Top 5: 9 miest do 20-tisíc €
Niekedy v živote nastávajú situácie, kedy potrebujete prevážať fakt veľa ľudí. Už sme vyriešili aké 7-miestne vozidlá sú vhodné, ale čo ak potrebujete prevážať ľudí až 9? Aj na to sú stále niektoré vozidlá, ktoré sú stále v rámci intervalu v klasickom rozdelení vodičský preukazov a skupiny B. Na viac ľudí jednoducho potrebujete viac sekcii vyplnených v zadnej strane kartičky a, inak povedané, potrebujete vodičák na autobus. Ak teda chcete prevážať ľudí a máte stále požiadavku, aby bolo auto použiteľné v rámci osobných podmienok, tak sme pre vás vybrali niekoľko kandidátov, s ktorými nemáte na diaľnici maximálnu rýchlosť obmedzenú na menej ako je diaľničný limit.
Top 5: 9 miest do 20-tisíc...
Auto-moto zaujímavosti
Aké boli v tomto výbere základné požiadavky? Úplným základom je teda 9 miest, ale aj suma do 20 000 €. Za tú sa dá nájsť už celkom veľa rozumných alternatív, z ktorých sme vybrali týchto 5. Ďalší výber sa už niesol len v snahe dať iba jedno auto od jednej automobilky, aj keď každý z výrobcov má niekoľko veľkostí deväťmiestnych vozidiel. A potom sa o slovo prihlásilo prevedenie inzerátu a kvalita fotiek.
1. Volkswagen Crafter
Práve tento Crafter bol svojho času nová generácia dodávok od Volkswagenu, pri ktorej automobilka spolupracovala s Mercedesom. To znamená, že okrem pozitívnych správ o výdrži prišli aj tie negatívne a spočiatku boli vo autá, najmä pred modernizáciou, trochu viac pokryté oranžovo-hnedou substanciou, ktorú na aute až tak radi nevidíte. Avšak facelift túto vec zmenil. Preto je rozumnejšie orientovať sa v nich, ak chcete na aute jazdiť veľa. Vlastne vylepšená verzia, so širšou plastovou mriežkou vpredu, prináša nielen menej hrdze, ale aj spoľahlivejšie agregáty s nižšou spotrebou.
My sme do výberu vybrali zaujímavý kúsok s rozumnou výbavou. Veď má klimatizáciu aj v zadnej časti, parkovacie senzory a dokonca aj ťažné zariadenie a navigáciu. Stojí na hliníkových diskoch a z roku 2014 už prichádza aj štvorvalec s objemom 2 litre s najvyšším ponúkaným výkonom 120 kW (163 k). Aj tu sa hovorí, že ten je spoľahlivejší ako 2,5-litrový predchádzajúci 5-valec. S nájazdom 143 000 km vyzerá auto naozaj zaujímavo a zachovalo a to aj napriek úplne základnej modrej farbe.
https://www.autobazar.eu/detail/volkswagen-crafter-35-20-tdi-mr-9-miest-bufik/31041365/
Zdroj: Autobazar.EU
2. Renault Master
Druhým veľkým prepravníkom môže byť Renault Master. Veď ho má každá druhá poľská firma a určite si všetci spomenú ako chodili vláčiky týchto vozidiel, aj keď nie prepravujúcich ľudí, pekne za sebou a nahradzovali tak aj kamiónovú dopravu. Renault Master má povesť veľmi spoľahlivého motorového vozidla, za čo môže aj štvorvalcový agregát s objemom 2,3 litra a karoséria bez oxidácie.
Do výberu sa nám dostal 9-miestny kus, ktorý má od výroby druhý najvyšší výkon s hodnotou 107 kW (145 k), o čom hovorí aj označenie na predných dverách. Automobilka tu ponúkala aj verziu s výkonom 121 kW (165 k) a dvomi turbami. Tento agregát, cez manuálnu šesťstupňovú prevodovku, poháňa predné kolesá, na rozdiel od pohonu zadnej nápravy Crafteru, a kúsok z roku 2016 má najazdené 181 000 km. Dôležité je, že vyzerá stále dobre a je po prvom menšom facelifte.
https://www.autobazar.eu/detail/renault-master-2-3-dci-145-9-miestny/31107744/
Zdroj: Autobazar.EU
3. Ford Transit
Donedávna každý výrobca väčších dodávok predvádzal aj svoje kompetencie zo sekcie prepravy osôb. Ford rozhodne nie je výnimkou a medzi najväčšími dodávkami má svoj Transit označený už štandardne dodatkom Bus. Transit Bus zvláda rovnakú prepravu deviatich ľudí v troch radoch s tromi sedadlami v každom rade. Jednou nevýhodou týchto veľkých áut môže byť azda len fakt, že do zadnej časti, kde sa zmestí až 6 miest sa nastupuje cez jediné posuvné dvere, ale aspoň sú obrovské.
