Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Úžitkový derivát ako rodinné auto? Áno, Renault Kangoo je ideálny aj na túto úlohu

Renault Kangoo ste určite už niekde videli. Predchádzajúce dve generácie sú pomerne hojne zastúpené v našom cestom kolorite a predvádzajú, že toto vozidlo zvláda rôzne úlohy ľavou zadnou. Aktuálne je na trhu tretia generácia, ktorá predvádza nielen úžitkovú verziu, ale ukazuje aj rodinné charakteristiky s 5-miestnou alternatívou pre pasažierov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.08.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Úžitkový derivát ako...

Auto-moto zaujímavosti

Onedlho do portfólia pribudne aj predĺžená verzia s ešte väčším priestorom na zadných sedadlách a v kufri, ale aj aktuálna alternatíva je dostatočne priestranná na to, aby mohla ašpirovať na titul rozumného rodinného auta za stále slušný obnos peňazí. Je to vozidlo, ktoré sa cez týždeň premieňa na dodávku a cez víkendy na rodinný transport športových náčiní akéhokoľvek druhu. Čo je teda na Kangoo zaujímavé?

Priestor

Renault Kangoo je v prvom rade o priestore. Vidno to nielen v samotnom tvare vozidla s výrazne hranatými líniami, ale tými základnými, ale aj pri pohľade na vnútorný priestor. Máloktoré auto ponúka toľkoto vesmíru nad hlavami pasažierov vpredu aj vzadu. Vpredu sa vôbec nie je na čo sťažovať. Zadné sedadlá sú trochu zvláštne. Vyzerá to, že na kolená je priestoru habadej, ale realita je skôr taká, že automobilka zvolila prístup, kedy Kangoo prepožičala krátke sedáky, ktoré sú vhodné maximálne pre menšie deti.

Jasné, na zadných sedadlách sa predsa odvezie aj dospelák, ale nebude mať žiadnu oporu stehien. Aspoň nie výraznú. Iná pesnička to je v batožinovom priestore. Po základný kryt má objem 775 litrov, ak kryt vyhodíte, tak sa prehupne objem po strechu za sedadlami vo svojom základnom stave cez 1 000 litrov a ak sedadlá sklopíte do roviny, pričom samotné sklápanie je veľmi elegantne a najprv ide k zemi sedák nasledovaný operadlom, tak dosiahnete vodorovnú plochu, kde umiesnite aj dlhšie predmety bez ťažkosti. V takomto prípade je objem jaskyne až 2 800 litrov. Toto auto je ideálne aj ako príležitostné kempovacie vozidlo, kde stačí skladací matrac a pár ďalších doplnkov, vrátane zácloniek a môžete vyraziť v ústrety dobrodružstvu.

Úžitkový derivát ako rodinné auto? Áno, Renault Kangoo je ideálny aj na túto úlohuZdroj: Autobazar.EU

Samotná vzhľadová stránka

Renault stavil na veľmi elegantný vzhľad, ktorý je podčiarkovaný masívnou maskou chladiča s výraznými chrómovými prvkami a LEDkovými svetlami. Lenže treba povedať aj tú druhú časť tvrdenia. Takto nemusí vyzerať každá jedna verzia vozidla, niektoré alternatívy sú trochu chudobnejšie. Je to z dôvodu, že výbava Techno, tento vyšší stupeň, má naviac oproti základu niektoré luxusnejšie vyzerajúce prvky.

Vzhľad auta podčiarkujú aj relatívne veľké zliatinové disky a oranžová farba. Na zadnom nárazníku vidno akúsi imitáciu ochrany spodnej časti, v ktorej sú zakomponované parkovacie senzory. Ak ste už niekde na obrázkoch takéto Kangoo videli, tak vedzte, že to je úplne logické, lebo Renault zvolil presne rovnakú katalógovú prezentáciu ako je toto. Oranžovo-hnedá farba s týmito kolesami je v reklamách aj v propagačných materiáloch automobilky a ak sa Kangoo dočká billboardov, tak tam bude tiež.

Úžitkový derivát ako rodinné auto? Áno, Renault Kangoo je ideálny aj na túto úlohuZdroj: Autobazar.EU

Technológie na palube

Interiér je to, čím sa Renault môže naozaj pýšiť. Z prísne úžitkového modelu spravil miesto, kde sa vodič aj spolujazdec cítia výborne. Môže za to nielen tvar prístrojovej dosky s výrazným horizontálnym členením a dôrazom na eleganciu, ale aj technologická výbava.

