Toyota Yaris Cross: Autá do mesta ešte nekončia

Toyota má hybridy ako svoj charakteristický prvok. Preto nie je prekvapením, že aj najmenší crossover poháňa práve tento systém agregátov. Nový Yaris Cross je väčší ako samotný Yaris, hlavne na výšku, ale stále je menší ako Corolla, prípadne C-HR. A to ešte nehovoríme o fakte, že onedlho do ponuky pribudne väčší model Corolla Cross, avšak Yaris Cross bude stále veľmi schopným veľkostným základom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Toyota Yaris Cross: Autá...

Auto-moto zaujímavosti

Najmenší crossover od Toyoty, ktorý otvára ponuku, ukazuje naozaj zaujímavý dizajnérsky štýl. Niektoré pohľady akoby sa inšpirovali vodíkovým Mirai. Tento vplyv vidno najmä v prednej časti, kde medzi svetlami dizajnéri použili naozaj hladkú plochu. To je v kontraste s tým, na čo sme pri automobilke zvyknutý, rafinované tvary ustúpili jednoduchosti.

Toyota Yaris Cross: Autá do mesta ešte nekončiaZdroj: Autobazar.EU

Auto je naozaj navrhnuté účelne a jednoducho. Ani zboku nie sú viditeľné žiadne výrazné výstrelky a rovnaké tvrdenie platí aj o zadnej časti. Dávku elegancie výbave Premiere Edition dáva aj farebná kombinácia s čiernou strechou. Auto nepôsobí nudne a ukazuje, že práve takáto malá zmena dokáže vytvoriť naozaj veľký efekt. Možno by bola zaujímavejšia zlatá metalíza, ale aj takto, v monochromatickom spektre, vyzerá Yaris Cross veľmi sviežo. Najväčšou šialenosťou v ponuke kombinácií je čierna karoséria so zlatou strechou. Takýchto bude, predpokladáme, naozaj málo, lebo je  vizuálne prirodzenejšie mať práve tmavšiu strechu.

Toyota Yaris Cross: Autá do mesta ešte nekončiaZdroj: Autobazar.EU

Interiér Toyoty Yaris Cross prináša jedno veľmi zásadné prekvapenie. Nie sú to priestorové pomery, ktoré sú celkom slušné, vzhľadom na vonkajší pôdorys vozidla. Nie je to ani použitie sedačiek, ktoré znova musia vodičovi a spolujazdcovi sadnúť a niektorí s nimi môžu mať trochu problém pri jazdách nad 200 kilometrov. Je to úplne nový informačno-zábavný systém. Ten prináša svieži vietor do displejovej hry Toyoty a predvádza úplne novú tému a úplne nové zobrazenie. Zmenou k lepšiemu je aj použitie Apple CarPlay, v tomto prípade dokonca bezdrôtovo. Tým sa Toyota dostáva z prítomnosti do novšej prítomnosti.

Toyota Yaris Cross: Autá do mesta ešte nekončiaZdroj: Autobazar.EU

Naštartovanie prebúdza hybridnú pohonnú sústavu. Tá pozostáva z 1,5-litrového trojvalca a elektromotora. Samotný spaľovací motor pracuje v Atkinsonovom cykle a produkuje 68 kW (88 k). Reálny celkový výkon, vrátane elektromotora, je 85 kW (116 k). Avšak výkon, v tomto prípade, nezohráva tú výraznú úlohu. Auto má sily tak akurát a nevadí mu ani trochu drsnejší prejav trojvalca. Tým hlavným kúskom, ktorým sa oplatí pochváliť večer pri pive je spotreba.

V meste sa dá s Yarisom Cross jazdiť do 4 litrov a rovnako ekonomická je aj prevádzka mimo mesta. Jediným výrazným problémom agregátu je použitie na diaľnici vo vyšších rýchlostiach, kedy je hybridné ústrojenstvo neefektívne a znamená zvýšenú spotrebu. Aj napriek tomu sa dá v kombinovanom cykle jazdiť okolo 5 litrov na 100 kilometrov.

Toyota Yaris Cross: Autá do mesta ešte nekončiaZdroj: Autobazar.EU

Zaujímavé je nastavenie podvozku. V zákrutách cítiť jemný náklon, ale inak sa tvári tuho. Pri priečnych nerovnostiach v zákrutách má zadok tendenciu trošku si po skackať. A je otázne, či je toto len o verzii s pohonom prednej nápravy, ktorá prešla našou skúškou, alebo toto isté robí aj alternatíva s prídavným elektromotorom pre zadnú nápravu. Predokolka má vzadu torznú tyč a štvorkolka má dvojité lichobežníkové zavesenie. Zadnú nápravu, pri pohone všetkých štyroch kolies, roztáča elektromotor, čo je naozaj výhodou, z pohľadu spotreby. Jediným faktorom, ktorý ju zvyšuje je teda zvýšená hmotnosť.

Toyota Yaris Cross: Autá do mesta ešte nekončiaZdroj: Autobazar.EU

Podľa tohoto, čo sme skonštatovali je teda Yaris Cross naozaj optimálne a vnútorne relatívne veľké mestské vozidlo, ktoré dokáže skĺbiť vyšší posed crossoveru a nízku spotrebu hybridu. Spotreba pritom nie je omnoho vyššia ako má klasický nízky Yaris. To sa však nedá povedať o cene. Takto vybavený kus je takmer za 27-tisíc eur. To rozhodne nie je málo na malý crossover v tejto cenovej hladine má dokonca aj zopár konkurentov. Za rovnakú sumu je napríklad hybridný Renault Arkana, či skôr porovnateľnejší Captur. A čo je ešte zaujímavejšie, len o čosi viac stojí hybridný Hyundai Tucson. Okrem Capturu však tieto autá neponúkajú takú ľahkú manipuláciu v meste, ako ponúka Yaris Cross a Toyota je vo vývoji hybridného pohonu ďaleko vpredu, pretože už má niekoľkú generáciu takéhoto systému, kým ostatné automobilky sú, tak povediac, ešte len v plienkach.

Aj napriek tlakom na použitie elektormobilov v mestách má stále zmysel uvažovať o benzínovom pohone, teda hybridnom, Yaris Cross je výborným príkladom ako to naozaj ide.

Toyota Yaris Cross: Autá do mesta ešte nekončiaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálRenault Captur je malé vozidlo segmentu B, ktoré patrí do, v súčasnosti, jednej z...30. Marec, 2022
02Nová Toyota Aygo X: Z malého X crossover za 11 990 €!Veľké auto s malým telom. S týmto výberom neurobíš krok vedľa. Éra kompaktných crossoverov...22. Február, 2022
03Toyota pritvrdzuje, GR Yaris bol len ochutnávka, prichádza GRMNJe to tak, GR Yaris je naozaj šialené auto, ktoré Toyota vyrobila a môže si to dovoliť,...14. Január, 2022