Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: BMW 330e - Aj PHEV jazdí excelentne

BMW radu 3 je svojím spôsobom etalónom triedy. Je etalónom v strednej triede, čo sa týka športového dojmu z jazdy. Žiadny z konkurentov, ani z tých prémiových, nedáva taký dobrý pocit a spätnú väzbu ako práve BMW radu 3. Aktuálna generácia po facelifte je v ponuke s viacerými karosériami a aj keď v ostatnej dobe môže byť trochu úspešnejšia verzia kombi, aj sedan má stále čo povedať. Je elegantnou alternatívou, ktorá prináša ešte väčšiu tuhosť karosérie. A menší hluk od zadných kolies.

JozefM v Testy
21.06.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW 330e

Testy

BMW už dlhšie prezentuje pluralitu výberu s možnosťami viacerých palív. Nové modely sú toho živým dôkazom, ale aj tie staršie dokážu ukázať benzínový motor, naftový motor, ale aj plug-in hybrid. My sme sa pozreli na to ako sa dá žiť s plug-in hybridom BMW radu 3 označeným ako 330e.

Je to Sedan bez balíka M

V minulosti panovala taká norma pri konfigurovaní BMW, že základnou príplatkovou položkou, ktorú bolo nutné doplniť bola položka obsahujúca aerodynamický balík doplnkov M. Bola priam nevyhnutnosťou a napríklad pri BMW radu 5 E60 spôsobila masívny nárast predajov tohto doplnkového prvku. Nové BMW radu 3 však balík M nutne nepotrebuje. Áno, vyzerá s ním dynamickejšie, ale aj bez neho vyzerá výborne a vyžaruje viac elegancie.

Tým, že BMW radu 3 stále patrí do mainstreamového portfólia značky je trochu konzervatívnejšia aj samotná vizáž vozidla. Predná časť nemá obrovské ľadvinky, má veľmi decentné stvárnenie a po facelifte sa zmenil aj tvar predných svetiel. Už nemajú v spodnej časti zárez a už rozhodne nemajú denné svietenie v tvare písmena L. Je totiž obrátené podľa vodorovnej odrazovej osi.

Test: BMW 330e - Aj PHEV jazdí excelentneZdroj: Autobazar.EU

BMW radu 3 ako sedan, teda aj 330e, vyzerá veľmi vyvážene pri pohľade zboku. Karoséria sedan tomuto autu jednoducho sekne. Dokonca nerušia ani dvierka na nabíjací otvor umiestnené pred vodičovými dverami. Je predsa jednoduchšie zaparkovať prednou častou, ale aj v tomto prípade niekedy nemusí dosiahnuť nabíjací konektor. Ak už niekto nabíja štandardný elektromobil od väčšiny výrobcov na dvojstojane, tak si BMW radu 3 pripojiť nedokážete, na to by muselo mať konektor v strede vpredu.

Priestoru je dosť, ale kufor je menší

Plug-in hybrid vôbec nezasiahol do interiérových rozmerov pre posádku. Zadní pasažieri majú stále rovnako priestoru ako v prípade klasických spaľovacích alternatív. Horšie to je v prípade pohľadu do batožinového priestoru. Ten sa zmenšil a celkom výrazne z 480 litrov sa dostal na 375 litrov. Je to z dôvodu umiestnenia batérie a rovnaký dôvod má aj zmenšenie palivovej nádrže.

Keď sa ale pozriete do priemerného BMW radu 3, tak v ňom stále vidíte najviac dve osoby. Výnimky sa síce dejú, ale je zlaté pravidlo, že väčšinou toto auto plní úlohu manažérskeho a preto je nečudo, že bude osadené maximálne jednou osobou. A tá osoba bude mať z auta radosť. Sedí totiž vpredu na pohodlných sedadlách, ktoré majú adekvátne bočné vedenie, drží kormidlo s vyhrievaním, v tomto prípade a s ideálnou hrúbkou venca a zároveň si môže užívať výborný informačno-zábavný systém.

Test: BMW 330e - Aj PHEV jazdí excelentneZdroj: Autobazar.EU

BMW radu 3 pri modernizácii prišlo s usporiadaním displejov pod jediným krycím sklom zaobleným k vodičovi. Takisto prišlo o páku radenia a miesto nej je len malý prepínač. Vozidlo však neprišlo o koliesko na ovládanie infotainmentu. To má zmysel aj pri iDrive 8, aj keď pri ňom sa už do popredia tlačí dotykové ovládanie. Stále si však viete presnejšie zvoliť požadovanú položku a bez váhania je možné tento systém zaradiť medzi najlepšie, ktoré v aute môžete mať.

