Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Mercedes-Benz GLS450d - Kráľ komfortu a čiastočne aj zákrut

Kráľ je len jeden a platí to vo väčšine sekcii života. V automobilke Mercedes sú ale rozhodne dve rôzne kráľovstvá. Jedno je elektrické a jedno je spaľovacie. V elektrickom bezpochyby kraľuje EQS SUV, ale v tom spaľovacom je kandidátom na korunu a jej obhajcom určite model GLS. Veď práve ten bol zo všetkých spaľovacích SUV zvolený aj na dva samostatné vrcholy. Buď si ako vrchol zvolíte GLS Maybach s luxusom, alebo GLS AMG. Alebo si zvolíte obyčajnejšiu verziu GLS s naftovým motorom GLS450d.

JozefM v Testy
13.03.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz GLS450d 4Matic

Testy

Nedávna modernizácia priniesla najväčšiemu z SUV s hviezdou na kapote so spaľovacím motorom od osobnej sekcie Mercedesu niekoľko výrazných noviniek. Viditeľné sú zmeny vpredu, vzadu, ale aj na diskoch. S balíkom AMG je to síce stále rovnaké, ale zároveň veľmi odlišné auto ako pred modernizáciou. No a zmenil sa aj motor, ktorý už má označenie o 50 väčšie. Nie, nie je to naftový osemvalec, je to stále radový šesťvalec. Aký je Mercedes-Benz GLS450d 4Matic?

Nenápadný obor

Vonkajšie tvary auta sú v klasickej línii ako by malo mať SUV. To neznamená nič zlé, všetko je v poriadku, akurát treba mať na zreteli, že až tak ľahko týmto autom nezaparkujete. Je obrovské, veď ma na dĺžku 520 centimetrov a na šírku 196 centimetrov. Ale navonok sa to tak rozhodne nezdá. Vďaka kombinácii pôsobí menší ako v realite je.

Kým GLS450d nepostavíte vedľa bežného SUV, tak si myslíte, že je vlastne toto bežným SUV. Väčšie je už len EQS SUV, možno predĺžená Bentayga a Cullinan. A americké modely. Veď nemá veľkosť iba len tak pre nič, za nič. Musí mať priestor, musí byť majestátne, akurát v tomto prípade to trochu zaniká, aj napriek zliatinovým diskom s priemerom 23 palcov.

Test: Mercedes-Benz GLS450d - Kráľ komfortu a čiastočne aj zákrutZdroj: Autobazar.EU

Za touto vizuálnou hrou je rozhodne predná maska chladiča s obrovskými lištami až bronzovej farby. Tá auto opticky zmenšuje, lebo je potiahnutá viac do nárazníka. Obkolesujú ju svetlomety s plne LEDkovým usporiadaním, ale tiež technológiou Multibeam v HD rozlíšení. Zabezpečuje dokonalý výhľad aj v noci. Vyrezávanie svetiel je relatívne jemné a vďaka vysokému rozlíšeniu dokážete vidieť viac a oslepovať menej.

Priestor áno, ale balík luxusu hlavne

Áno, stále môžete mať verziu Maybach, ale potrebujete ju? V rámci nového systému balíkov Premium obsahuje aj ventilované zadné sedadlá, nie iba tie predné a k nim naviac systém zábavných funkcií vzadu. Čo to znamená? Máte jednoducho displej pred každým sedadlom. A ďalší po odklopení lakťovej opierky na ovládanie vlastne všetkého. Vzadu sú kráľovské sedadlá, ak tam sedia dvaja. Ak chcete niekoho usadiť na sedadlá do kufra, ktoré sú vlastne tiež elektricky ovládané, ako všetky ostatné, tak musíte predný rad posunúť dopredu a tým trošku zmenšíte priestor na nohy. Prečo? Jednoducho preto, že časť priestoru zaberajú displeje. Stále ho bude dostatok, ale nie prebytok. Ale ak máte ale iba štvoricu cestujúcich, tak získate aj masívny batožinový priestor.

Ak si myslíte, že vzadu sú výborné sedadlá, tak sú trošku menej luxusné ako má Maybach. Ale najkomfortnejšie a najlepšie sedadlá sú, v tomto GLS450d, úplne vpredu. Nielen, že sú komfortné a sedí sa v nich kráľovsky, ale tiež majú vetranie, či vyhrievanie, alebo masáž. Mercedes tu predviedol aj vyhrievanie lakťových opierok. Na strednú sa ale príliš netlačte, lebo si môže troška vrznúť. Je to jediný menej kvalitný detail celku, ale vďaka vyhrievaniu to lakťovke určite prepáčite.

Test: Mercedes-Benz GLS450d - Kráľ komfortu a čiastočne aj zákrutZdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz GLS450d je určený aj pre starších majiteľov, o čom zase svedčí použitie dotykového displeja, ale aj štandardného ovládania externou dotykovou plochou. Moderné systémy MBUX to majú veľmi zriedka a práve najväčšie verzie vozidiel sú takmer poslednými mohykánmi. Veď nemajú stále displej portrétovo, čo nie je absolútne problém, je to skôr výhoda pre určitú časť trhu.

Nový motor nemôže byť zlý

Od určitej doby prešiel Mercedes od motorov usporiadaných do písmena V ku klasickým radovým, ktoré mal ešte dávnejšie v minulosti. Radový trojliter je modulárny a jeho 6-valcová verzia v tomto vozidle spolupracuje s hybridným doplnkom. Celkovo to znamená výkon 270 kW (367 k) a krútiaci moment 750 Nm. Hodnoty sú ohromujúce, ale rovnako je ohromujúca hmotnosť auta 2 615 kilogramov. Stačí motor na takú masu? Že či! Veď už len podľa papierov je na stovke toto auto za 6,1 sekundy. Zdá sa vám to málo? Rozhodne to tak nepôsobí.