My sme našli štandardný biely kúsok s dvojlitrovým motorom dosahujúcim výkon 96 kW (130 k). Aj tieto motory sú celkom spoľahlivé a ku aktuálnemu nájazdu 186 000 km určite ešte pribudnú tomuto autu z roku 2016 ďalšie bez akýchkoľvek problémov.
https://www.autobazar.eu/detail/ford-transit-bus-20-tdci-96kw-350-l3-trend-fwd/31086031/
Zdroj: Autobazar.EU
4. Citroën Jumpy
Niekedy situácia vyžaduje síce 9 miest, ale spája ich s požiadavkou na trochu menšiu karosériu ako takmer šesťmetrové monštrá. V tejto triede majú tiež zástupcov všetky automobilky v úžitkovom segmente, vrátane Citroënu. Ten, kým predstavil model Spacetourer a od neho odvodený novogeneračný Jumpy, mal model Jumpy v klasickom prevedení. Vyrábal ho spolu s Peugeotom a fiatom a 9-miestny mikrobus rozhodne v ponuke nechýbal.
Tento, ktorý sme našli má všetkých 9 miest čalúnených látkou pripomínajúcou zamat a priestorové pomery sú rozhodne menšie ako v Transite, Mastri, či Crafteroch. O pohon sa ale stará znova rozumne spoľahlivý dvojlitrový motor s výkonom 92 kW (125 k). Toto auto z roku 2015 má najazdené 200 000 km, ale znova platí, že pri správnej starostlivosti dokáže ešte rozhodne veľkú porciu natočiť.
https://www.autobazar.eu/detail/ford-transit-bus-20-tdci-96kw-350-l3-trend-fwd/31086031/
Zdroj: Autobazar.EU
5. Opel Vivaro
Ako Opel prišiel k tomuto modelu Vivaro? Už dlhodobo sa nemecká automobilka spoliehala na kooperáciu sa rôznymi inými automobilkami. Niektoré riešila s Fiatom, niektoré s Renaultom a práve toto je výsledok spolupráce s francúzskou automobilkou. Opel Vivaro bol totiž ešte do zlúčenia s koncernom Stellantis stále záležitosťou francúzsko-nemeckej kooperácie.
Kúsok, ktorý sme vybrali má modernú sivú farbu a poháňa ho 1,6-litrový motor. Hovorí sa, že verzia agregátu s dvomi turbami a výkonom presahujúcim 100 kW (136 k) nebola príliš spoľahlivá, ale pri výkone 85 kW (115 k) spoľahlivosť zaručená bola. Auto zo septembra 2015 má aktuálne najazdených 139 000 km a vyzerá s tou farbou veľmi elegantne. Taktiež má posuvné dvere na dvoch stranách, čo rozhodne uľahčuje prístup na 6 sedadiel v zadnej časti.
https://www.autobazar.eu/detail/opel-vivaro-1-6-cdti-l2h1--9-miestne/30385794/
Zdroj: Autobazar.EU
Bonus: Land Rover Defender
No a na záver tu máme ešte jeden bonus. Vozidlo má síce 9 miest, ale sú usporiadané dosť neštandardne. Kým Land Rover Defender minulej generácie prešiel modernizáciou, prinášal aj práve tento počet sedadiel. Prináša síce menej kvalitný interiér, ale viac ľudí sa do neho zmestilo.
Tento kus z roku 2000 má najazdené 223 000 km, pričom je veľmi logické sa domnievať, že veľká porcia z nich bola v ťažkom teréne aj z pohľadu na použité pneumatiky. Takže 9 ľudí prejde z jedného miesta na druhé kľudne aj krížom cez les. Ako sa v aute sedí? Vpredu sú klasicky dvaja, za nimi traja. To je štandard pre väčšinu moderných osobných vozidiel. Ale potom vzadu sú po stranách dve lavice, kde pasažieri sedia bokom ku smeru jazdy. A to je síce nebezpečné, ale cool.
https://www.autobazar.eu/detail/land-rover-defender-110-25-td5-station-wagon/30869053/
Zdroj: Autobazar.EU