Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Mercedes-Benz B250e - MPV žijú aj plug-in hybridmi

Automobilky postupne reštrukturalizujú svoje ponuky v prospech SUV, ktoré sú stále žiadanejšie. Je to aj napriek celosvetovému trendu návratu ku tradičnejším prevedeniam vozidiel. A jedno z tých tradičnejších, ktoré kedysi spôsobilo úbytok vozidiel kombi je MPV. Mercedes má stále v ponuke hneď jeden takýto model. Je to trieda B, ktorá prichádza hneď s rôznymi druhmi pohonu.

JozefM v Testy
05.07.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz B250e

Testy

Okrem klasických benzínových mild hybridných, ale aj naftových motorov sa automobilka dokáže postarať aj o plug-in hybridnú verziu. A za označením B250e je vozidlo, ktoré disponuje celkom slušným výkonom a tiež slušnou batériou, ktorá umožňuje dojazd až 60 km na nabitie v reálnom svete.

Toto MPV nie je malé aj napriek zdaniu

Najnovšia generácia Mercedesu triedy B je už tretia v poradí a aktuálne prešla modernizáciou. Tú však nie je úplne zvonku vidno a pokiaľ nepostavíte obidve verzie vedľa seba, tak o vylepšeniach jednoducho vedieť nebudete. Veď už základné prevedenie pred modernizáciou bolo moderné a vlastne na ňom nebolo treba nič meniť.

Stále ma formu nafúknutého hatchbacku, ktorý ma len o niečo horší aerodynamický koeficient. V prípade tohto Mercedesu je dizajn karosérie skôr tradičný a predvádza vpredu veľkú masku chladiča doplnenú dvomi reflektormi využívajúcimi maticové LED technológie. Aj keď tie sú znova za príplatok. Z akéhokoľvek pohľadu je možné o Mercedese triedy B povedať, že je v prvom rade konzervatívny. Tu nie sú žiadne výrazné výstrelky a pôdorys je relatívne malý. Veď auto má na dĺžku 4 419 milimetrov a na šírku 1 796 milimetrov. To znamená, že s ním bez problému zaparkujete v každom jednom nákupnom centre, či v parkovisku pri akejkoľvek atrakcii.

Test: Mercedes-Benz B250e - MPV žijú aj plug-in hybridmiZdroj: Autobazar.EU

Táto verzia, ktorú si môžete pozrieť nižšie v galérii má balík doplnkov AMG, pričom tento pridáva zaujímavejšie tvarované zliatinové disky a tiež zaujímavejšie prevedené nárazníky. Sú to maličkosti, ale vo finále spravia veľký rozdiel. Rozdiel taký, že na vozidle nevyzerá neprístojne ani základná biela farba. Vlastne, v tomto prevedení to modelu celkom sekne. B250e je aj napriek športovejšej vizáži stále veľmi elegantným zjavom na cestách.

Priestorové zázraky sa dejú

Toto je plug-in hybrid, s tým musíte počítať a musíte teda počítať aj s mierne zmenšeným batožinovým priestorom. Ten sa z objemu 445 litrov dostáva na 405 litrov, ale stále má dobre využiteľný tvár s dvojitou podlahou. Ak sklopíte zadné operadlá, ktoré sú delené 40:20:40, tak získate takmer rovnú plochu. Sedáky už delené nie sú v tomto pomere, ale sú rozdelené klasicky 60:40 a celé sedadlo je možné posúvať dopredu a dozadu až v rozmedzí približne 10 centimetrov. Variabilita je teda silnou stránkou tohto modelu. Vždy bola. Už od prvej generácie, kedy sa dali priplatiť Vario Seats.

V štandardnom nastavení je vzadu veľa miesta pre pasažierov. Automobilka pripravila priestor nielen na nohy, ale aj na hlavu. Rovnako je to aj vpredu, kde si ale musíte zvyknúť na trochu stoličkovejší posed. Je to devíza všetkých modelov MPV, ktoré boli v minulosti a posed je taký trochu ako v niektorých SUV.

Test: Mercedes-Benz B250e - MPV žijú aj plug-in hybridmiZdroj: Autobazar.EU

Predná časť vozidla tiež predvádza líniu AMG vďaka zaujímavo prevedeným lištám. Veľkú zásluhu na dynamickejšom pocite ma čierny strop. Pred vodičom je spoločný krycí element dvoch displejov. Obidva sú už väčšie a majú slušné rozlíšenie. Bezdrôtové zrkadlenie mobilných telefónov v systéme MBUX je už samozrejmosťou a čo musíme vyzdvihnúť, prístrojová doska oproti pôvodnej verzii absolútne prestala vŕzgať. Toto auto je už postavené poriadne. Jediné, čo nám asi chýba je dotyková plocha na ovládanie, ktorá bola pred lakťovou opierku. Systém sa totiž ovláda len dotykom priamo na displeji a miesto spomenutej dotykovej plochy je teraz plytká priehradka.

B250e je plug-in hybrid

V prípade Mercedesu triedy B je toho na výber naozaj dosť. Toto je však rozhodni jedna z najzaujímavejších alternatív. Má totiž základ vo forme spaľovacieho motora s objemom 1332 cm³, ktorý štandardne poskytuje 120 kW (164 k). K nemu sa pridáva ešte 80 kW (109 k) elektromotor a všetko je prepojené osemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Celkový výkon je tak 160 kW (218 k) a roztáča predné kolesá. Nástup krútiaceho momentu elektromotora je dokonca taký masívny, že kolesá dokážu slušne prehrabnúť. Zásluhu na tom majú aj horšie pneumatiky. Horšie nie stavom, ale konštrukciou. Bridgestone Turanza T005 nemajú dobré vlastnosti, čo sa týka priľnavosti zatiaľ v žiadnom použití.