Mohutný záťah motora pôsobí tak, že vlastne ani výkonnejšie nič nepotrebujete. Áno, môžete mať stále AMG, môžete mať stále benzínové alternatívy, ale mild hybrid v naftovom šesťvalci je priam dokonalý. Je to presne ten motor, ktorý si vyberiete na jazdenie dlhých trás. Vyberiete si ho v GLS, ak máte akékoľvek problémy s nízkou triedu S. Lenže ten správny šok prichádza pri pohľade na spotrebu. Keď sa len trochu snažíte, dokážete jazdiť do 9 litrov. A to v kombinácii s masívnou nádržou s objemom 90 litrov, príplatkovou, dokáže udeliť autu akčný rádius cez takmer polku Európy. Na to aby ste obišli zemeguľu okolo rovníka stačí 40 krát natankovať.

Test: Mercedes-Benz GLS450d - Kráľ komfortu a čiastočne aj zákrut

Lenže cena tohto auta obsahuje aj niečo viac. Obsahuje aj špeciálny hydropneumatický podvozok. Referencia s istou francúzkou automobilkou je určite na mieste, ale tu je všetko posunuté do ešte iných extrémov. GLS je nielen komfortné, ale zároveň dokáže príjemné stuhnúť v športovom režime. Dokonca má komfortný režim pre zákruty, kedy obmedzuje nakláňanie vozidla. A o režime vyhrabávania sa z dún asi ani netreba hovoriť. Určite ste ho už videli na nejednom videu.

Odporúčaná verzia

Každý nech si vyberie to, na čo sa cíti. Pre niekoho bude možno správnou cestou GLS Maybach, ale rodičia viacerých detí určite ocenia práve túto alternatívu, prípadne AMG verziu zo štvorlitrom a výkonom presahujúcim bežne potrebné hodnoty. GLS450d je akousi voľbou z rozumu a z pohľadu budúcich nákladov. Je pravdepodobné, že práve GLS450d bude žiadanejšie aj na trhu jazdených vozidiel, ale s tým už určite majitelia rátať nemusia. Odpisy budú bežať aj tak.

Test: Mercedes-Benz GLS450d - Kráľ komfortu a čiastočne aj zákrutZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Do konkurentov je síce možné zaradiť Audi Q7, ale to je ako si menšie a menej reprezentatívne. Mercedes je predsa niekde inde. Jediný z vážnych konkurentov môže byť vo forme BMW X7. To asi čakal každý. Aj BMW ponúka výkonný trojlitrový motor, možno trochu menej výkonný ako v GLS. Ale tiež ma nižšiu hmotnosť a dynamické parametre sú teda trochu bližšie ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Mercedes tu v konkurencii bojuje hlavne luxusom a použitými technológiami.

GLS450d nemusí kričať

Ak zvolíte takto nastavené GLS450d, tak nemáte problém s tým, že by vás niekto okamžite spoznal. Je to ďalšie veľké sivé SUV. Ale, na druhú stranu, vy viete svoje a v interiéri máte všetok luxus a všetky technológie, ktoré kedy budete potrebovať. Najviac máte v cene zahrnuté aj garancie na 6 rokov, alebo 200 000 km. Lenže za akú cenu? Takto vybavené vozidlo stojí takmer 160-tisíc eur a dokáže si svoju cenu obhájiť. Za nenápadnou vizážou je, pri lepšom pohľade, vidno masívnosť a trvácnosť. Práve interiér GLS pôsobí aj vďaka samostatnému ovládaniu klimatizácie ako by mal vydržať aj koniec sveta.

Test: Mercedes-Benz GLS450d - Kráľ komfortu a čiastočne aj zákrutZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+masívny interiér
+výborný výkon úsporného motora
+perfektný podvozok
+záruka 6 rokov/200-tisíc km

-váži ako priemerný americký dom
-cena takmer 160-tisíc eur
-už nemá servis na 6 rokov

Tabuľka s technickými údajmi

Mercedes-Benz GLS450d 4Matic

 

Motor

R6 nafta+MHEV

Objem

1989 cm3

Výkon

270 kW (367 k) pri - ot/min spaľovací motor

15 kW (20 k) MHEV

Krútiaci moment

750 Nm pri - ot/min

Prevodovka

Automatická deväťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,1 s

Spotreba (WLTP)

9,1 l/100km

Emisie

238 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

5209 mm

Šírka

1956 mm

Výška

1823 mm

Rázvor osí kolies

3135 mm

Objem batožinového priestoru

355/-/2400 l

Objem palivovej nádrže

90 l

Prevádzková/užitočná hmotnosť

2615/685 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Škoda Enyaq Coupe 80 - Bez tepelného čerpadla ani na krokŠkoda Enyaq prešla jemnou modernizáciou a prichádza hlavne s inými technickými parametrami....16. Január, 2024
02Test: Mercedes-Benz EQE 500 SUV 4Matic - Ticho je luxusMercedes rozširuje svoju prítomnosť medzi elektrickými vozidlami neustále a po veľkom EQS...14. Február, 2024
03Test: Jeep Compass 4xe - Jediný so štvorkolkouPri modernizácii prešiel Jeep Compass veľkými zmenami. Nie je to len o inej prístrojovej...17. Január, 2024