Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Mercedes-Benz EQT 200 - Urbanizovaný typ

Nie je elektromobil ako elektromobil a vonkoncom nie Mercedes ako Mercedes. Najzákladnejšia elektrická forma aktuálne môže byť síce EQA, ale na poli úžitkových vozidiel prichádza nemecká automobilka s modelom Mercedes-Benz EQT 200. Je to elektrické vozidlo, ktoré dokáže poskytnúť komfort a už aj príjemnú kvalitu spracovania oproti predchádzajúcemu Citanu prvej generácie.

JozefM v Testy
03.01.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz EQT 200

Testy

My sme sa pozreli práve na zatiaľ jedinú verziu EQT 200 s krátkym rázvorom. Tá s dlhým rázvorom má ešte len pribudnúť a zároveň si všetci asi želajú aj aby pribudla iná forma pohonnej sústavy. Mohla by mať predsa väčšiu kapacitu batérie a možno aj väčší výkon. Ako funguje toto auto so súčasnými komponentami? A naviac v teplotách okolo nuly a v snehu?

Malé MPV má stále zmysel

Mercedes spoločnou prácou s istou ďalšou automobilkou získal auto, ktoré má potenciál nahradiť niektoré malé MPV, ktoré postupne na trhu ubúdajú a už ostáva len zopár exemplárov. Veď toto je alternatíva, ktorá môže byť postavená proti dobovým vozidlám spred 10 rokov, keď ešte SUV až tak šialene dopredu nebežali.

Základný tvar karosérie je teda jasný, ale Mercedes ho okorenil zaujímavou prednou častou s veľkým logom a LED svetlomety. Veľké logo má však ešte jednu funkciu, nie iba pripomenúť výrobcu vozidla. Je pod ním umiestnený nabíjací konektor. Má pripojenie nielen na striedavý prúd ale aj na jednosmerný. Štandardný je práve striedavý a v niektorých verziách tohoto vozidla je jednosmerný za príplatok. Ale to sa bavíme skôr o elektrickej verzii pracovného modelu Citan.

Test: Mercedes-Benz EQT 200 - Urbanizovaný typZdroj: Autobazar.EU

Nech sú úžitkové základy akokoľvek výrazné, zjemňuje ich tmavomodrá metalíza a veľké zliatinové disky. Toto auto chce byť elegantné a zároveň vyžarovať praktickosť. Vlastne sa mu to aj bez problému darí. Môže za to aj výklopné zadné veko batožinového priestoru, ktoré necháva okno celistvé a pôsobí honosnejšie ako dvojkrídlové zadné dvere úžitkových alternatív.

Priestor? Áno!

Mercedes EQT 200 stavia všetko na hru o priestor. To znamená, že v prednej časti naozaj nemáte problém. Vodič so spolujazdcom majú miesta koľko len chcú. V zadnej časti sú zase tri sedadlá, ale nie sú rozdelené na úplne samostatné. Sú rozdelené jedna ku dvom. Automobilka ani inú možnosť neponúka. Tu by sa tiež mohlo zdať, že je miesta dostatok a dozadu sa vstupuje cez dvojicu posuvných dverí. Posuvné dvere sú vynikajúce, aj keď trochu užšie a jedinou nevýhodou môže byť azda trochu menší priestor na kolená. Na hlavu máte kľudne aj 0,5 metra naviac.

Batožinový priestor je však úplne iná pesnička. Tu vidno, že EQT 200 má úžitkové korene a základné úžitkové vlastnosti musia byť stále vynikajúce. Základný objem je totiž 551 litrov, pričom hodnota je pod oknami samotnú kufor je oddelený policou, nie iba roletou. Takže môžete niečo umiestniť aj na ňu. Sedadlá dokážete sklápať a vytvoria rovnú plochu. Majú zaujímavú kinetiku, keď sa aj sedák dostáva bližšie ku zemi a operadlo je na jeho mieste. Sklápanie je fakt prepracované.

Test: Mercedes-Benz EQT 200 - Urbanizovaný typZdroj: Autobazar.EU

No a ak si pamätáte minulý Citan, tak toto je úplne iné vozidlo. Má všetky predpoklady na to, aby sa mohlo stať plnohodnotným Mercedesom. Má systém MBUX, aj keď na menšom displeji, dostalo automatickú klimatizáciu s dvomi zónami a tiež predvádza pekne tvarovaný volant s komplexnými ovládacími prvkami. Akurát radiaca páka nie je pod volantom, ale klasicky v strede. To je pozostatok spoločného vývoja s francúzskou automobilkou.

Elektrická verzia má užšie využitie

Na papieri všetko vyzerá vynikajúco. EQT 200 má motor s výkonom 90 kW (122 k), ktorý poháňa predné kolesá a čerpá energiu z batérie, ktorá má 45 kWh. Papierovo dokáže prejsť na nabitie až 282 kilometrov, čo je vynikajúci výsledok! Ale to sú stále papierové údaje. Realita môže byť predsa iná. Ako je to v bežnom používaní?

