Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný element

Škoda Enyaq je auto, ktoré prináša elektromobilitu s rozumnými dojazdami za celkom prijateľné sumy. Musíme však rátať s tým, že rozumné sumy znamenajú, že aj v ich rámcoch treba zaplatiť baterku. Najväčšia baterka má kapacitu 82 kWh, pričom je zatiaľ výhradne použitá v modely RS Coupe, zatiaľ do neho inú nekúpite.

JozefM v Testy
12.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Enyaq RS iV Coupe

Testy

Škoda začína teda ponuku svojho SUV Coupe a naviac elektrického vozidla naozaj štýlovo s rovno najvýkonnejšou verziou, ktorá má v papieroch maximálny výkon 220 kW (299 k). Je to vlastne brat Volkswagenu ID.5 GTX. Alebo je to sestra?

Zjav fascinuje

Exteriér Enyaqu RS Coupe má omnoho vyváženejšie tvary a pôsobí dynamickejšie ako protipól s klasickou SUV karosériou. Daňou môže byť trochu menší priestor nad hlavami vzadu a tiež iný prístup do batožinového priestoru, ale práve tento vizuál pôsobí úplne ako z iného sveta. Vidno to na reakciách okolia. Dokonca to nie je len o pohľadoch, ale aj o fotení odparkovaného auta. Nie, naozaj to nebolo kvôli zlému státiu, bolo to kvôli vizáži tohto auta.

Enyaq RS Coupe však nebude jediným autom s prívlastkom RS, ktoré bude niesť veľkú baterku a elektrické motory. Už onedlho pribudne klasické SUV s touto pohonnou sústavou, ale dovtedy je Coupe jedinečné. Vlastne je prvé v ponuke tejto karosérie. Nič iné ako RS zatiaľ mať nemôžete. A to je dobre. Enyaq RS Coupe má predsa iné nárazníky a celkovo dynamickejšiu tvár. K nám sa dostala táto alternatíva ešte na zimných pneumatikách a zimných diskoch, ktoré sú trochu usadlejšie, ale aj tak sa k autu svojím mnoholúčovým usporiadaním perfektne hodia.

Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný elementZdroj: Autobazar.EU

To, čo sa hodí absolútne najviac je farba karosérie. Žlto-zelená zvýrazňovačová Mamba budí pozornosť úplne maximálne. Je to jedna z najlacnejších príplatkových farieb (420 €), lebo všetky ostatné metalické odtiene sú o niečo drahšie. Drahšia je dokonca aj strieborná (635 €), ale aj oranžová Phoenix (1 056 €). Tu je však namieste otázka, ktorú z týchto dvoch alternatív zvoliť, Mambu, či Phoenix. Obe vyzerajú na Enyaqu RS Coupe fantasticky.

Nedostatkom priestoru netrpí

Aj keď je Enyaq RS Coupe menšie auto ako klasické SUV, stále má dostatok priestoru, veď batožinový priestor má objem 570 litrov, čo je len o 15 litrov menej ako má väčší súrodenec a na nohy vzadu je tiež miesta koľko potrebujete aj ak máte výšku meter-osemdesiat a viac. Dokonca v strede absentuje tunel, lebo dozadu netreba hnať žiadny kardan a dokonca ani iné technické vymoženosti. Tu všetko obstaráva elektronika a prepojenie medzi nápravami je čisto káblami.

Ale Enyaq RS Coupe nie je predsa úplne o priestore. Je aj o tom ako vyzerá vnútri. Jeho športové ambície absolútne podčiarkuje stvárnenie predných sedadiel so vstavanou opierkou hlavy. Tieto sedadlá už na pohľad vyzerajú ako v športovom aute a dokážu vodiča udržať v sedadle lepšie ako zimné pneumatiky auto zákrute. Možno je to aj kvôli tomu, že zimné pneumatiky sme mali, keď bolo 10 a viac stupňov. Síce sa potom ochladilo, ale pointu si ľahko domyslíte.

Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný elementZdroj: Autobazar.EU

Celý interiér je ladený do sivo-čierna, teda skôr do takej antracitovej farby. Sedadlá čalúnené niektorou formou alcantary predvádzajú, že sú optimálne prepojené s prešívaním rovnakou farbou ako má karoséria zvonka. Platí to ale len v tomto prípade farby Mamba.

Alcantaru, či skôr mikrovlákno môžete nájsť aj na prístrojovej doske a spája obe strany auta. V jej strede je masívny displej, čo je zase v ostrom kontraste s malým displejíkom pred vodičom. Ten však nie je úplne potrebný, keďže Enyaq RS Coupe môže mať aj obrovský head-up displej zobrazujúci prvky z rozšírenej reality. Podstatné je, že informačno-zábavný systém je už celkom vychytaný a jednoduchý na ovládanie, pričom podporuje spojenie s mobilnými telefónmi bezdrôtovo. Nielen spojenie, ale aj ich zrkadlenie.

Dynamika s hviezdičkou

Enyaq RS Coupe využíva na svoj pohon dva elektrické motory. Jeden je na každej náprave, takže je vlastne štvorkolka. Celkový výkon je 220 kW (299 k), ktoré ale nie sú dostupné stále. Tých podmienok na využitie maximálneho výkonu je toľko, že ho máte dostupný len naozaj občas. Reálne sa na to pozrite a budete vedieť, že musíte mať určitý stav nabitia batérie, batéria musí byť v určitej teplotnej zóne a ak splníte všetky podmienky, tak máte výkon na 30 sekúnd. Inak má auto o niečo menej. Predpoklad je, že 195 kW (265 k). A to tiež stačí. Pri využití maximálneho výkonu dokážete na stovku vystreliť za 6,5 sekundy, ale to asi nie je úplne dôležité.

Dôležitejšia je spotreba. Batéria má kapacitu 82 kWh, ale využiteľných je len 77 kWh. Dojazd na plné nabitie závisí od vonkajšej teploty, od spôsobu jazdy a aj od toho ako využívate vstavané spotrebiče. Reálna spotreba po týždňovom jazdení nám vychádzala 22,3 kWh/100 km. Vrátane diaľnic, ale aj ciest mimo diaľnic. Po diaľniciach si samozrejme Enyaq zobral 23 až 24 kWh, ale pri jazdách po bočných cestách sa vedel dostať do 19 kWh na 100 km. Takže ak nabijete plnú, výkonom až 135 kW, tak dojdete potenciálne aj štyristo kilometrov. Je to trochu menej ako hovoria tabuľky, ktoré majú optimistických 522 km. Ak by ste chceli prejsť toľko, museli by ste jazdiť s priemerom do 16 kWh na 100 km. A to úplne reálne nevidíme.

Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný elementZdroj: Autobazar.EU

Podvozok Enyaqu RS Coupe na 20-palcových diskoch je celkom obstojne komfortný, za čo môže aj systém DCC, čiže nastavenia tlmičov. Skrátka znamená Dynamik Chassis Control a dokáže tlmiče pritvrdiť, alebo zmäkčiť. Každému musí byť jasné, že keby na auto dáte letné pneumatiky na letných diskoch s priemerom 21 palcov, tak môžete zabudnúť na relatívne nízku spotrebu, ale táto sada vám uberie aj z komfortu vozidla. Lenže športové vlastnosti vlastne chcete, keď si kupujete verziu RS. V zákrutách vidno, že pneumatiky majú občas problém popasovať sa s ťažkou karosériou. Enyaq RS Coupe rozhodne nie je Caterham, má hmotnosť až 2 300 kilogramov.

Odporučaná verzia

Ak budeme brať do úvahy vylúčne Enyaq Coupe, tak tam je to jasné. Inú alternatívu ako je práve RS pri karosérii Coupe zatiaľ nekúpite. Ale onedlho sa do ponuky dostanú aj bežnejšie verzie, z čoho asi najzaujímavejšie, vzhľadom na dojazd, vychádza verzia s pohonom zadných kolies, s veľkou batériou, ale tiež s balíkom Sportline. Veď predsa chcete, aby tá dynamika modelu RS ostala zachovaná aj v prípade menšieho výkonu. A teraz prichádza zásadná otázka. Chcete SUV, alebo SUV Coupe? Obe karosérie hrajú na úplne inú sekciu trhu. Kým klasické SUV si kúpia tí, čo majú radi praktické tvary a využiteľnosť priestoru, SUV Coupe to hrá naozaj na imidž, najmä ak má vhodne zvolenú farebnú kombináciu. Takže tu jednoznačná odpoveď neexistuje.

Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný elementZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Najzásadnejší konkurent prichádza z vlastného koncernu, s rovnakou platformou MEB, ktorú zdieľajú elektromobily naprieč všetkými značkami patriacimi pod Volskwagen. Za všetkých treba teda menovať ID.5 GTX od Volskwagenu, ale tiež Audi Q4 e-tron Sportback. Onedlho však pribudne ďalší vážny konkurent vo forme modelu Cupra Tavascan. Ak by sme zašli do iných automobiliek, tak len o 10 000 drahšie ako je tento konkrétny kus Enyaqu RS Coupe je v ponuke BMW iX so základnou pohonnou sústavou. Ak by ste však nepotrebovali toľko priestoru, tak možno bude stačiť BMW i4. A to sme sa ešte nedostali ku kórejským protivníkom. Ioniq 5? Ioniq 6? Kia EV6? Títo všetci chcú tiež niečo povedať vo veľmi podobnej trhovej sekcii ako má práve tento Mamba zelený Enyaq RS Coupe.

Cena je adekvátna ponúkaným vlastnostiam

Koľko by si ste dali za takto vybavený Enyaq RS Coupe? Jasné, každý by tipoval nízku cenu, ale treba rátať s tým, že vozidlo má naozaj masívnu batériu, dokáže ju rýchlo nabíjať, dokonca má, v tomto prípade, aj tepelné čerpadlo. Táto alternatíva v ponuke stojí totiž 68 000 €. Vypadá to ako veľa, veď keď si to prepočítame na klasické koruny, ktoré sme mali pred 15 rokmi, tak je to cez 2 000 000, za Škodovku. Lenže toto už nikto nerobí a inflácia spravila svoje, pričom sme si zvykli aj na vyššie ceny potravín, takže si musíme zvyknúť aj na vyššie ceny vozidiel. Z elektrických automobilov je však Enyaq RS Coupe stále výhodná ponuka. Prichádza s dobrým dizajnom, dobrým dojazdom, ale tiež s výbornou výbavou. Vlastne tomuto kusu nechýba absolútne nič.

Test: Škoda Enyaq RS Coupe - Neprehliadnuteľný elementZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+Brutálna vizáž s touto farbou
+Rozumy priestor v interiéri
+Športový duch odznaku RS

-Cenu niektorí nechcú akceptovať
-Výkon nie je dostupný vždy
-Brzdy chcú najskôr rekuperovať, až potom reálne zastavujú

Tabuľka s technickými údajmi

Škoda Enyaq RS Coupe

Motor

2 elektormotory, pohon všetkých kolies

Objem

- cm3

Výkon

220 kW (299 k)

Krútiaci moment

460 Nm

Prevodovka

Automatická jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

180 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,5 s

Spotreba (WLTP)

16,7-17,5 kWh/100km

Dojazd na nabitie (WLTP)

502-522 km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4653 mm

Šírka

1879 mm

Výška

1608 mm

Rázvor osí kolies

2768 mm

Objem batožinového priestoru

570/1610 l

Kapacita batérie

82 kWh brutto/77 kWh netto

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2300/450 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Alfa Romeo Tonale 130 TCT - Nádhera všetko zatieniVyzerá to tak, že modely Alfa Romeo sa na našich cestách budú objavovať čoraz viac. Je to z...15. Marec, 2023
02Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZnačka DS Automobiles začínala svoju životnú púť použitím bývalých modelov Citroën, ktoré...1. Marec, 2023
03Test: Mercedes-Benz GLC 220d - Posúvanie stále vyššieKaždé auto rastie, preto vznikajú nové a menšie vozidlá. Pri raste triedy ML vznikla nová...29. Marec, 2023