Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Tieto autá môžete kúpiť s továrenským CNG

LPG nie je jedinou plynovou alternatívou pre nové vozidlá. Ak chcete hybridný plynový model, tak existuje aj kombinácia spaľovacieho benzínového motora so stlačeným zemným plynom CNG. A aj toto je v prvovýrobe a základnej ponuke niektorých automobiliek.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
27.05.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: SEAT

Tieto autá môžete kúpiť s...

Auto-moto zaujímavosti

Avšak autá na CNG u nás nie sú až tak rozšírené, aj keď práve stlačený zemný plyn má niekoľko výhod. Jazda na CNG je lacnejšia ako jazda na benzín, ale sieť čerpacích staníc je obmedzená, čo znamená, že treba plánovať ešte viac ako s elektromobilmi. Avšak s CNG je možné vojsť aj do podzemnej garáže, čo s LPG možné nie je.

Tak ako v prípade LPG, aj CNG potrebuje špeciálne nádrže na plyn. Tohto druhu vozidiel sa chytil koncern Volkswagen a aj Fiat ponúka niektoré vozidlá, ktoré sú schopné spaľovať plyn. Aby toho nebolo málo, tak aj Iveco ponúka tiež niekoľko modelov na CNG. Ale pozrime sa na ne postupne.

CNG od koncernu Volkswagen

Koncern Volkswagen označuje verziu spaľujúcu CNG označením TGI, EcoFuel, alebo g-tron, v prípade Audi. Základnou veľkosťou je najmenší model up!, ktorý pracuje s 1,0-litrovým motorom s výkonom 50 kW (68 k). Nádrž na CNG má kapacitu 12 kg CNG, pričom spotreba je stanovená na 3,6 litra na sto kilometrov. Potom ostáva ešte benzínová nádrž s objemom 10 litrov. Základná cena up! EcoFuel je 13 240 eur, čo predstavuje príplatok 2 650 oproti výlučne benzínovému modelu.

Tieto autá môžete kúpiť s továrenským CNGZdroj: Volkswagen

TGI má v ponuke aj vyšší veľkostný stupienok v ponuke koncernu. Škoda Fabia bude s CNG dostupná na jeseň, kedy sa začne predávať jej štvrtá generácia, ale dovtedy svoju úlohu budú plniť Polo a Ibiza. Oba majú veľmi podobné parametre. Objem nádrží na CNG dokáže uskladniť až 13,8 kilogramu stlačeného plynu, čo stačí na 400 kilometrov. A k tomu má 9-litrovú nádrž na benzín. Polo tiež čaká na facelift, takže jediným vozidlom, ktoré je aktuálne v ponuke je SEAT Ibiza. S rovnakým výkonom 66 kW (90 k) stojí od 16 560 eur, čo je oproti základu príplatok 2 350 eur.

Tieto autá môžete kúpiť s továrenským CNGZdroj: Volkswagen

V  segmente B a s týmto motorom je v ponuke aj niekoľko crossoverov. SEAT má v tejto hre Aronu. Volkswagen T-Cross na túto vlnu neskočil, ale Škoda aktuálne ponúka G-TEC, čo je znova iné označenie toho istého. Kamiq s CNG stojí v základe 17 270 eur a Arona 18 680 eur.

Tieto autá môžete kúpiť s továrenským CNGZdroj: Škoda

V segmente C má koncern ešte viac zástupcov. Ale v zásade majú všetci veľmi podobné charakteristiky. Teda okrem Škody Scala. Tá má systém, ktorý je použitý v menších autách segmentu B. Octavia, Leon, ale aj Audi A3 a Volkswagen Golf majú zhodne zásobník CNG na 17,7 kilogramu a 11,8-litrovú nádrž na benzín. Na CNG prejdú tieto autá až 500 kilometrov. Motor s objemom 1,5 litra má výkon 96 kW (130 k). Cenovo najpriaznivejšie aktuálne vychádza Škoda Octavia za 23 860 eur, Volkswagen Golf za 24 410 eur, nad ním je SEAT Leon, ktorý stojí 24 590 eur a najdrahšie je Audi A3 Sportback g-tron v základe za 29 760 eur.

