Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: BMW X1 xDrive23i - Nemá ďaleko od univerzálnosti

Vyzerá to len ako krátky čas, odkedy automobilka BMW predstavila tretiu generáciu modelu X1. Spočiatku boli dostupné len výhradne dva naftové a dva benzínové motory, ktoré už doplnili plug-in hybridy. Všetky štandardné motory sú však vybavené mild hybridnou technológiou. Nie je tomu inak ani pri BMW X1 xDrive23i, ktorú sme skúsili.

JozefM v Testy
24.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW X1 xDrive23i

Testy

BMW X1 je však takým malým prekvapením. Zvonka síce nevyzerá väčšia ako bol predchodca, ale vnútri už veľkosťou atakuje predchádzajúcu X-trojku, prípadne súčasnú X-štvorku. A to za výrazne nižšiu cenu. Tieto autá už interiérovo tak narástli, že sa dajú považovať za plnohodnotné rodinné vozidla.

X1 sekne balík M

Vizáž nového modelu BMW X1 je výrazne tvarovaná s veľkou prednou maskou, ale nie tak veľkou, aby bola cez celú prednú časť. Je to skôr konzervatívnejšie auto medzi novými extrémami a je na to dôvod. Stále patrí do automobilového mainstreamu, čiže nemôže prezentovať výstrelky, X1 musí ostať tradičná pre tradičných zákazníkov. Predsalen, X7 a i7 sú, podobne ako M-kové modely dosť okrajové a špeciálne.

Ponuka novej generácie X1 obsahuje 3 základné línie vizuálu. Prvá je tá klasická, ktorá je vidno na každom jednom aute z flotíl operatívnych lízingov. Krok hore je terénnejšia X-Line a úplným vrcholom pre túto karosériu je určite balík doplnkov M. Už nie je tak potrebný ako v prípade niektorých modelov z minulosti, ale rozhodne autu pomáha. Lakované nárazníky dokonca pôsobia ku skompaktneniu X1. Vozidlo jednoducho vyzerá menšie ako reálne je a to má dĺžku 4,5 metra, podobne ako napríklad Alfa Romeo Tonale, či Volkswagen Tiguan.

Test: BMW X1 xDrive23i - Nemá ďaleko od univerzálnostiZdroj: Autobazar.EU

Veľmi dôležité, pri voľbe vozidla, je nielen zvoliť správny balík vizáže, ale taktiež treba dbať na farebné kombinácie. Ku balíku doplnkov M sa napríklad až tak nehodí táto Cape York Green, skôr sa k nej hodí matná siva, prípadne čierna a biela. Takisto dobre vyzerá s modrou farbou. Naopak táto zeleno-sivá si veľmi dorozumie s balíkom X-line. V každom prípade X1 vyzerá veľmi dobre. A triezvo.

Viac miesta ako by napovedala trieda

Aj keď je X1 základným stavebným prvkom crossoverov automobilky, stále ponúka dostatok priestoru. Môže za to zopár zaujímavých charakteristík. Základná veľkosť batožinového priestoru sa dostala na 500 litrov, ale dá sa ešte zväčšovať pomocou nastaviteľných operadiel a posuvného zadného radu sedadiel. Takúto variabilitou až tak často nevidno. Dokonca sú operadlíá rozdelené na 3 časti v pomere 40:20:40.

No ale modely BMW nie sú len o tom ako to vyzerá na zadných sedadlách a v kufri, ale najmä o tom, čo povie vodič a spolujazdec. Tí majú priam fantastické sedadlá s výraznejším bočným vedením v rámci balíku doplnkov M, ale zároveň majú aj výhľad na dva displeje. Tie sú umiestnené pod spoločným krycím sklom a majú dve zóny. Jedna je dotyková, úplne logicky, lebo absentuje ovládacie koliesko, druhá je iba pohľadová. Systém iDrive 8 je stavaný tak, aby sa bez problému dal ovládať aj dotykom. Preto si BMW mohlo dovoliť vynechať tradičný ovládač. Veď pribudlo ovládanie gestami, ale aj hlasom. Aj na takéto ovládanie sa dá bez problémov zvyknúť a je to len otázkou chvíle, kým strávite absenciu tradičného ovládača. Ak prestupujete z inej značky a koliesko ste nikdy nevyužívali, tak vám nebude chýbať vôbec.

Test: BMW X1 xDrive23i - Nemá ďaleko od univerzálnostiZdroj: Autobazar.EU

Stredový ostrovček s ovládaním je totiž vyhradený ovládaniu hlasitosti zvuku a prepínaniu prevodovky, plus štartovaciemu tlačidlu. Čo však treba v interiéri vyzdvihnúť je perfektný volant, aj keď k nemu môžete mať jednu výhradu. Adaptívny tempomat nemá samostatne tlačidlo na nastavenie vzdialenosti, to si musíte nastaviť v útrobách informačno-zábavného systému. Inak je na volante všetko a spodný lúč, ktorý je rozdelený, má veľmi pekné prevedenie. Vyzerá ako výstuž mosta, aj keď je z plastu a nie z kovu.

Veľa výkonu za malé prísuny paliva

Aj keď je toho na výber viacero, ako optimálna sa nám javí práve táto alternatíva, pokiaľ nemáte kde nabíjať. Verzia s označením xDrive 23i prichádza s dvojlitrom, ktorý spolupracuje so sedemstupňovou prevodovkou. Poháňa všetky 4 kolesá systémom xDrive. Je to auto s relatívne veľkou čelnou plochou a vysokým výkonom s benzínovým štvorvalcom. To znamená, že aj spotreba by mohla byť vysoká oprávnene. Ale pri BMW sme zvyknutí, že to tak jednoducho nie je.

