Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Jeep Compass 4xe - Jediný so štvorkolkou

Pri modernizácii prešiel Jeep Compass veľkými zmenami. Nie je to len o inej prístrojovej doske a trochu zmenenej tvári vpredu, ale veľká zmena prišla hlavne vo forme nových pohonných jednotiek. Kým úplný základ vo forme 1,3-litrového turbobenzínu a aj 1,5-litrového hybridu môže mať iba predokolku, ak chcete pohon všetkých 4 kolies, tak musíte siahnuť po niečom inom. Musíte siahnuť po plug-in hybride, ktorý predné kolesá roztáča benzínovým motorom a zadné elektrickým.

JozefM v Testy
17.01.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Test: Jeep Compass 4xe -...

Testy

Compass má vo svojej ponuke hneď niekoľko rôznych výbavových alternatív, toto, čo vidíte na fotkách je z predchádzajúcej špeciálnej série Upland, ktorá hlásala väčšie spojenie s prírodou aj v ohľadoch ekologických aspektov. Pozreli sme sa ako veľmi ekologicky toto auto funguje.

Je to stále Jeep, tvári sa drsne

Jeep Compass je síce vozidlo s dĺžkou 4,4 metra, čo znamená veľkosť približne SEATu Ateca, prípadne Škody Karoq, ale jednotlivé tvary naznačujú, že by tento automobil mohol byť aj o kúštik väčší. Je to z dôvodu, že využíva charakteristické prvky známe najmä z väčších modelov automobilky. Veď prednú masku chladiča s nižšími siedmimi segmentami používa aj nový Grand Cherokee.

Dokonca aj bočný profil pripomínaj Grand Cherokee, ale ten predchádzajúci. Je tu však jeden celkom výrazný dizajnový prvok, predel medzi karosériou samotnou a strechou čiernej farby. Karoséria dostala v tejto špeciálnej sérii lakovanie sivo-modrou. Farba je na auto priam dokonalá a umne ju dopĺňa aj samolepka na prednej kapote s anglickým nápisom hovoriacim o tom, že máme iba jedinú zem.

Test: Jeep Compass 4xe - Jediný so štvorkolkouZdroj: Autobazar.EU

A keďže toto je plug-in hybrid, tak musíte niekde nájsť aj otvor na nabíjanie. Ten si našiel svoje pôsobisko zrkadlovo s hrdlom nádrže. To znamená ale aj fakt, že nádrž musíte otvárať tlačidlom v interiéri. Je hneď vedľa voľby toho na akú energiu vlastne chcete ísť a ako chcete manažovať batériu. Ku tejto sérii vozidla sa hodia aj čierne zliatinové disky. Na pohľad je tento Compass naozaj vynikajúci! A rozhodne to je Jeep.

Plug-in hybrid má menej priestoru

Začneme tým podstatným, rozdiel medzi klasickým hybridom, aj keď automobilka ho označuje ako mild hybrid a plug-in hybridom je z interiérových rozmerov hlavne v kufri. Ten sa scvrkol z 438 litrov na 420 litrov, čo stále nie je úplne zlé a pod podlahou si nájdu miesto káble, ale zároveň je to menej. To asi nikto neodškriepi. Priestorové pomery na zadných sedadlách ale zostali úplne rovnaké. To ale znamená, že sú skôr priemerom a sú vozidlá, čo v týchto bodoch dokážu jednoducho ponúknuť viac.

To, čím teriér záujme je rozhodne prevedenie. Keď už to nie sú priestorové pomery. Predné sedadlá, vlastne aj zadné, majú kombináciu čalúnenia z recyklovaných materiálov, pričom chrbtová časť to v prednej sekcii prezentuje aj piktogramami. Vrchná časť operadla, kde máte ramená, je zase z materiálu pripomínajúceho neoprén. A sedadlá majú dokonca aj vyhrievanie! Už nie je nikde samostatne zapínateľné, je schované do informačno-zábavného systému, ale je! Rovnako ako vyhrievanie volantu. Nemusia ho mať všetky výbavy, ale v zime je príjemným spoločníkom po studenom štarte.

Test: Jeep Compass 4xe - Jediný so štvorkolkouZdroj: Autobazar.EU

Ovládanie je jednoduché aj vďaka klasickému volantu s normálnymi tlačidlami. Na rozdiel od štandardnej 1,5-litrovej verzie má plug-in hybrid iba adaptívny tempomat a nemôžete si zvoliť ten klasický. Vadí to? Vôbec nie. Volant sa ovláda vynikajúco a má aj skryté tlačidlá z druhej strany venca, ktorými viete prepnúť stanicu, pesničku, alebo zmeniť hlasitosť. Nový informačno-zábavný systém funguje lepšie ako ten predtým, aj keď spočiatku môže pôsobiť mätúco a trochu pomalý. Napriek tomu je stále veľkým skokom vpred. Veď má aj bezdrôtové zrkadlenie mobilných telefónov oboch platforiem.

Témou je dojazd

Jeep Compass 4xe s plug-in hybridom dostal celkom zaujímavú pohonnú sústavu, ktorú má napríklad aj Alfa Romeo Tonale, ale je trochu inak naladená. Veď Jeep musí mať aj zamknutie štvorkolky a dokonca aj režim už 4WD Low, čiže redukciu. To sú ale systémy na tlačidlách využívaných len zriedka. Omnoho častejšie bude otázka o výkone.