Automobilka vylepšila s faceliftom aj tento model. Okrem nabíjacieho výkonu 3,7 kW je možné vozidlo nabíjať výkonom až 11 kW, ktorý prichádza miesto predchádzajúcej hodnoty. Jednosmerný prúd je možné využiť až do výkonu 22 kW. Nabíjanie týmto výkonom trvá z 10 na 80 percent iba 25 minút. Dynamickým parametrom s výkonom 160 kW (218 k) je zrýchlenie na stovku 7,6 s. Omnoho viac však budete využívať kapacitu batérie 15,6 kWh, ktorá v papieroch umožňuje dojazd až 77 km. Nám sa pri plnom nabití podarilo prejsť výrazne viac ako 60 km, čo je fantastický výsledok.

Test: Mercedes-Benz B250e - MPV žijú aj plug-in hybridmiZdroj: Autobazar.EU

Spotreba aj na diaľnici dosahuje do 20 kWh na 100 km. Skôr teda 19 a pol kWh. To už je teritórium podobne veľkých elektrických vozidiel. V každom prípade je dôležitý aj doplnok vo forme benzínového motora. Ten zvláda jazdu s prídelmi do 6,5 litra aj pri úplnom vybití batérie. Všetko pritom v komforte charakteristickom pre tento Mercedes. Pri tomto aute však treba rátať, že kvôli veľkej batérii bolo nutné zmenšiť palivovú nádrž. Má objem iba 35 litrov.

Odporúčaná verzia

Je ťažké zvoliť konkrétny motor, lebo väčšina z nich je úplne bezproblémová. Niektorí možno zvolia B250 4matic s automatickou prevodovkou a pohonom všetkých 4 kolies kombinovaný s dvojlitrom na benzín. Nikomu možno sadne naftový dvojliter B220d. Ale ak máte kde nabíjať a viete využiť plug-iny hybrid, tak B250e je naozaj výborná voľba. Dokáže sa nabíjať aj rýchlejšie a na plné nabitie prejde kľudne aj viac ako 60 km. Takže všetko záleží na vašich preferenciách. Pri dlhých trasách je nafta povinnosť, pri krátkych mestských presunoch a možnosti nabíjania je práve plug-in hybrid úplne optimálna voľba.

Test: Mercedes-Benz B250e - MPV žijú aj plug-in hybridmiZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Trieda MPV vymiera, to je jasné, veď už žiadny z konkurentov takmer neexistuje. Slovo takmer sme použili zámerne, lebo stále môžeme natrafiť na BMW radu 2 Active Tourer, ktoré ponúka dokonca aj s plug-in hybridnou pohonnou sústavou s trochu vyšším výkonom. Ponúka však aj konkurenta k tejto verzii s označením 230e. Veľkým konkurentom, z pohľadu vlastnej stajne, môže byť model GLA, ktorý tiež prešiel modernizáciou a ponúka len o štipku horšie priestorové pomery.

Plug-in hybrid? Áno, je prepracovaný

Mercedes triedy B s pohonom na elektrickú energiu kombinovanú s klasickým benzínovým motorom sa zdá ako vhodná alternatíva pre tých, ktorí majú napríklad garáž so solárnymi panelmi. Môže byť tiež vhodnou alternatívou pre niekoho kto jazdí menej kilometrov. Toto auto dokážete využívať ako elektromobil a spaľovací motor sa nemusí k slovu ani dostať. Ponúka efektívnu formu elektrickej jazdy a zároveň predvádza veľmi obstojné priestorové pomery. Cena takto vybaveného kusu je 60 000 eur, ale z toho pätnásťtisíc eur sú príplatkové prvky. Veď len za balík AMG Premium dáte takmer 10 000 eur.

Test: Mercedes-Benz B250e - MPV žijú aj plug-in hybridmiZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+Trieda MPV stále žije
+Rozumná forma PHEV
+Veľa vnútorného priestoru
+Pekné stvárnenie zovňajšku aj vnútra

-Malička nádrž s objemom 35 l
-Ovládanie infotainmentu iba dotykom na displeji
-Pre niekoho vysoká cena
-Úplne hrozné pneumatiky Bridgestone Turanza T005

Tabuľka s technickými údajmi

Mercedes-Benz B250e

Motor

R4 benzín+elektromotor

Objem

1332 cm3

Výkon

160 kW (218 k) celkovo

120 kW (163 k) pri 5500 ot/min Benzínový motor
80 kW (109 k) Elektromotor

Krútiaci moment

450 Nm Celkovo
270 Nm pri - ot/min Benzínový motor
300 Nm Elektromotor

Prevodovka

Automatická osemstupňová, dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

223 km/h (135 km/h elektro)

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,6 s

Spotreba (WLTP)

0,9-1,2 l/100km

Emisie

20-27 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4419 mm

Šírka

1796 mm

Výška

1574 mm

Rázvor osí kolies

2729 mm

Objem batožinového priestoru

405/- l

Objem palivovej nádrže

35 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1670/570 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeAutomobilka Ford už model Focus modernizovala a to znamená, že vozidlo je na trhu už...26. Apríl, 2023
02Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneKaždý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej...10. Máj, 2023
03Test: BMW 330e - Aj PHEV jazdí excelentneBMW radu 3 je svojím spôsobom etalónom triedy. Je etalónom v strednej triede, čo sa týka...21. Jún, 2023