i-Cockpit. Displej je v zornom poli a zobrazuje všetky potrebné informácie na jazdu tesne pod čelným oknom.

Subaru Solterra nechce byť nič dlžné povesti značkyZdroj: Autobazar.EU

Jazda so Subaru Solterra je prekvapivo komfortná, aj napriek trochu tvrdšiemu naladeniu podvozku. Po tom, čo sme si od šoférovali svoju časť nás po poľnej ceste viezol inštruktor a mal tesne cez 90. Nie vek, ale rýchlosť. Podvozok filtroval všetko statočne a predvádzal, že je naozaj stavaný aspoň na takýto jemnejší terén. V rámci prvých jázd, ktoré viedli väčšinou cez vinice a následne cez stúpania a zákruty motokrosovej trate, nebolo možné relevantne zmerať spotrebu, tak ku tej vám nič nepovieme. Čísla by boli extrémne, keďže auto dostávalo až neadekvátnu záťaž.

Ale to, čo vieme je, že vozidlo má dva elektrické motory, pričom ich celkový výkon je 160 kW (218 k) a celkový krútiaci moment 336 Nm. To značí zrýchlenie na stovku za veľmi rozumný čas, 6,7 sekundy a maximum obmedzené na 160 kilometrov za hodinu. Sú také štandardné údaje v tejto triede, kde chce každý ukázať svoju prevahu práve podobnými dynamickými parametrami. Nabíjanie je možné výkonom jednosmerného prúdu až 150 kW, ale pri striedavom si musíte vystačiť výkonom 11 kW. Výkon 22 kW ponúka naozaj málokto.

Subaru Solterra nechce byť nič dlžné povesti značkyZdroj: Autobazar.EU

A ako je to s tým terénom? Jazdili sme po motokrosovej trati v Šenkviciach. Bolo, našťastie, sucho, ale aj tak bolo jasné, že Solterra zvláda jazdu v teréne veľmi schopne. Skúsili sme dokonca aj zastaviť v strmom kopci a toto auto šlo dopredu veľmi ochotne. Ochota bola jemne brzdená azda len výrazne cestnými pneumatikami, ktoré nie sú úplne optimálne v takomto prostredí. Prudké výjazdy sú teda bez problému, rovnako ako prudké zjazdy, jedine ten prejazdový uhol môže spôsobiť občas trochu zvláštnu situáciu. Možno nastane jemné šuchnutie o prekážku, ale nič zásadné, ide sa ďalej.

Subaru Solterra nechce byť nič dlžné povesti značkyZdroj: Autobazar.EU

Zaujímavo pôsobí pohľad na výbavu na uskladnenie energie. Solterra má batériu s kapacitou 71,4 kWh, z čoho je využiteľných 64 kWh. Táto kapacita by, pri optimálnych podmienkach a jazde v režime WLTP, mala ponúkať dojazd až 465 kilometrov pre verziu Style s menšími diskami a pre Premium by to malo byť 414 kilometrov. Toľko robí zmena diskov za širšie a ťažšie. V realite to môže byť o niečo menej, ale to zistíme až v prípade, keď sa k nám dostane Solterra na reálnu skúšobnú časovú sekvenciu.

Subaru Solterra nechce byť nič dlžné povesti značkyZdroj: Autobazar.EU

Dôležitým prvkom je aj cena. Solterra stojí v Nemecku 57 490 eur, čo je podobné tomu, koľko stojí o niečo výkonnejší a podobne vybavený Enyaq. Na našom trhu budú ceny zverejnené už čoskoro a budú veľmi podobné tým v Nemecku, možno budú dokonca aj trochu lepšie.

Len pre porovnanie, základná verzia Toyoty bZ4x je 48 990 eur, ale múdrejší budeme až v momente keď uvidíme výpis výbav. Je dosť možné, že Subaru bude mať už v tej nemeckej cene výbavu Premium, čo znamená, že by to mohla byť paralela k najlepšie vybavenej verzii Executive pri Bz4x. V tomto prípade môžeme naozaj uvažovať o základnej cene Solterry okolo 53-tisíc, lebo Style bude podobný strednej výbave bZ4x. A Premium bude zjavne stáť porovnateľne ako vyskočila tá nemecká cena. To stále nie je zlé. Na takýto elektromobil. Akurát tu už s podobnými cenami hrá do karát aj BMW iX1.

Subaru Solterra nechce byť nič dlžné povesti značkyZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford rozširuje elektrickú ponuku úžitkáčov, ukázal E-Transit CourierKaždý počul o tom, že od roku 2035 budú nové autá výlučne elektrické, alebo také, ktoré...12. Apríl, 2023
02Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneKaždý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej...10. Máj, 2023
03Porsche 718 Spyder RS je Labutia pieseň spaľovacích motorov v malom roadsteriPorsche Boxster sa zmení od základu. Má vraj byť iba elektrický a tomu nasvedčuje aj fakt,...12. Máj, 2023