Bezpečnostné prvky zahŕňajú airbagy, samozrejme stabilizačný program, ale Kangoo už dokáže čítať značky, udržiavať pruh, adaptívne jazdiť v kolóne a to nie je všetko, čo má v ponuke. Informačno-zábavný systém Easy Link zvláda bez akéhokoľvek problému bezdrôtové zrkadlenie telefónov. Treba ho však? Možno nie, lebo auto má už základ veľmi dobrý. Mapy fungujú bez akéhokoľvek problému a výraznou výhodou Easy Link je jednoduchosť ovládania. Zvládnete to aj bez zdĺhavého študovania návodov a príručiek.

Úžitkový derivát ako rodinné auto? Áno, Renault Kangoo je ideálny aj na túto úlohuZdroj: Autobazar.EU

Spotreba a pohonná sústava

Užitkové auto musí mať naftový motor. Toto tvrdenie však neplatí v prípade konverzie dodávky na osobné verzie. V ponuke Renaultu Kangoo je totiž jeden z najlepších malých štvorvalcov v hre. Je ním malý  agregát s objemom 1332 cm³, ktorý spolupracuje s automatickou sedemstupňovou prevodovkou a pohonom predných kolies. Automobilka stavila na výkon 96 kW (130 k) a krútiaci moment 240 Nm.

Práve toto je jedna z najvýkonnejších verzii, ktoré mal Renault Kangoo vo svojej histórii. Dokazuje to aj zrýchlenie za 11,6 sekundy na stovku a tiež dynamické parametre v pružnom zrýchlení. Na osobné auto to je priemer, ale osobné auto odvodené od úžitkového je predsa iná kategória. Výbornou správou je ale rozumná spotreba. S týmto vozidlom sa dá s prehľadom jazdiť do 7 litrov vrátane diaľnic. Diaľnice spotrebu logicky zvyšujú, ale aj tu sa viete hýbať s kombinovaným údajom okolo 7,2 litra. Ak však budete jazdiť eko rally, pričom vynecháte rýchlostné komunikácie, tak viete pozerať aj na hodnoty spotreby pod 6-litrovou bariérou. Pri zohľadnení veľkosti auta treba konštatovať, že to je rozumný údaj.

Úžitkový derivát ako rodinné auto? Áno, Renault Kangoo je ideálny aj na túto úlohuZdroj: Autobazar.EU

Strata časti konkurencie

V čom má Renault Kangoo najväčšiu výhodu? V tom, že existuje a že existuje v reálnej osobnej verzii so spaľovacími agregátmi. Áno, teraz narážame na vozidlá z koncernu Stellantis. Tie síce majú osobné verzie so spaľovacími agregátmi, ale sú to len úžitkové alternatívy otypované a prestavané na osobné. Je to z dôvodu, že úžitkové vozidlá majú iné posudzovanie emisných limitov. Kangoo teda môže predvádzať mäkšie pruženie zadnej časti, môže používať štandardne pneumatiky bez cargo označenia a tiež nemusí mať deliacu mrežu. Aby ak by ste chceli napríklad Citroën Berlingo bez všetkého tohto, tak musíte siahnuť po elektrickej alternatíve. Jedinou alternatívou Renaultu Kangoo sú teda jeho odvodené modely, hlavne Mercedes Citan, Mercedes triedy T, ale aj Nissan Townstar. Z reálnych konkurentov mimo aliancie a spolupracujúcich automobiliek je to VW Caddy a Ford Tourneo Connect. Tu zjavne Renault bojuje s rozumnou cenou, keď takto vybavený kus stojí 31 200 €. Je to takmer plná výbava, ale niekomu sa môže zdať cena vysoká. Sme však v dobe, kedy lacné auta proste vymizli a aj to, čo 5 rokov dozadu stalo o tretinu menej je teraz na podobnej sume.

Ak si budete špecifikovať svoj vlastný Renault Kango, tak určite odporúčame niečo podobné tomuto. Má totiž výborný motor s rozumnou prevodovkou s dvomi spojkami a tiež predvádza slušný komfort. Je jasné, že niekedy Zadná náprava poskočí, čo je dedičstvo z úžitkového základu, ale vo väčšine prípadov je jazda príjemná.

Úžitkový derivát ako rodinné auto? Áno, Renault Kangoo je ideálny aj na túto úlohuZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Renault Arkana E-Tech Engineered: Aj hybrid chce svoj športový vzhľadRenault Arkana pred faceliftom ukazoval niekoľko výbavových stupňov. Dynamickejšie sa...18. Júl, 2023
02Dacia Jogger Extreme: Viac rodiny s nízkym rozpočtomDacia Jogger prešla nedávno zmenou identity a priniesla nové logo a novú masku chladiča bez...13. Jún, 2023
03V čom je dobrý Renault Captur E-tech Engineered?Renault Captur je stálicou na trhu, ktorá výrazne ohrozila Renault Clio. Je za trošku...25. Júl, 2023