Top 5 zdvihnutých kombi: Sú najlepšie z oboch svetov

Móda SUV je nezastaviteľná a jednou z výrazných výhod zvýšenej karosérie nie je len trochu lepší výhľad, ale aj lepšia priechodnosť. Avšak negatívom môže byť vyššie ťažisko a z toho vyplývajúce o niečo horšie jazdné vlastnosti oproti nízkym autám.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Volvo

Top 5 zdvihnutých kombi:...

Auto-moto zaujímavosti

Našťastie existuje niečo na polceste. Začalo to dávno a aj keď sa hovorí, že prvý bol Audi Allroad, nebolo to úplne tak, prvá verzia Volva V70 Cross Country ho predbehla. Ale reálnym zakladateľom tejto triedy je AMC Eagle, ktorý zdvihnutú karosériu kombi predviedol už v roku 1980. My sme našli jeho ideových nástupcov, bez ohľadu na cenu, vek, veľkosť a výkon.

1. Volvo V90 Cross Country

Volvo má teda vo výrobe zdvihnutých kombi naozaj dlhoročné skúsenosti. Jeden čas dokonca experimentovalo so zdvihnutým sedanom, ktorý sa však veľmi neuchytil. Kombi sú napriek tomu neoddeliteľnou súčasťou ponuky a okrem V90 má v repertoári aj menšie V60.

Volvo V90 Cross Country nepotrebuje na prejazdnosť vzduchový podvozok. Samotný podvozok je reálne viac ako 21 centimetrov nad zemou, čo znamená, že prejsť môže naozaj hocičo bežné. Ťažký terén mu svedčiť nebude, ale poľné cesty a obrubníky zvládne s gráciou. Vybraný kus má dvojlitrový naftový motor s výkonom 140 kW (190 k) a pohon všetkých kolies. Takže recept je naozaj správny.

https://www.autobazar.eu/volvo-v90-cross-country-d4-plus-awd-at8-id20133032.html

Top 5 zdvihnutých kombi: Sú najlepšie z oboch svetovZdroj: Autobazar.EU

2. Audi A6 Allroad

Áno, aj Audi malo relatívne skoro zdvihnuté kombi Allroad. A mal ho aj predstaviteľ všestranného MacGyvera. Odvtedy je však na trhu už štvrtá generácia a okrem veľkého Allroadu na základe modelu A6 sa do ponuky dostal aj menší Allroad A4. Oba sú veľmi príjemnými autami na jazdu.

Audi A6 Allroad však má aj vzduchový podvozok. To znamená potenciál náročnejšej údržby, ale tiež nízku svetlú výšku na ceste a vysokú v teréne. Vybrali sme kus so sivou farbou ostro kontrastujúcou s plastovými lemami. Tie však mohli byť, v rámci ponuky Audi Exclusive, nalakované do farby karosérie. Motor so šiestimi valcami a tromi litrami objemu je pre Allroad na základe A6 štandardom.

https://www.autobazar.eu/audi-a6-allroad-30-tdi-quattro-s-tronic-id12255478.html

Top 5 zdvihnutých kombi: Sú najlepšie z oboch svetovZdroj: Autobazar.EU

3. Mercedes-Benz E400d All-Terrain

Mercedes prišiel do tejto hry s terénne zameranými kombi trochu neskôr. Mal plné ruky práce s obsadením každej veľkosti SUV. Ale prišiel s plnou parádou. Začalo to Triedou E a teraz pribudne aj Trieda C s terénnejšou vizážou a terénnejšími ambíciami.

Trieda E All-Terrain je vybavená vzduchovým podvozkom a naozaj zvláda slušné terény. Najšialenejší bol však prototyp 4x4 na druhú s portálovými nápravami. Avšak tento extrém sa do série nedostal, v nej ostal len klasický podvinhutý kombík. Optimálna ponuka je s novým radovým šesťvalcom označeným ako E400d. Má omnoho kultivovanejší chod ako predchádzajúce vidlicové šesťvalce.

https://www.autobazar.eu/mercedes-e-trieda-t-e400-d-4matic-all-terrain-id20245122.html

Top 5 zdvihnutých kombi: Sú najlepšie z oboch svetovZdroj: Autobazar.EU

4. Volkswagen Passat Alltrack

Medzi vozidlá kombi s terénnymi črtami vstúpil aj Volkswagen. Alltrack začal svoju púť v siedmej generácii modelu Passat a v sedmičke Golfu. V súčasnosti je na vrchole Passat Alltrack ôsmej generácie, aj keď sa chvíľu špekulovalo o možnosti Arteonu Shooting Brake Alltrack. Ten však v ponuke zatiaľ nie je a nie sú ani žiadne oficiálne plány na takéto monštrum.

Passat Alltrack má tradične naftové dvojlitre a ceny jazdených kusov padli na celkom zaujímavé hodnoty. Verzia s naftovým motorom a výkonom 110 kW (150 k) je však ojedinelá a nie je, ale je, samozrejme, kombinovaná s prevodovkou DSG. Tu má iba šesť prevodových stupňov.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-passat-alltrack-20-tdi-4-motion-140kw-dsg6-id19894494.html

Top 5 zdvihnutých kombi: Sú najlepšie z oboch svetovZdroj: Autobazar.EU

5. Dacia Logan MCV Stepway

Najlacnejšia automobilka na trhu ponúka tiež terénne kombi. Najnovšie túto úlohu hrá Jogger, ale len nedávno skončil predaj Loganu MCV vo verzii Stepway. Recept jednoduchý, zvýšiť svetlú výšku, stačí kolesami, lebo Logan MCV je vysoký už štandardne a pridať plastové lemy karosérie. Jednoducho a efektívne.

Toto kombi je teda najkrajším Loganom MCV, ktorý v ponuke druhej generácie bol a zaslúži si pozornosť, aj napriek absencii pohonu všetkých kolies. O pohon sa stará 0,9-litrový trojvalec s výkonom 66 kW (90 k) a terénom prejde v spolupráci s päťstupňovou automatickou prevodovkou. Kľúčom k celkom slušným parametrom aj mimo spevnenej cesty je nízka hmotnosť vozidla.

https://www.autobazar.eu/dacia-logan-mcv-stepway-outdoor-tce-66-kw-90-k-easy-r-id19911302.html

Top 5 zdvihnutých kombi: Sú najlepšie z oboch svetovZdroj: Autobazar.EU

Jasné, zdvihnutých kombi je viac, napríklad Ford má v ponuke Focus kombi s doplnkom Active, ale tieto sú aktuálne v ponuke na Autobazar.EU jedny z najzaujímavejších.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Audi e-tron: Update zvýši dojazd, ale má to háčikAudi aktuálne oznámilo nový update, ktorý je určený pre modely e-tron od roku výroby 2018....5. November, 2021
02Dacia Spring: Skúsili sme si najlacnejší elektromobil, je prekvapivo dobrý!Elektromobilita je stále ešte drahá. To je základný model myslenia. A nie je úplne...9. November, 2021
03Volkswagen pridáva ID.5 ku svojim elektromobilom, je to SUV kupéVolkswagen postupne rozširuje ponuku elektromobilov aj v Európe. Nie, ID.6, sedemmiestny...12. November, 2021