Dvojliter má výkon 160 kW (218 k), vrátane mild hybridného doplnku, ktorý sa na celkovom počte podieľa hodnotou 10 kW (14 k), aj keď má o niečo vyšší výkon samostatne. Kombinovaný výkon teda funguje relatívne rýchlo a v športovom nastavení prevodovky máte kopanec okamžite. Toto znamená, že s X1 xDrive23i sa dá jazdiť veľmi svižne. Nedostatok výkonu nebudete pociťovať v žiadnej situácii a po vyskúšaní tejto alternatívy vlastne inú chcieť nebudete. Možno má naftový dvojliter výkon v nižších otáčkach, ale to vôbec nevadí, tu máte zrýchľovanie spojené s príjemným zvukovým prejavom.

Test: BMW X1 xDrive23i - Nemá ďaleko od univerzálnostiZdroj: Autobazar.EU

No a ako je to s tou spotrebou? Výborne. Veď bez akýchkoľvek problémov dokážete jazdiť s priemerom okolo 7 litrov vrátane diaľnic. Mimo diaľnic sa viete dostať dokonca aj výrazne pod túto hranicu a dokonca aj tesne pod 6 litrov. Ale to si už musíte veľmi dávať pozor na pravú nohu. BMW jednoducho motory vie a rovnako vie aj podvozky. S diskami s priemerom 19 palcov je X1 stále pohodlné vozidlom a to aj napriek trochu tuhšiemu podvozku v balíku M Sport.

Odporúčaná verzia

V ponuke model X1 je relatívne ťažké vybrať. Cestujte na dlhé trasy a nenabíjate? Pre vás je naftový agregát. Cestujete málo a po meste? Vám možno stačí predokolka s 1,5-litrovým motorom, prípadne elektrický model iX1. Ak máte kde nabíjať môžete zvážiť aj plug-in hybrid. Ale ako taký univerzálny model sa javí práve táto alternatíva s dvojlitrovým benzínovým motorom, ktorý ma presne tento výkon 160 kW (218 k). Jediné, čo teda ostane otázne je, či chcete ísť do terénnejšieho štýlu verzie X-Line, alebo siahnete po športových detailoch balíka M.

Test: BMW X1 xDrive23i - Nemá ďaleko od univerzálnostiZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Na trhu je už viacero podobne veľkých crossoverov od prémiových automobily. Za všetky treba spomenúť Audi Q3, ale tiež Mercedes GLA, ktoré majú obidve predokolkovú platformu, rovnako ako BMW X1. To znamená, že primárny je pohon prednej nápravy a zadná náprava sa k nemu pripája. Prvá generácia BMW X1 to mala ešte naopak. Vďaka presunu k tomuto systému sa podarilo konštruktérom aj zväčšiť priestor v zadnej časti, lebo dozadu nemuseli ťahať až tak masívny hriadeľ. Z ďalších ešte treba určite spomenúť Volvo XC40 a svoje chce stále v tejto rovnici povedať aj Jaguar E-Pace. Ten má však na trhu len taký jemný tenký hlások ako malá myška.

Vynikajúci, ale má svoju cenu

Takáto výbava, toto konkrétne auto, stojí takmer 66 000 €. Je to síce viac ako by ste na X1 čakali, ale celkovo sa ceny áut posunuli do výraznejších výšin. Za to, čo auto dokáže je to úplne opodstatnená suma, lebo má napríklad lepšiu dynamiku ako… Vlastne to je jedno, BMW X1 musíte chcieť a musíte ju chcieť v tejto konfigurácii, aby vám sadla úplne bez problému. Je to vynikajúce auto, ktoré síce stojí trochu viac, ale cena je vyvážená prémiovým prevedením a výbornými jazdnými vlastnosťami.

Test: BMW X1 xDrive23i - Nemá ďaleko od univerzálnostiZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+Dynamika a jazda
+Výborná spotreba vzhľadom na zameranie auta
+Dostatočný vnútorný priestor na úrovni predchádzajúcej X3
+Technologická výbava vozidla

-Vyššia cena
-Absencia už ikonického kolieska iDrive
-Tvary nemusia sadnúť každému

Tabuľka s technickými údajmi

BMW X1 xDrive23i Signature Edition

Motor

R4 benzín MHEV

Objem

1998 cm3

Výkon

160 kW (218 k) pri 5000-6500 ot/min

Krútiaci moment

360 Nm pri 1400-4000 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová, dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

233 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,1 s

Spotreba (WLTP)

6,5-7,2 l/100km

Emisie

146-163 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4500 mm

Šírka

1845 mm

Výška

1642 mm

Rázvor osí kolies

2692 mm

Objem batožinového priestoru

500/1545 l

Objem palivovej nádrže

45 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1730/490 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Cupra Born - Dynamika a elektrika all-in-oneKaždý vie aká bola história automobilky Cupra. Pred pár rokmi sa zrodila zo športovej...10. Máj, 2023
02Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeAutomobilka Ford už model Focus modernizovala a to znamená, že vozidlo je na trhu už...26. Apríl, 2023
03Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššieKaždé auto rastie, preto vznikajú nové a menšie vozidlá. Pri raste triedy ML vznikla nová...29. Marec, 2023