Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test zimných pneu: Lacné vs. drahé - dá sa ušetriť?

Dokážu čínske lacné pneumatiky poraziť drahé prémiové značky ako Goodyear, Nokian, Pirelli, Bridgestone a Continental? Sú pri výbere pneumatík dôležitejšie parametre ako cena? Výsledky testu stoja za tvoj čas! 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
16.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: ACE/GTÜ/ARBÖ

Lacné vs. drahé - Test...

Auto-moto zaujímavosti

Ani sme sa nenazdali a je tu opäť obdobie prezúvania. Po testoch zimných pneumatík od ADAC-u už svoje hodnotenie zverejnili aj odborníci z Tyre Reviews. Dnes tu máme ďalší významný test zimných pneumatík. Rozmer 235/ 55 R18 je určený najmä pre obľúbenú kategóriu vozidiel triedy SUV. Ako si v teste poradili lacné značky? Ako sa osvedčili lacnejšie možnosti v konkurencii drahých značiek?

Test zimných pneu - Lacné vs. drahé - dá sa ušetriť? Zdroj: ACE/GTÜ/ARBÖ

Test zimných pneumatík pre SUV

Spoľahlivé zimné pneumatiky sú mimoriadne dôležité pre bezpečnú jazdu v chladnom období. Čo sa stane, ak sa potvrdí to, čoho sa obávajú prémiové modely? Sú lacné značky rovnako dobré ako drahé značky? Ak je tomu tak, skutočne sa neoplatí investovať peniaze do kúpy drahších pneumatík.

Oplatia sa drahšie značky alebo prekvapili čínske pneu?

Ktoré lacnejšie alternatívy dokážu konkurovať drahým značkám? Túto úlohu si vzal do hľadáčika testovací tím z autoklubov ACE a GTÜ spolu s rakúskym partnerom ARBÖ. Do testu sa dostalo 10 pneumatík s rozmerom 235/ 55 R18 určeným najmä pre populárne SUV. Až 3 testované modely sú cenovo dostupné čínske značky - Austone, Fortuna a Sailun.

Kľúčové vlastnosti 

Testovanie sa zameralo na kľúčové vlastnosti. Správanie na snehu, správanie na suchej vozovke a správanie na mokrej vozovke. Celé testovanie prebiehalo vo Fínsku a vo Francúzsku z dôvodu, že miestne cesty ponúkajú skvelé podmienky a všetky potrebné špecifiká ako zasnežené cesty, mokrá aj suchá vozovka. Testovanie prebiehalo na modeloch VW T-Roc a VW Tiguan. Pneumatiky ktorých výrobcov sú favoriti a porazení? Výsledky prekvapia.

Výsledky testovania

Test bol rozsiahly a dôkladne preveril reakcie a schopnosti pri akcelerácii, brzdení, ovládaní a priľnavosti. Zistenia sú pôsobivé. Na snehu sa lacné pneumatiky objavili v tesnom závese za drahšími značkami. Pneumatiky značky Austone vykazovali rovnako dobrú úroveň ovládateľnosti ako uznávané pneu od Michelinu.

Lacné značky sú menej bezpečné

Dostávame sa k prekvapeniam. Výsledky pneumatík na mokrej a suchej ceste odhalili veľké rozdiely, čo sa týka bezpečnosti. Nepotvrdilo sa, že lacné dokážu byť rovnako dobré ako pneumatiky drahších značiek. Lacné pneumatiky môžu mať problém s dlhšou brzdnou dráhou. Vykazovali tiež horšiu stabilitu a slabšiu priľnavosť. Zvyčajne sú použité lacnejšie materiály a do vývoja investujú "lacnejší hráči" menej peňazí. 

Víťaz testu - pneu Bridgestone Blizzak LM005 s hodnotením Zdroj: bridgestone.com

Investícia do kvalitných značiek

Oplatia sa drahšie značky alebo prekvapili čínske pneu? Test potvrdil to, čo si takmer každý vodič myslí, ale pevne dúfa, že to nemusí byť pravda. Ak motorista hľadá bezpečnosť a komfort v rôznych podmienkach, oplatí sa investovať do kvalitných značiek. Lacné pneumatiky dokážu dosahovať dobré výsledky pri jazde na snehu. To je asi aj všetko. 

Sklamanie na mokrej a suchej vozovke

Sklamaním boli reakcie pri jazde na mokrej a suchej ceste, a toto nie sú zanedbateľné parametre výberu. Pri výbere pneumatík pre SUV, sú dôležitejšie parametre ako cena. Ktoré pneumatiky boli testované?