My sme sa k autu dostali v momente, kedy bol na ceste sneh a teploty sa pohybovali okolo nuly, skôr šli do mínusu. To znamená, že auto dostávalo väčšiu nakladačku a muselo zohrievať nielen interiér, ale aj batériu. EQT má síce tepelné čerpadlo, ale aj napriek tomu je spotreba výrazne vyššia. Asi tak, že na diaľnicu sme EQT radšej ani nebrali. Hovorí sa, že v diaľničnom jazdení dokáže auto prejsť na nabitie do 110 km. To by znamenalo spotrebu vyššiu ako 40 kWh na sto kilometrov, čo je extrémna porcia. Bežne v mestskom cykle, na ktorý sú elektromobily stavané, dokáže EQT 200 jazdiť s priemerom okolo 27 kWh v zime. Je to naozaj spôsobené iba poveternostnými podmienkami, lebo pri letnej jazde s darcovským modelom sme sa dostávali na priemery okolo 23 až 25 kWh a to aj s použitím rýchlostných komunikácii, ale samozrejme so zníženou rýchlosťou na 110 km/h.

Test: Mercedes-Benz EQT 200 - Urbanizovaný typ

V ideálnom prípade teda z batérie vyžmýkate 160 až 170 km v zimnom počasí. V lete sa dokážete dostať aj cez dve stovky, čo však stále môžeme považovať za veľmi priemerný údaj. S vyššou prevádzkovou hmotnosťou auta, dosahujúcou až 1,9 tony, je spojený aj tuhší podvozok. Svoju časť na tuhosti robia určite aj väčšie zliatinové disky, ale realita stále vraví o inom nastavení komponentov.

Odporúčaná verzia

Mercedes vyrába stále aj alternatívu so spaľovacími motormi. Ak jazdíte aj v zime, čo je u nás asi nevyhnutnosťou, tak radšej zvoľte práve takúto možnosť. Veď v ponuke je veľmi dobrý 1,3-litrový benzínový štvorvalec, alebo stále výborný 1,5-litrový naftový agregát. Obe tieto alternatívy sú naviac lacnejšie. Elektromobilita v EQT 200 je teda vhodná maximálne pre tých, ktorí najazdia fakt málo. V takom prípade využijú aj nabíjanie striedavým prúdom, ktoré prinesie plnú kapacitu cez noc úplne bez problému, veď nabitie trvá do 5 hodín.

Test: Mercedes-Benz EQT 200 - Urbanizovaný typZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Na poli konkurencie má EQT toho naozaj veľa. Tým, že stojí 55 000 € sa musí vysporiadať aj s rozmýšľaním o Škode Enyaq, prípadne o Volkswagene ID.4. Za rovnaké peniaze sa dá predsa kúpiť aj najnovšia verzia Hyundaiu Ioniq 5. Reálne však nemajú až také dobre úžitkové vlastnosti ako práve tento Mercedes. Preto najväčšími konkurentami ostávajú elektrické verzie modelov Citroën Berlingo, či Peugeot Rifter a Fiat Doblo. A taktiež nesmieme zabudnúť na elektrický Renault Kangoo.

Akú má cenu?

Takto vybavený Mercedes EQT 200 stojí 55 000 €. Je to naozaj vysoká suma, ale dostávate celkom kvalitne spracované vozidlo zo základnej úžitkovej kategórie, ale rozhodne posunuté do sekcie MPV. Jediným problémom je zjavne pohonná sústava, ktorá stále nedokáže poskytnúť až také parametre, ako by sme od elektrických vozidiel chceli. Práve tu presne je najväčšia slabina modelu, lebo auto, čo má podobnú praktickú stránku by mohlo byť vhodné aj na dlhšie trasy na dovolenku, prípadne pre obchodných zástupcov. Ale s týmto by museli každú chvíľu nabíjať. No a preto je v tejto sekcii trhu stále vhodnejší spaľovací motor. Nie je to len pri EQT, ale všeobecne. Vidno to na extrémnom poklese predaja Citroënu Berlingo po elektrickej revolúcii.

Test: Mercedes-Benz EQT 200 - Urbanizovaný typZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+je to Mercedes
+priestor v kufri
+elegantné tvary

-55 000 eur
-priemerný výkon
-slabý dojazd v zime

Tabuľka s technickými údajmi

Mercedes-Benz EQT 200

Motor

elektormotor, pohon predných kolies

Objem

- cm3

Výkon

90 kW (122 k)

Krútiaci moment

245 Nm

Prevodovka

Automatická jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

132 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

12,6 s

Spotreba (WLTP)

18,9 kWh/100km

Dojazd na nabitie (WLTP)

282 km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4498 mm

Šírka

1859 mm

Výška

1907 mm

Rázvor osí kolies

2716 mm

Objem batožinového priestoru

551/1979 l

Kapacita batérie

48 kWh brutto/45 kWh netto

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1937/453 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Jeep Gladiator - Viac, viac, najviacSituácia s pick-upmi je u nás veľmi zaujímavá. Aktuálne nie je v ponuke ani Mitsubishi...22. November, 2023
02Test: Mercedes-Benz GLC220d Coupe - Racionálne, ale v luxuseVozidlá s karosériou SUV kupé vyplnili medzeru na trhu, ktorá v podstate neexistovala. A...25. Október, 2023
03Test: Hyundai Staria - Budúcnosť čaká aj bez elektrikyAktuálna situácia na trhu MPV, či skôr vanov je veľmi zvláštna. Je pár zabehnutých hráčov a...8. November, 2023