Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test Suzuki SX4 S-Cross Hybrid – Sivá myška s hybridom

Aktuálna situácia je veľmi zložitá. Ak chcú automobilky ponúkať svoje autá a nemajú v pláne platiť vysoké pokuty za emisie, tak musia nasadzovať hybridné technológie. Výnimkou nie je ani Suzuki. Nepomohli mu ani naozaj úsporné motory.

JozefM v Testy
22.07.2020
Diskusia:
Sledujte nás na:

Suzuki SX4 S-Cross Hybrid...

Testy

Aktuálna situácia je veľmi zložitá. Ak chcú automobilky ponúkať svoje autá a nemajú v pláne platiť vysoké pokuty za emisie, tak musia nasadzovať hybridné technológie. Výnimkou nie je ani Suzuki. Nepomohli mu ani naozaj úsporné motory.

Postupne sa hybridné technológie, v tomto prípade mild-hybridné, dostanú do všetkých modelov. Bude ich mať Swift, Ignis a už ich dlhšie má Vitara a SX4 S-Cross. Ako je na tom najväčší z modelov japonskej automobilky sme skúsili v teste. Aktuálne je dostupný len s manuálnou prevodovkou, ale na výber je pohon prednej nápravy a štvorkolka.

Exteriér

Najväčší z modelov, ktoré automobilka ponúka na našom trhu prešiel už do svojej druhej fázy. Druhá časť životného cykla znamená, že sa zmenil predok. A zmenil sa k lepšiemu, čo spravilo S-Cross výraznejším. Maska chladiča s výrazným vertikálnym rebrovaním pomohla vizáži.

Aj keď je to crossover, tak stále vyzerá skôr ako zdvihnutý hatchback a patrí medzi tie nenápadné kusy na cestách. Reálne v sivej farbe môže pôsobiť ako generické auto, ktoré si nikto nevšimne. Správny šmrnc mu dá až modrá, alebo červená farba. S nimi vyniknú tvary a výzor je možné označiť ako pekný.

Test Suzuki SX4 S-Cross Hybrid – Sivá myška s hybridomZdroj: Autobazar.eu

Ak pôjdete najbližšie po ceste a budete sledovať koľko je S-Crossov, tak ich naozaj nie je málo. Stále však nedosahuje predajný úspech predchodcu SX4. Môže za to vo veľkej miere aj trochu menší, ale prijateľný model Vitara.

Interiér

Nebudeme si klamať, toto je najdrahšie Suzuki na našom trhu aktuálne. O tom, našťastie, svedčí aj interiér. Pôsobí najkvalitnejšie zo všetkých modelov automobilky. Tvrdé plasty je síce možné nájsť na veľa miestach, ale nevadia.

Dôležitým faktorom pri SX4 S-Cross nie je ani tak výbava samotná, ale priestor. Aj keď vonkajšok s dĺžkou 4,3 metra patrí medzi priemerne veľké autá nižšej strednej triedy, vnútro ponúka miesta dosť. Možno toľko ako niektoré o kúsok väčšie SUV. Vpredu je to bez problémov, ale, na prekvapenie, sa toto isté dá konštatovať aj na zadných sedadlách. Tie sú dokonca polohovateľné a dá sa tak zvoliť aj ležérnejší posed. Jediné, čo vzadu chýba sú výduchy klimatizácie. Za veľkosťou nezaostáva ani kufor a celých 430-440 litrov, podľa polohy sedadiel, je dostatočných aj na väčšiu batožinu.

Test Suzuki SX4 S-Cross Hybrid – Sivá myška s hybridomZdroj: Autobazar.eu

Vodič a spolujazdec majú menej výrazne tvarované sedadlá, ktoré sú mäkkšie, ale tvária sa pohodlne. Dá sa v nich vydržať aj pri výlete naprieč republikou, či pri ceste k moru, alebo k horám, ku ktorým sa S-Cross hodí lepšie.

S-Cross využíva informačno-zábavný systém s dotykovým displejom. Podporuje aj prepojenie s mobilným telefónom, ale jeho najlepšia vlastnosť je jednoduchosť a prehľadnosť. Kým paličky na nulovanie palubného počítača pichnuté do prístrojového štítu chvíľu hľadať budete, s infotainmentom sa dokážete zžiť naozaj rýchlo.

Jazdné vlastnosti

Motor 1,4 BoosterJet bol už bez hybridu v S-Crosse výbornou voľbou. Mild-hybrid, ktorý nedokáže poháňať auto celkovo, ale iba mu pomáha pri zrýchľovaní dokonca znížil jeho výkon na 95 kW (129 k). Úbytok nie je nejako zásadne cítiť, lebo práve pri zrýchlení pomáha elektromotor.

S-Cross nie je stavaný ako auto na okruhy, takže mu viac výkonu ani nie je treba. Tu skôr treba oceniť príjemnú manuálnu prevodovku, ktorá je jedinou možnosťou aktuálne a pohon všetkých kolies Allgrip. Jeho reakcie sa nastavujú jednoduchým prepínačom v strede pri mechanickej ručnej brzde. Nedá sa však nastaviť kedy je auto predokolka a kedy štvorkolka, všetko zvláda elektronika.