Automobilka dala modelu do vienka 1,3-litrový benzínový štvorvalec doplnený o elektromotor. Tieto dva agregáty sú zárukou celkového výkonu 176 kW (240 k) a krútiaceho momentu 270 Nm zo spaľováku a 240 Nm z elektromotora. Hodnoty krútiaceho momentu sa nespočítavajú. Je však dôležité akú veľkosť má batéria a koľko na ňu môžete prejsť. Batéria má kapacitu 11,4 kWh brutto, čo znamená v papieroch dojazd na nabitie takmer 54 km. Realita v zimných mesiacoch je ale skôr 40 km. Ak sa budete veľmi snažiť, možno sa dostanete aj cez túto hranicu.

Test: Jeep Compass 4xe - Jediný so štvorkolkouZdroj: Autobazar.EU

Ale čo ak dvojtonové auto nenabíjate? Vtedy funguje 1,3-litrový benzínový motor, ktorý by mal mať rozumnú spotrebu. Aspoň taký je predpoklad. Reálne však dokážete jazdiť za trochu vyššie prísuny paliva. Po diaľnici sa spotreba nezriedka dostane cez 8 litrov, niekedy až k u deviatke. Ale ak sa trochu posnažíte a vynecháte rýchlostné komunikácie, tak viete jazdiť za 7,2 litra. To by nebolo až tak zlé, lebo stále máte relatívne ťažké auto s veľkou čelnou plochou. Horšia správa je pri pohľade na nádrž. Ak budete tankovať v momente ako vám zmizne dojazd v číselných hodnotách a objaví sa iba slovo Low, tak natankujete do 29 litrov. Celá nádrž ma totiž objem 37 litrov, čo je rozhodne príliš málo.

Odporúčaná verzia

Jeep Compass má niekoľko alternatív pod kapotou. Ak nie ste v stave, že budete nabíjať v každom jednom momente, kedy to bude možné, tak plug-in hybrid nebude tým správnym automobilom pre vás. V takom prípade si radšej vezmite mild hybrid s výkonom 96 kW (130 k). Výkon klame a auto je reálne dynamickejšie. Plus ponúka väčší batožinový priestor. A ak nabíjate, tak je plug-in hybrid fajn možnosťou, aj keď o ekologickosti vzhľadom na použitý benzínový motor nie je veľmi možné hovoriť. Najmä keď v Alfe Romeo Tonale funguje podobný princíp pohonu omnoho efektívnejšie.

Test: Jeep Compass 4xe - Jediný so štvorkolkouZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Presným konkurentom tohto auta je každý jeden plug-in hybrid v segmente C. To znamená nielen spomenutú Alfa Romeo, ale tiež Peugeot 3008, Citroën C5 Aircross a mnohých ďalších. Jeep tu má výraznú výhodu vo svojej charizme a v tom, že má v ponuke aj alternatívu bez nutnosti nabíjania.

Oplatí sa?

Jeep kompas 4xe je výborne vyzerajúce auto s perfektnou farbou a zaujímavým interiérom. Má dokonca aj jazdné režimy, ktoré automaticky priradia pohon zadnej nápravy, ale brvná pod nohy mu kladie mala nádrž a trochu väčší apetít motora ako by ste od 1,3-litrového štvorvalca čakali. Aj napriek tomu si určite nájde využitie, lebo je v ponuke za celkom rozumnú sumu. Túto špeciálnu sériu už síce nekúpite, ale s výbavou Altitude stojí Compass 4xe už od 44 490 eur. Ak budete chcieť vrcholnú verziu aktuálne, tak sa pripravte na Trailhawk za 48 490 eur, čo stále, v konkurencii predstavuje výhodnú ponuku.

Test: Jeep Compass 4xe - Jediný so štvorkolkouZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+výzor Jeepu
+celkom rozumný dojazd v režime EV
+rozumná cena

-malá nádrž
-menší kufor
-niekedy pri prepnutí pohonu auto cukne

Detailné technické údaje Jeep Compass 4xe

Motor

R4 benzín+elektromotor

Objem

1332 cm3

Výkon

132 kW (180 k) pri 5750 ot/min spaľovací motor

44 kW (60 k) elektromotor
176 kW (240 k) kombinovane

Krútiaci moment

270 Nm pri 1850 ot/min spaľovací motor
250 Nm elektromotor
- kombinovane

Prevodovka

Automatická šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

200 km/h (EV 135 km/h)

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,4 s

Spotreba (WLTP)

1,5-2,1 l/100km

Emisie

35-47 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4398 mm

Šírka

1819 mm

Výška

1664 mm

Rázvor osí kolies

2636 mm

Objem batožinového priestoru

420/1230 l

Objem palivovej nádrže

37 l /11,4 kWh (brutto)

Prevádzková/užitočná hmotnosť

1935/465 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Jeep Gladiator - Viac, viac, najviacSituácia s pick-upmi je u nás veľmi zaujímavá. Aktuálne nie je v ponuke ani Mitsubishi...22. November, 2023
02Test: Škoda Enyaq Coupe 80 - Bez tepelného čerpadla ani na krokŠkoda Enyaq prešla jemnou modernizáciou a prichádza hlavne s inými technickými parametrami....16. Január, 2024
03Test: Mercedes-Benz EQT 200 - Urbanizovaný typNie je elektromobil ako elektromobil a vonkoncom nie Mercedes ako Mercedes. Najzákladnejšia...3. Január, 2024