Test ADAC 2021: TOP letné pneu v najpoužívanejších rozmeroch

Ako dopadol test letných pneumatík ADAC? Populárny test preveril v testoch najpoužívanejšie rozmery pneumatík vozidiel strednej triedy. V teste pneumatík s rozmerom 225/50 R17 a sa predviedli zaujímaví favoriti. Ktoré značky a modely sa pobili o najlepšie umiestnenie v tohtoročnom testovaní nemeckého Adacu? 

rufus v Testy
26.03.2021
Diskusia:
Zdroj: autorevue.at

Video: Adac Test pneumatík...

Testy

V teste pneumatík s rozmerom 225/50 R17 figurovalo 17 aktuálnych modelov. Tento rozmer využívajú rôzne modely áut od Audi A4 po VW Passat. Celkové výsledky testu sú pozitívne. Napriek tomu však pneumatiky vykazovali veľké rozdiely vo výkone v niektorých disciplínach. Zo 17 testovaných modelov skončil celkový výkon až 4 modelov v hodnotení ako "dobrý". 12 modelov získalo známku "uspokojivý" a 1 model neprešiel testom a získal známku "zlý". Len jeden model teda v teste úplne zlyhal. Pneumatiky Firestone Roadhawk boli jediným "prepadákom" v celom testovaní. Pneumatiky boli hodnotené známkovaním ako v škole. 1 - najlepšie, 5 - najhoršie.

Adac test letných pneu 2021Zdroj: adac.de

Test letných pneumatík ADAC 2021: 17 aktuálnych modelov v rozmere 225/50 R17Zdroj: adac.de

Brzdenie na mokrom povrchu a ďalšie disciplíny

Zaujímavou disciplínou, ktorá stojí za pozornosť je najmä brzdenie na mokrom povrchu. Výborne sa umiestnili pneumatiky Falken Azenis FK510 s výbornými hodnotami na mokrej i suchej vozovke. Jediným nedostatkom je mierne vyššia spotrebu paliva. Pneumatiky Continental PremiumContact 6 vynikajú nadpriemerným výkonom a to vo všetkých hodnotených kategóriách. Na suchom povrch dobrá bezpečnosť, na mokrom povrchu presná stopa a dobrá priľňavosť. Pneumatiky umiestnené na 3. mieste, Kumho Ecsta PS71, vynikaju v discipíne aquaplaning - pozdĺžne aj priečne. Tomuto modelu nerobia problémy a zbiera dobré známky vo všetkých mokrých disciplínach. Na suchu vykazuje trochu horšiu ovládateľnosť. Napriek tomu však stále dosahuje na suchu krátke brzdne dráhy. Model Bridgestone Turanza T005 vyniká rovnakými silnými stránkami - krátka brzdná dráha a presná ovládateľnosť za sucha. Nevýhodou je vyššia miera opotrebovania v porovnaní s ostatnými lepšie umiestnenými modelmi. Silné a slabé stránky jednotlivých modelov sú podrobne hodnotené na rôznych portáloch, napríklad na az-pneu.sk/testy-pneumatik/uzitkove-pneumatiky/letne/test/adac

Test letných pneumatík ADAC 2021: 17 aktuálnych modelov v rozmere 225/50 R17Zdroj: adac.de

Výsledky testu autoklubu ADAC pre pneumatiky s rozmerom 205/55 R16

ADAC testoval celkom 32 modelov, z toho 17 modelov pre strednú triedu - rozmer 225/50 R17, rýchlostná trieda Y do rýchlosti 300 km/h a 15 pre kompaktný segment - rozmery 205/55 R16, rýchlostná trieda V do 240 km/h. Hlavným kritériom pri testovaní pneumatík s rozmerom 205/55 R16 pre kompaktné vozidlá ako VW Golf a udi A3 je opotrebenie pneumatík pri jazde. Ktoré sa umiestnili v teste na najvyšších miestach v tabuľke? 

Top výsledky na suchom aj mokrom povrchu

Pneumatiky Continental PremiumContact6 vynikajú perfektnými jazdnými vlastnosťami na suchej aj mokrej vozovke. Práve značka Continental dosiahla najlepší výsledok zo všetkých pneumatík pri testovaní na mokrej vozovke. Tieto pneumatiky vynikajú extrémne krátkou brzdnou dráhou na ceste, aj na betóne aj na asfalte.

Nízke opotrebenie pneumatík

Nedostatkom aj pri dobrej ovládateľnosti je disciplína aquaplaning, pri bežnej jazde však stále zabezpečujú bezpečnú jazdu a dobrú priľnavosť. Treba však zvážiť mierne zvýšenú spotrebu pri obutí pneumatík Continental PremiumContact6 a mierne zvýšenú hlučnosť. Netreba však zabúdať na impozantné výsledky týchto pneumatík v testoch na mokrom povrchu a tiež na najväčšiu výhodu - nízke opotrebenie.

Skvelé brzdné vlastnosti

Pneumatiky Bridgestone Turanza 005 ponúkajú veľmi dobré jazdné vlastnosti na suchom aj na mokrom povrchu. Najväčšia výhoda? Veľmi krátka brzdná dráha. Výnimočná priľnavosť sa tiež podpisuje na ľahkej manipulácii a manévrovaní aj pri jazde v zákrutách. Tieto pneumatiky si skvele vedú aj v disciplíne aquaplaningu. Pneumatiky Turanza T005 určite oslovia tých, čo vyberajú na základe pohodlia jazdy s nízkou hlučnosťou.

Najväčšia výdrž, najmenšie opotrebenie

Tu excelujú pneumatiky Goodyear EfficientGrip Performance 2. Extrémne nízke opotrebenie s najlepšou známkou v testoch robí z tohto modelu lídra pri výbere. Odhadovaný počet kilometrov, ktoré na týchto pneumatikách najazdíte, je viac ako 53 000 km, čo by stačilo na obídenie celej zemegule.  Nedostatočná známka – uspokojivé výsledky ponúkajú pneumatiky Performance 2 na suchej vozovke. Mokré podmienky zvládajú výborne. Vlastnosti, ktoré sú ako čerešnička na torte pneumatík Goodyear? Nízka spotreba paliva v kombinácii s priemernou úrovňou hlučnosti.

Test letných pneumatík ADAC 2021: 17 aktuálnych modelov v rozmere 225/50 R17Zdroj: adac.de

Hneď ako príde vhodný čas a celodenné teploty sa pohybujú nad bodom mrazu, je dobrý čas na prezutie letných pnematík. Jazdiť celoročne na zimných pneumatikách sa rozhodne neodporúča. Aké sú tvoje skúsenosti s letnými pneumatikami? Podeľ sa o svojich favoritov a "prepadáky" v komentároch pod článkom. 

Zdroj: adac.de, az-pneu.sk

Test ADAC 2021 - top letné pneu

Video: Adac Test pneumatík 2021

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Čo sa stane pri umývaní auta pri -40°C?Keď sa narodíš v Rusku, budeš skúšať veci, ktoré by ťa inak pravdepodobne ani nenapadli....6. Marec, 2021
02Šialený ruský projekt: Lada s technikou z plexisklaTáto Lada VAZ-210X nie je obyčajná. Ruskí nadšenci z populárneho kanála Garage54 sa...8. Marec, 2021
03Najlacnejšia výbava, ktorú zanedbáva väčšina vodičov: Výmena stojí pár eurStierače sú ako bezpečnostný prvok podceňované - na bezpečnú jazdu majú väčší vplyv ako si...10. Marec, 2021