50 na nabitie? Áno!

Batéria v tomto vozidle má kapacitu 12 kWh. Nie je to ani zďaleka toľko, čo ponúka jeden z najväčších konkurentov. Ale stačí to na prejdenie 50 kilometrov v reálnom svete. Po plnom nabití výkonom maximálne 3,7 kW dokážete prejsť až takúto vzdialenosť úplne s prehľadom. Ale čo ak chcete od auta niečo viac? Je to predsa BMW, ktoré je dobre ovládateľné, nie?

Ak spoja sily benzínový motor a elektromotor, tak je celkový výkon 215 kW (292 k) a smeruje výhradne na zadnú nápravu. To znamená, že automat dáva dostatočnú dynamiku na zrýchlenie na stovku za 5,8 sekundy. V realite a v kľukatom teréne je cítiť, že v zadnej časti je hmotnosť naviac a celkovo sa auto blíži ku rozdeleniu 50 na 50 omnoho viac ako klasický spaľovací brat.

Test: BMW 330e - Aj PHEV jazdí excelentneZdroj: Autobazar.EU

Takže máte vlastne dve možnosti ako využívať toto auto. Buď budete využívať jeho výkon a zvolíte hybridný režim, ktorý predvedie plnú silu, alebo budete nabíjať každú chvíľu a budete jazdiť výlučne na elektrickú energiu. Je to čisto na vás a v oboch prípadoch sa s autom jazdí veľmi príjemne.

Odporúčaná verzia

V ponuke BMW je toho na výber naozaj veľa. Môžete mať dokonca aj plug-in hybrid, ktorý má nižší výkon a menší motor. Ak však potrebujete reálne nabíjacie vozidlo, pričom potrebujete aj rozumnú dynamiku, tak práve 330e môže byť zaujímavá voľba. Ak však auto kupujete len kvôli firemným emisiám a kvôli rýchlemu odpisovaniu, tak ho určite nabíjajte. Lebo ak ho nebudete nabíjať, tak ste si mohli kúpiť aj klasickú verziu 320i, ktorá poslúži rovnako a nenosí so sebou veľkú porciu batérií.

Test: BMW 330e - Aj PHEV jazdí excelentneZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Vybrať z konkurentov nie je veľmi jednoduché. Či už Audi A4, alebo Mercedes triedy C majú v ponuke sedan s možnosťou dobíjania vstavaných batérií. Možno najpokročilejší z trojice je práve Mercedes, ktorý má väčšiu batériu a dokáže na nabitie prejsť takmer 100 km. Tu je však na zváženie, či takú vzdialenosť vôbec potrebujete a ste ochotní kvôli nej jazdiť s autom vážiacim 2 tony.

Výborné auto na každý deň

Jazdy po meste zvládate na elektrickú energiu, mimo obce si viete zapojiť benzínový motor a spraviť z 330e celkom zaujímavo jazdiace výkonné vozidlo, v diaľničnom stave pomôže spaľovací agregát v plnej sile. Toto auto je univerzálne a jeho jediným najväčším negatívom bude menší batožinový priestor. Druhým negatívom môže byť vyššia cena, za takto vybavený kus totiž dáte kľudne 75 000 €.

Test: BMW 330e - Aj PHEV jazdí excelentneZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+Pekný tvar aj s obyčajnými nárazníkmi
+Dojazd 50 km reálne
+Rozumný priestor v kabíne

-Nabíjanie iba 3,7 kW
-Menší batožinový priestor o 105 litrov
-Cena

Tabuľka s technickými údajmi

BMW 330e

Motor

R4 benzín+elektro (PHEV)

Objem

1998 cm3

Výkon

215 kW (292 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

420 Nm pri - ot/min

Prevodovka

Automatická osemstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

230 km/h (EV 135 km/h)

Zrýchlenie 0-100 km/h

5,8 s

Spotreba (WLTP)

1,3-1,8 l/100km

Emisie

30-40 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4713 mm

Šírka

1827 mm

Výška

1444 mm

Rázvor osí kolies

2851 mm

Objem batožinového priestoru

375/- l

Objem palivovej nádrže

40 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1770/520 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneKaždý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej...10. Máj, 2023
02Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný elementŠkoda Enyaq je auto, ktoré prináša elektromobilitu s rozumnými dojazdami za celkom...12. Apríl, 2023
03Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeAutomobilka Ford už model Focus modernizovala a to znamená, že vozidlo je na trhu už...26. Apríl, 2023