Tieto autá môžete kúpiť s továrenským CNGZdroj: SEAT

Ešte vyššie, v segmente D je tiež zastúpenie koncernu. Audi tu ponúka A4 a A5. Tieto vozidlá majú dvojitrový turbomotor s výkonom 125 kW (170 k). Obe vozidlá majú zásobník na 17,3 kilogramu CNG. Ale benzínová nádrž je naozaj len symbolická. Má objem iba 7 litrov. Avšak na naplnenie nádrže CNG sa dá prejsť až 450 kilometrov. Audi A4 je v ponuke s CNG len ako kombi Avant. Jeho základná cena je stanovená na 45 500 eur. A5 bude o niečo drahšia a v ponuke iba ako Sportback, čiže ekvivalent štvordverového kupé. Jeho základná cena je 47 400 eur. Je tak o 3 410 eur drahším modelom ako verzia s dvojlitrom bez CNG a výkonom 150 kW (204 k).

Tieto autá môžete kúpiť s továrenským CNGZdroj: Audi

Onedlho sa v ponuke CNG áut koncernu objaví aj táto verzia úžitkového Volkswagenu Caddy.

Fiat CNG

Začnime pekne od najväčšieho modelu. A ten nie je zo sekcie osobných áut. Fiat má v ponuke Ducato na CNG. Má trojlitrový motor a výkon 100 kW (136 k). Tento druh, so stredným rázvorom a stredne vysokou strechou stojí 28 450 eur. V porovnaní s naftovým motorom s výkonom 103 kW (140 k) je to však o 5 200 eur viac. Objem nádrže na CNG zvládne uskladniť až 36 kilogramov CNG a na benzín ostane núdzových 15 litrov. Výrobca udáva priemernú spotrebu 8 kíl CNG na sto kilometrov.

Talento síce nemá tento druh pohonu, ale menší Doblo takýto pohon ponúka. Kombinuje ho s 1,4-litrovým turbomotorom s výkonom 88 kW (120 k). Môže mať nádrž s možnosťou uskladiť až 22,1 kilogramu CNG a k tomu benzínovú nádrž na 22 litrov. Takéto Doblo stojí od 16 200 eur, ak pozeráme plechovú úžitkovú verziu. Pre osobnú verziu sú dostupné len štandardné naftové motory.

Tieto autá môžete kúpiť s továrenským CNGZdroj: Fiat

V dopredajovej ponuke Fiatu je však ešte stále aj 1,4-litrový atmosférický štvorvalec v malom Fiorine. Ten ponúka výkon 51 kW (70 k). Stojí 11 200 eur, čo je aktuálne najlacnejší Fiat s CNG, avšak má nižšiu nosnosť a menší priestor na uloženie prevážaného tovaru.

Fiat aktuálne neponúka žiadne osobné auto, ktoré by jazdilo na CNG.

Iveco CNG

Tak ako Fiat, aj Iveco má systém CNG vo svojom veľkom vane, v Daily. V ponuke je trojliter s 100 kW (136 k) nielen pre dodávku, ale aj pre podvozok a minibus. To znamená, že takýto model sa dá použiť aj ako školský autobus, alebo normálny autobus v menších mestách a na menej vyťažených linkách.

Iveco má v ponuke aj veľký ťahač S-Way, ktorý spaľuje CNG. Ponúka výkon až 338 kW (460 k) a krútiaci moment až 2000 Nm. Práve v tomto segmente má CNG lepšie uplatnenie ako v osobných autách. Veď je aj v ponuke Volva, či Scanie. Ponuka Scanie príliš neprekvapí, lebo práve Iveco je s ňou aktuálne spriahnuté.

Minulá generácia CNG

V predchádzajúcej Škode Octavia už bol tiež pohon s alternatívnym palivom CNG, avšak, na rozdiel od tej súčasnej mala aj reálnu nádrž na benzín. Teda úplne normálnu, čo znamená, že akčný rádius nebol 500-600 kilometrov, ale na plné natankovanie oboch nádrží sa dalo prejsť až 1400 kilometrov. Avšak zásadný úspech tento model nezožal.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01SEAT sa pustil do vylepšenia Arony a Ibizy naraz, hlavné sa udialo vnútriNa jednom podujatí SEAT predstavil facelift dvoch modelov súčasne. Nie je to prekvapenie,...20. Apríl, 2021
02Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbouSEAT má v ponuke Atecu s naozaj zaujímavým výkonovým spektrom motorov. Základom je litrový...18. Máj, 2021
03Škoda Superb Sporline môže nahradiť aj verziu RS, ktorá nebudeTretia generácia Škody Superb má po facelifte niekoľko zaujímavých noviniek, ale o tom už...11. Máj, 2021