Test Suzuki SX4 S-Cross Hybrid – Sivá myška s hybridomZdroj: Autobazar.eu

Aj napriek tomu je spotreba v priemere okolo 6 litrov. To znamená, že aj s nádržou, ktorá ma objem 47 litrov prejde hybridný S-Cross takmer 800 kilometrov. Na prekvapenie sa nám podarilo dosiahnuť spotrebu, ktorá je presne v tabuľkách podľa WLTP. Dá sa tak povedať, že S-Cross je naozaj úsporné a relatívne veľké auto so štvorkolkou.

Odporúčaná verzia

Vybrať si z ponuky SX4 S-Cross je celkom jednoduché. Ešte stále v ponuke figuruje klasická nehybridná verzia motora 1,4 BoosterJet s výkonom 103 kW (140 k) a táto hybridná. Ak chcete automat, tak aktuálne môžete siahnuť po skladových zásobách nehybridného modelu. Ale manuálna prevodovka je dostatočne príjemná na to, aby ste to robiť nemuseli. Aktuálne to vyzerá tak, že hybrid, pri akciových cenách, je príplatok 290 eur. V reči spotreby a tabuliek to vyzerá, že úspora paliva je až 0,7 litra na sto kilometrov, podľa WLTP. A to pri predokolke, pri štvorkolke to je aj liter. Takže voľba hybridu je tá ideálna. A zvyšok potom záleží na preferenciách výbavy. Ako najlepšia sa teda javí testovaná alternatíva Elegance. Elegance+ ponúka naviac len kožené čalúnenie a panoramatické strešné okno.

Konkurenti

Len samotné vymenovanie konkurentov by zabralo toľko miesta ako stredne dlhá novela. Naozaj, trieda crossoverov a SUV založených na vozidlách nižšej strednej triedy je široká a ponúka od lacných modelov (Dacia Duster) až po prémiové (BMW X1). Je však jeden konkurent, ktorý to robí S-Crossu naozaj ťažké. A je, prekvapivo, tiež s logom Suzuki. Je to Vitara. Vnútri je menšia, zvonku tiež, ale stále je priestor použiteľný aj pre viacčlennú rodinu. Záleží teda len na preferenciách a zistení ktoré auto je vhodnou alternatívou. Vitara má naviac niektoré prvky, ktoré sa do S-Crossu dostať nemohli, ako farebný displej palubného počítača.

Test Suzuki SX4 S-Cross Hybrid – Sivá myška s hybridomZdroj: Autobazar.eu

Záver

Najväčší aktuálny model Suzuki, do príchodu Acrossu, je dobrou voľbou so zárukou až 10 rokov na motor, prevodovku a hybridný systém. V takejto konfigurácii stojí 20 300, pričom 400 eur je naviac za metalízu. Ako je pri japonských autách zvykom, tak je možné zvoliť výbavu, nie jednotlivé prvky. V súčasnosti je z cenníkových cien poskytovaná zľava 2 000 eur, bez ktorej by základná cena výbavy Elegance s pohonom všetkých štyroch kolies bola 22 300 eur. Za vnútorne veľké auto s pohonom všetkých kolies to je rozumná suma. Jedinou prekážkou pri zdolávaní terénu teda bude svetlá výška. Tá je 180 milimetrov.

Plusy a mínusy

+úsporný motor
+po facelifte zaujímavejší dizajn
+vnútorný priestor
+adaptívny tempomat
+jednoduchý infotainment
+cena

-nemá výduchy klimatizácie vzadu
-je ich na cestách naozaj veľa
-nepodporuje bezdrôtové nabíjanie Qi
-priveľa konkurentov na výber

Tabuľka s technickými údajmi

Suzuki SX4 S-Cross BoosterJet Hybrid AllGrip Elegance

Motor

R4 benzín

Objem

1373 cm3

Výkon

95 kW (129 k) pri 5500 ot/min

Krútiaci moment

235 Nm pri 2000-3000 ot/min

Prevodovka

Manuálna šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

190 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,2 s

Spotreba (WLTP)

6,2-6,2 l/100km

Emisie

139-144 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4300 mm

Šírka

1785 mm

Výška

1585 mm

Rázvor osí kolies

2600 mm

Objem batožinového priestoru

430-440/1269 l

Objem palivovej nádrže

47 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1285/500 kg

Zdroj: Autobazar.eu
Zdroj foto: Autobazar.eu

 

Suzuki SX4 S-Cross Hybrid Elegance

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Renault Laguna III: Aká je a na čo si dať pri kúpe pozorMáloktoré auto má tak pošramotenú povesť ako práve Renault Laguna. Môže za to jej druhá...17. Júl, 2020
02Citroën C5 (RD/TD): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorAutomobilka Citroën v roku 2001 nahradila Xantiu novým modelom, ktorý bol väčší a už mal...8. Máj, 2020
03Škoda Superb III (3V): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorŠkoda sa v roku 2001 dostala do strednej triedy modelom Superb. Ponúkal vtedy to, čo...17. Apríl, 2020