Toto je najvýkonnejší Morgan v histórii

Automobilka Morgan stále funguje a má takmer rovnaký dizajnový štýl ako pred desiatkami rokov. Autá majú výrazný retro nádych, ale zároveň sa im zlepšuje technické vybavenie a nové komponenty nie sú len na podvozku a v interiéri, ale nové sú aj motory. Aktuálne automobilka predstavila svoj najvýkonnejší model v histórii.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.12.2021
Diskusia:
Zdroj: Morgan

Toto je najvýkonnejší...

Auto-moto zaujímavosti

A nový Morgan Plus 8 vyzerá znova rovnako. Nie úplne, ale tie štandardné štylistické prvky ostali na svojom mieste, kruhové svetlá vpredu, karoséria ako z Británie v šesťdesiatych rokoch a k tomu tvary blatníkov. Všetko je tak ako by malo byť a teoreticky mohlo byť 70 rokov dozadu.

Toto je najvýkonnejší Morgan v históriiZdroj: Morgan

Farebná kombinácia prvého kusu s odtieňom Yas Marina Blue má evokovať pretekárske auto Big Blue z roku 1990, takže tiež spred viac ako 30 rokov. Oproti ostatným Plus 8 je tu úplne iný prístup k prednej časti. Miesto klasickejšieho nárazníka je plastový spodný diel, ktorý plní funkciu spojlera.

Kolesá s piatimi lúčmi zase pripomínajú rovnaké etapy pretekania ako farba. Deväťdesiate roky ako vyšité. Tieto disky majú centrálnu maticu. Pre GTR Morgan nechal plný hardtop, pričom pridal aj pevné dvere. Pri pretekaní sa budú určite hodiť aj z hľadiska bezpečnosti.

Toto je najvýkonnejší Morgan v históriiZdroj: Morgan

Kupujúci majú na výber buď manuálny šesťstupňový prevodový systém, alebo automat a na výber je aj ľavostranné aj pravostranné riadenie. To najzaujímavejšie je však pod prednou dvojdielnou kapotou. Otvára sa ku stredu samostatne ľavá a pravá časť.

Toto je najvýkonnejší Morgan v históriiZdroj: Morgan

V relatívne úzkom priestore je narvaný osemvalec s objemom 4,8 litra. N62B48 pochádza od BMW a má atmosférické plnenie. V pôvodnom stave tento motor fungoval aj vo výkonných verziách BMW X5 druhej generácie. Oproti tomu použitiu má však v Morgane zvýšený výkon. Pribudlo presne 15 kW (20 k) a celkovo motor odovzdáva 276 kW (375 k) a poháňa výhradne zadné kolesá.

Toto je najvýkonnejší Morgan v históriiZdroj: Morgan

Je to jedna z najvýkonnejších atmosférických alternatív tohto motora. Po roku 2000 bola najvyššia hodnota výkonu tohto motora len tesne cez 360 koní. Morgan vyrobí 9 kusov tohto najextrémnejšieho Plus 8. Pri tvorbe každého jedného bude úzko spolupracovať s konkrétnym zákazníkom, aby boli všetky detaily odladené presne podľa jeho predstáv. Predstavu o cene Morgan nenačrtol, ale toto nebude lacná záležitosť. Odhadom bude nad 200-tisíc eur.

Toto je najvýkonnejší Morgan v históriiZdroj: Morgan

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nový BMW 2 Active Tourer môže mať plug-in hybrid s 326 koňmiVeľmi častým javom je, že sa postupne automobilky zbavujú áut s karosériou MPV v prospech...7. Október, 2021
02BMW iX: Čím je zaujímavý nový elektromobil? Ktorej Tesle konkuruje?Nové BMW iX sa dá aktuálne považovať za vrchol toho, čo má nemecká automobilka medzi...5. Október, 2021
03Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeKeď Hyundai začal s i30N, tak po počiatočných obavách ukázal, že spravil výborný hothatch....8. December, 2021