Týchto 5 kabrioletov sa zimy nezľakne

Jazdiť jedným autom po celý rok, najmä ak je niečim zaujímavé je super. Taký kabiolet je výbornou kombináciou slobody s otvorenou strechou a prekrytia pri daždi. Ale v zime môže práve látková strecha trochu trpieť, preto niektorí výrobcovia ponúkajú aj možnosť pevnej strechy.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.10.2020
Diskusia:

Týchto 5 kabrioletov sa...

Auto-moto zaujímavosti

Určite boli pokusy už v minulosti, keď Peugeot schoval celú strechu do kufra ako jeden pevný blok, ale skladaciu pevnú strechu v súčasnej produkcii nastolil Mercedes-Benz so svojim modelom SLK. Aj ak nebol prvý, tak prispel výraznou mierou ku popularite tohto riešenia. My sme vybrali 5 otvorených modelov z ponuky Autobazar.EU, ktoré majú práve pevnú skladaciu strechu. Stanovili sme si limit 17 500 eur. Ktorý by ste zvolili vy?

1. BMW Z4

Jedna jediná generácia modelu bola deviantom, keďže nemala látkovú strechu. A preto je práve minulá generácia Z4 celoročným vozidlom úplne bez akýchkoľvek námietok. Auto je však dvojmiestne, čo znamená, že má pekné proporcie, lebo strecha nemusí byť veľká ako pri štvormiestnom aute. Dokonca sa dá povedať, že práve Z4 vyzerá pekne bez ohľadu na to, či má strechu stiahnutú, či natiahnutú.

Tento kus v ojedinelej modrej farbe s bledým interiérom pôsobí aktuálne aj napriek tomu, že už má 10 rokov. Pod kapotou mu pracuje radový šesťvalec  s objemom tri litre a výkonom 190 kW (258 k). Samozrejme, poháňa zadnú nápravu a motor v tomto prípade spolupracuje s automatickou šesťstupňovou prevodovkou, ktorú vyrába ZF.

https://www.autobazar.eu/bmw-z4-30i-190-kw-id17494571.html

Týchto 5 kabrioletov sa zimy nezľakneZdroj: Autobazar.eu

2. Volvo C70

Pôvodné Volvo C70 bolo ako kupé a ako kabriolet, to však bolo v prvej generácii modelu. Druhá a posledná predstavila nový koncept oboch karosérií v jednom. Kupé-kabrio nieslo prvky vizáže, ktoré mali ostatné autá automobilky, najskôr sa podobalo na S40 a V50 a po facelifte si prevzalo tvár z menšieho hatchbakcu C30.

Čierny kúsok je po facelifte, čo je zrejmé podľa predných veľkých svetiel. Aj keď ho poháňa naftový dvojliter, tak je zaujímavým kúskom, lebo takúto farebnú kombináciu veľa C70 nemalo. Červený interiér v čiernej karosérii vyzerá pekne. Dokonca tento motor dokáže, pri správnej starostlivosti, dosahovať celkom slušné nájazdy.

https://www.autobazar.eu/volvo-c70-cabrio-20-momentum-id17516553.html

Týchto 5 kabrioletov sa zimy nezľakneZdroj: Autobazar.eu

3. Mercedes-Benz SL 350

Prvá generácia SL, ktorá mala pevnú strechu je práve táto s okrúhlymi svetlami vpredu. Teda s prepojenými elipsami, ak chceme byť presní. Tento vzhľad jasne určuje zaradenie do konkrétnej etapy dizajnu Mercedesov. Začiatok milénia ako vyšitý.

Na pohon zvoleného kusu nie je pod kapotou osemvalec, ale menší motor V6 s objemom 3,5 litra a atmosférickým plnením. Avšak stále má 180 kW (245 k). Motor spolupracuje s päťstupňovým manuálom. A teraz zásadná otázka, prečo teda chcieť V8? Asi kvôli zvuku. Ale ak má auto slúžiť na výlety a kľudne aj pomaľšiu jazdu, tak je dobrá aj 350-tka. Naviac tu je vhodne zvolená kombinácia čiernej metalickej farby, bledého krémového interiéru a balíka doplnkov AMG.

https://www.autobazar.eu/mercedes-sl-350-a-t-id17581695.html

Týchto 5 kabrioletov sa zimy nezľakneZdroj: Autobazar.eu

4. Mercedes-Benz 300SL-24

Znova SL? Jasné, lebo tento model na to ide úplne inou cestou. Ak teda nebudeme brať do úvahy, že môž prísť hrdzavenie, tak tieto SL-ká, konkrétne R129, mali vo výbave okrem plátenej strechy aj hardtop. Toto auto už onedlho môže ašpirovať na veteránske značky.