Správanie na suchu – najlepšie pneu

Na suchej vozovke sa prejavili veľké rozdiely medzi pneumatikami. Niektoré boli presné, stabilné a rýchle, iné boli neisté, vláčne a pomalé. Ako sa dalo očakávať, lacné pneumatiky Fortune a Austone patrili k tým horším. Mali dlhú brzdnú dráhu, nedotáčavosť a slabú priľnavosť. Naopak, pneumatiky Hankook, Goodyear, Nokian, Pirelli, Bridgestone a Continental patrili k najlepším v teste. Mali krátku brzdnú dráhu, dobrú ovládateľnosť a vysokú priľnavosť. Michelin a Sailun boli niekde za nimi, ale stále ralatívne bezpečné. Fiasko sa nekonalo.

Brzdné dráhy z rýchlosti 100 km/h (na suchej vozovke)

Rozdiely brzdných dráh sú výrazné. Najlepšia pneumatika Michelin zastavila po 40,5 metra. Najhoršia pneumatika Fortune potrebovala na zastavenie dráhu o dĺžke 45,3 metra. To je skoro 5metrov navyše. Vieš si predstaviť, čo by 5 metrov znamenalo v prípade kolízie?

Test zimných pneu pre SUV.Zdroj: ACE/GTÜ/ARBÖ

Správanie na snehu

Na snehu sa pneumatiky správali rôzne. Niektoré boli ľahké, stabilné a rýchle, iné boli ťažké, nestabilné a pomalé. Ako sa dalo očakávať, lacné pneumatiky Austone a Sailun patrili k tým horším. Mali dlhú brzdnú dráhu, nedotáčavosť a slabú priľnavosť. Naopak, pneumatiky Bridgestone, Michelin, Goodyear a Nokian patrili k tým najlepším. Mali krátku brzdnú dráhu, dobrú ovládateľnosť a vysokú priľnavosť. Bridgestone bol dokonca najlepší zo všetkých a dostal hodnotenie “veľmi dobré”. 

Brzdné dráhy na snehu z rýchlosti 35 km/h

Rozdiely sú značné. Najlepšia pneumatika Bridgestone zastavila po 12,26 metra, zatiaľ čo najhoršia pneumatika Sailun potrebovala na zastavenie dráhu o dĺžke 14,1 metra. To sú 2 metre navyše a môžu byť rozhodujúce v prípade núdzového brzdenia.Test zimných pneu pre SUV.Zdroj: ACE/GTÜ/ARBÖ

Správanie na mokrej vozovke

Na mokrej vozovke sa prejavili obrovské rozdiely medzi pneumatikami. Niektoré boli bezpečné, presné a rýchle, iné boli nebezpečné, nepresné a pomalé. Ako sa dalo očakávať, lacné pneumatiky Austone a Fortuna patrili k tým najhorším. Mali dlhú brzdnú dráhu, nízku priľnavosť a slabú ovládateľnosť. Naopak, pneumatiky Bridgestone, Goodyear a Nokian patrili k tým najlepším. Mali krátku brzdnú dráhu, vysokú priľnavosť a dobrú ovládateľnosť. Bridgestone bol najlepší zo všetkých a dostal hodnotenie “veľmi dobré”.

Brzdné dráhy na mokrej vozovke

Rozdiely sú taktiež nečakane veľké. Najlepšia pneumatika Hankook zastavila po 30,4 metra, zatiaľ čo najhoršia pneumatika Fortuna potrebovala 41 metra. To je takmer 11 metrov navyše, čo môže byť fatálne v prípade núdzového brzdenia.

Bridgestone, Hankook, Michelin, Goodyear a Nokian

Čo z testu vyplýva? Výber pneumatík je viac ako dôležitý. Kvôli bezpečnosti radšej investuj do kvalitných značiek, aj napriek tomu, že sa spájajú s vyššou cenou. Staviť na kvalitu výrobcov ako Bridgestone, Michelin, Goodyear a Nokian sa oplatí viac, ako podceniť bezpečnosť z dôvodu výberu lacných pneu. V prípade šetrenia nestrácajú iba na pohodlí, ale najmä na bezpečnosti. Ako hodnotíš výsledky testu? Ktoré pneumatiky sú pre teba favoritom?

Zdroj: bridgestone.com, ACE/GTÜ/ARBÖ

Lacné vs. drahé - Test zimných pneu pre SUV

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda Rapid 130 ako nová: Cena prekvapí!Ak existuje kultové auto, ktorým vodič zažiaril v 80. rokoch, je to Škoda Rapid. Tento...12. November, 2023
02300 koní za menej: Cupra lepšia ako Škoda Karoq!Nečakaj, že na teba vyskočí automobil so škaredým dizajnom alebo inými chybami, aké vedú...14. November, 2023
03Konkurencia Škody: Normálne lacné auto za 15 000 eurInteriér prešiel radom zmien a moderných úprav. Cena bude vyššia, nič však nenasvedčuje...10. November, 2023