Už o novej Dacii Sandero a Logan vieme všetko!

Nová Dacia Sandero, spolu so svojim súrodencom, Loganom, bude určite predajným trhákom. Nová generácia prináša toľko zmien, ako keby jednu preskočila. Vlastne to tak aj je, keďže predchodca bol postavený na platforme tretej generácie Clia a táto je postavená na úplne novej platforme.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.09.2020
Diskusia:

Už o novej Dacii Sandero a...

Auto-moto zaujímavosti

Nová platforma CMF-B je najnovšia, ktorá v aliancii je, čo znamená, že aj Sandero, čiže aj Logan, budú mať možnosť najmodernejších asistentov. Okrem piatej generácie Clia ju využíva aj Renault Captur, Nissan Juke a tiež nový prírastok, Renault Arkana.

Dacia Sandero bude mať tvary, ktoré síce nadväzujú na tie, ktoré mal predchodca, ale zároveň sú dynamickejšie. A Logan bude vyzerať ešte väčší ako doteraz. Predná maska bude plynulo nadväzovať na sveltomety. Prvýkrát bude mať Dacia v ponuke LED predné svetlá. Tie sú nielen lepšie ako halogénové, ale majú hlavne nižšiu spotrebu energie. Dosvit je väčší o 37 percent a šírka svetelného pokrytia narastie o 9 percent.

Už o novej Dacii Sandero a Logan vieme všetko!Zdroj: Dacia

Prelomovými novinkami pre tento model budú aj núdzové brzdenie, kontrola mŕtveho uhla, či parkovací asistent so senzormi nielen vzadu, ale aj vpredu. Dokonca v ponuke pribudne aj systém uľahčujúci štartovanie v kopci.

Kým zvonka ten skok vpred nemusí byť úplne zrejmý, tak zvnútra Logan aj Sandero priam kričia, že sú úplne novými autami. Plasty sú síce tvrdé, ale spracovanie vyzerá kvalitne a moderné stvárnenie prístrojovej dosky hovorí jasnou rečou, že nový model je omnoho ďalej. Elegante sa tvári pás látky tiahnuci sa stredom a displej vysunutý hore. Klimatizácia ostala samostatná a priamo pri displeji môže byť naviac držiak na telefón. Veľa prvkov je podobných ako v najnovšej generácii modelu Duster.

Už o novej Dacii Sandero a Logan vieme všetko!Zdroj: Dacia

Systém Media Display dokýže fungovať aj so zrkadlením Android Auto a Apple CarPlay. Media Nav naviac pridáva navigačný systém. Veľkým prekvapením bude použitie bezdrôtového zrkadlenia z oboch hlavných systémov. Bluetooth a USB budú v štandardnej výbave.

Podľa trhu bude v ponuke aj bezkľúčové ovládanie, vyhrievané sedadlá, automatická klimatizácia s displejom, cúvacia kamera, či diaľkové otváranie kufra. Po prvýkrát bude v ponuke príplatkovej výbavy aj elektricky ovládaná presklená strecha.

Pre Sandero bude štandardne celkom veľký kufor s objemom až 328 litrov. Logan s karosériou sedan však bude mať ešte viac, ten ponúkne objem 528 litrov. Mimochodom, toľko mala prvá generácia Škody Octavia, ktorá je v kategorizácii o triedu vyššie.

Už o novej Dacii Sandero a Logan vieme všetko!Zdroj: Dacia

Okrem Sandera a Loganu bude v ponuke Sandero Stepway. Oproti bežnému Sanderu bude mať vyššiu svetlú výšku až o 41 milimetrov. Celkovo sa tak dostane na hodnotu 174 milimetrov. Odlišovať sa bude najmä plastovým lemovaním spodných častí. Drsnejší výzor zahŕňa aj špeciálne disky pre verziu. Oceľové disky majú priemer 16 palcov a ich dizajn sa dá vymeniť krytmi.

Logan bude o 3,6 centimetra dlhší ako predchodca a v kufri bude mať aj organizér, čiže systém prepážok. Do kufra bude lepší prístup, lebo nakladacia hrana klesla o nezanedbateľných 19 milimetrov.

Už o novej Dacii Sandero a Logan vieme všetko!Zdroj: Dacia

Platforma z Clia, čiže CMF-B spôsobila, že nová generácia obľúbených modelov bude bezpečnejšia a tuhšia. To aj predurčuje ponuku motorov. Podľa dostupných správ nebude v ponuke žiaden naftový motor. Základom bude atmosférická pohonná jednotka s objemom liter a výkonom 48 kW (65 k). Nad ním bude prepĺňaný trojvalec s objemom 0,9 litra a výkonom 66 kW (90 k). Litrový trojvalec bude stáť aj na vrchole ponuky, ale bude mať s prepĺňaním výkon 74 kW (100 k). Tento agregát bude dostupný aj so spaľovaním LPG. V takom prípade sa ku štandardnej nádrži na 50 litrov pridáva 50-litrová nádrž na LPG a dojazd plne natankovaného Loganu a Sandera je až 1300 kilometrov. Oproti predchádzajúcej verzii LPG pohonu má nová verzia emisie nižšie až o 11 percent.

Už o novej Dacii Sandero a Logan vieme všetko!Zdroj: Dacia

Veľkým prekvapením je ponuka automatickej bezstupňovej prevodovky CVT. Je to rozhodne veľký krok vpred oproti robotizovanému manuálu Easy-R predchodcu. Platforma má monžosť využitia aj hybridného ústrojenstva, ako jevidno pri modeli Clio, ale pre Logan a Sandero sú to stále celkom drahé technológie, tak zatiaľ v ponuke nebudú. Reálne sa na trhy všetky verzie dostanú ešte tento rok.  Všetky verzie znamená Sandero, Sandero Stepway a Logan. To bude všetko, čo bude v ponuke. Automobilka sa rozhodla, že kombi MCV po dvoch generáciách skončí a náhradou za ne bude budúca generácia modelu Dokker a čiastočne ho dokáže, veľkosťou, nahradiť aj Duster. To sú reálne modely, hovorí sa však aj o crossoveri, ktorý by mohol byť náhradou aj za Lodgy. Reálne však ukáže až čas, čo automobilka predstaví.

Už o novej Dacii Sandero a Logan vieme všetko!Zdroj: Dacia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dacia Grand Duster: 7-miestne SUV z Rumunska Dacia Grand Duster. 7-miestne dostupné SUV, ktoré by prekvapilo nielen cenou. Táto lahôdka...24. September, 2020
02Nový systém prideľovania EČV: Ako vieme po novom ušetriť? Slovensko je 1 z 3 štátov, kde evidenciu vozidiel rieši polícia. V iných štátoch túto...30. Júl, 2020
03Škoda 120 s 6 249 km na predaj! Cena? 5 600 €!Škoda je dnes pre mnohých najpopulárnejšou značkou automobilov vôbec. A bola...27. Júl, 2020