Model z roku 1992 je očividne americká verzia kvôli smerovkám s výranzým oranžovým prvkom. Bežne bývali smerovky číre, aj keď na začiatku výroby v roku 1989 boli ešte celé oranžové. V prípade tohto konkrétneho kusu je asi vhodné zamyslieť sa nad zostavením auta do pôvodného stavu. Biele lišty v interiéri určite sériové neboli a disky, nech sa hodia akokoľvek, tiež nie sú pôvodné. Avšak stále auto vyzerá, že je v dobrom stave. Pohon zabezpečuje radový šesťvalec, ktorý mal vyšší výkon 170 kW (231 k).

https://www.autobazar.eu/mercedes-sl-30-id16676062.html

Týchto 5 kabrioletov sa zimy nezľakneZdroj: Autobazar.eu

5. Peugeot 308 CC

Peugeot bol tiež jedným z tých, vďaka komu sa podarilo dostať pevnú skladaciu strechu tam, kde je teraz. O tej minulosti už netreba hovoriť, ale teraz je zásadnejší model 206 CC, ktorý ponúkol za relatívne prijateľnú sumu roadster s takýmto riešením. Práve 308 CC je najnovší a na dlho posledný z týchto otvorených modelov.

Tvary 308 CC by sa dali nazvať trochu dispropočnými, kde predok je krátky a zadok príliš dlhý. Môže za to presne potreba veľkého priestoru na zloženie veľkej strechy. Tento kabriolet je tesne pred faceliftom s väčšími prednými svetlami. Poháňa ho takmer rovnaký naftový dvojliter ako aj Volvo vyššie. Oba modely mali totiž spoločný základ, na ktorom vtedy pracoval koncern PSA spolu s Fordom a keďže Volvo patrilo vtedy Fordu, tak sa dostal aj pod kapoty švédskych áut.

https://www.autobazar.eu/peugeot-308-cc-20-hdi-fap-sport-id15499390.html

Týchto 5 kabrioletov sa zimy nezľakneZdroj: Autobazar.eu

Bonus: Jeep Wrangler Unlimited

Toto nie je úplne kabriolet, ale dá sa prestavať veľmi rýchlo, stačí odopnúť strešné panely a otvorená verzia je na svete. Panely sa dajú hodiť do kufra, aspoň niektoré. Plus aj v tomto prípade môže majiteľ nahodiť na leto aj plátenú strechu. Wrangler je naozaj univerzálne auto, ktoré má naviac na zimu celkom vhodnú štvorkolku.

Avšak konverzia z uzavretej karosérie na otvorenú si žiada nielen čas, ale aj dostatok zručnosti.  Vybrali sme kus v jednej z najkrajších farieb, ktoré model vôbec mal, v zelenej. Všetky štyri kolesá poháňa naftový štvorvalec s objemom 2,8 litra, ktorý pracuje s redukčnou prevodovkou a tiež s manuálnou šesťstupňovou.

Ktoré z týchto šiestich je teda pre vás na zimu ideál

https://www.autobazar.eu/jeep-wrangler-28-crd-sport-130-kw-id17498672.html

Týchto 5 kabrioletov sa zimy nezľakneZdroj: Autobazar.eu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmČasy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny...14. Október, 2020
02Peugeot 5008 má nový vzhľad, hybrid mu nehrozíLen nedávno sa na svetle ukázal facelift Auta roka 2017, Peugeotu 3008 a hneď po ňom,...16. September, 2020
03Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybridAutomobilka DS Automobiles je na trhu relatívne krátko. Avšak to neznamená, že by...9. September, 2020