Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátoch

Ak niekto hovorí o nižšej strednej triede, tak má na mysli, väčšinou, auto na štýl Volkswagenu Golf. V Nemecku stále existujú regióny, kde segmentu C nepovedia inak ako Golfklasse. O tom, že tento úspešný automobil zmenil celý trh nie je treba pochybovať. A to stále nie sme pri tom, že stál pri zrode samostatnej sekcie trhu hothatchov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen Golf: Pozrite...

Auto-moto zaujímavosti

Aktuálne je na trhu už ôsma generácia tohto modelu a stále prichádza s novinkami, ktoré ju psúvajú ďalej. My sme vybrali po jendom inzeráte z každej generácie Golfu. Môžete si pozrieť ako sa vyvájali tvary tohto už legendárneho mena v automobilovom priemysle.

1. Golf I (1974-1984)

Prvá generácia Golfu bola v produkcii až 10 rokov, čo znamená, že úspešný model nebolo treba tak často meniť. Moderné ostreé tvary a odkrúhle svetlá vtedy spôsobili senzáciu a celkovo vzniklo až 6,8 milióna týchto áut. Tvary navrhol Giorgetto Giugiaro. Perfektnou novou možnosťou bolo otváranie kufra ako sme teraz zvyknutí pri modeloch s karosériou hatchback. Veď, povedzme si to priamo, predchodcom bol VW Chrobák s motorom vzadu a batožinovým priestorom vpredu. Práve tu vzniklo aj prvé GTI. Táto generácia sa vyrábala nielen do roku 1984, kedy skončil v Európe, ale po inováciách ho v Južnej Afrike vyrábali až do roku 2009.

https://www.autobazar.eu/golf-gx-mk1-id19005226.html

Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátochZdroj: Autobazar.EU

2. Golf II (1983-1992)

Pri druhej generácii Golfu prišlo k dočasnému prelínaniu výroby s prvou generáciou. Po dobu necelých dvoch rokov teda boli v ponuke obe. Oproti prvej generácii druhá narástla o 180 milimetrov a aj keď ostali zachované základné črty, tak je vidno, že rozdiel medzi týmito dvoma je obrovský. Motiváciou automobilky na to, aby bol Golf čo najúspešnejší bola kríza. Druhá generácia pokračovala v ponuke GTI, ale zároveň sa podarilo do ponuky dostať aj pohon všetkých kolies Syncro a verziu Country. Tá bola akýmsi svojským crossoverom ešte predtým ako to bolo cool. Druhá generácia vznikla v počte 6,3 milióna kusov.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-ii-16-i-rabbit-id16146938.html

Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátochZdroj: Autobazar.EU

3. Golf III (1991-1997)

Kým jednotka a dvojka sa na seba trochu podobali, začiatok deväťdesiatych rokov priniesol úplne nové auto s novým dizajnom. Ten bol tak prelomový, že v roku 1992 sa podarilo modelu získať titul Auto roka. Prvýkrát nastala situácia, že automobilka ponúkla aj väčšiu karosériu kombi. Golf GTI stále pokračoval, ale mal dve verzie. Dvojliter s ôsmimi ventilmi dosahoval výkon 85 kW (115 k) a so šestnástimi až 110 kW (150 k). Lenže toto nebol vrchol ponuky. Tým sa stala verzia VR6, ktorá kombinovala šesť valcov do V s veľmi malým uhlom rozovretia, čiže jej stačila jedna hlava valcov. Zaujímavosťou je prvé použitie motora 1,9 TDI, z ktorého sa stala legenda zrovnateľná so samotným menom Golf. Počas výroby vznikali aj mnohé špeciálne série podľa známych kapiel. Vzikla Pink Floyd Edition, Rolling Stones Edition a tiež Bon Jovi Edition. Celkovo vzniklo 4,8 milióna kusov tretej generácie Golfu.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-28-vr6-id19560291.html

Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátochZdroj: Autobazar.EU

4. Golf IV (1997-2006)

Etapa unifikácie a zdieľania podvozkových plošín prieniesla aj štvrtú generáciu Golfu, ktorá zdieľala podvozok s Octaviou prvej generácie a prvým SEATom Leon. O prvej generácii Audi A3 asi ani hovoriť netreba. Toto auto je stále populárne a trvácne. Pod kapotou sa objavili nové motory, ktoré plnili najnovšie emisné normy. Tiež vznikalo kombi a v ponuke bol aj pohon všetkých kolies 4Motion. Zaujímavosťou je, že v jednom čase mali výkon 110 kW (150 k) rovno tri motory. Okrem najvýkonnejšieho TDI to boli 1,8T a päťvalec s objeomom 2,3 litra. Najvýkonnejším modelom ostal ten, ktorý mal pod kapotou šesťvalec. Z GTI sa stala najmä výbava, ktorá znova ponúkala viacero motorov, ale najvýkonnejší mal 132 kW (180 k), podobne ako Octavia RS. Toto bola prvá generácia Golfu, kedy vznikol aj vyhľadávaný model R32.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-variant-19-tdi-comfortline-id19560276.html

Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátochZdroj: Autobazar.EU

5. Golf V (2003-2008)

Piata generácia znova posunula Golf ďalej. Po ére 1,9 TDI prichádza dvojliter, aj keď určitý čas ešte aj jedna-deviatka, po zásadnom prerobení, v ponuke figuruje. Tieto motory pochádzajú z čerstvého Passatu a ukazujú, že Volkswagen tiež inovuje. Nie nutne boli tak spoľahlivé ako pôvodné 1,9 TDI, ale emisné normy si vyžiadali takúto daň. Piata generácia Golfu je tou, s ktorou sa Volkswagen vrátil ku tradícii GTI v plnej sile. Dvojliter s 147 kW (200 k) bol a stále je výborným hothatchom. Naviac obsahuje veľa odkazov na predchádzajúce generácie GTI, teda najmä prvé dve. Stále v ponuke figuruje model R32, ktorý má skôr prednú časť podobnú Jette ako práve Golfu.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-20-tdi-gt-sport-id18871850.html

Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátochZdroj: Autobazar.EU

6. Golf VI (2009-2012)

Najkratšie predávaná generácia modelu je akoby výrazným faceliftom piatej generácie. Platforma naozaj pochádzala z piatej generácie, ale dizajn bol trochu priostrený a auto vyzerá modernejšie vďaka menším svetlám vpredu. Výraznou zmenou bola lacnejšia výroba. Veľká zmena nastala v ponuke nafotvých motorov. Legenda 1,9 TDI už priestor pod kapotou opustila a miesto nej nastúpil nový motor 1,6 TDI. V ponuke stále ostalo GTI, teraz s jemne zvýšeným výkonom na 155 kW (211 k). Aj napriek krátkemu životu generácie sa podarilo umiestniť 2,9 milióna kusov na trh.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-20-tfsi-gti-adidas-edition-id19650052.html

Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátochZdroj: Autobazar.EU

7. Golf VII (2012-2020)

Siedma generácia je stále takmer aktuálna. Ale pekne po poriadku. V roku 2012 prišla na trh a stále vyzerá moderne, dokonca niektorým ľuďom tento dizajn sedí viac ako dizajn nástupcu. Aj pri tejto genrácii pokračuje Volkswagen so širokou ponukou rôznych verzií. Začína klasickými lacnými a končí pri modeli R. Už nie R32, ale iba R, ktoré už figurovalo v šiestej generácii. Takže Golf so šesťvalcom skončil s piatou generáciou modelu. Sedmička však má aj iné esá v rukávoch. Napríklad verzia GTI Clubsport dokázala na určitý čas získať titul najrýchlejšieho auta s pohonom prednej nápravy na slávnom okruhu Nűrburgring, konkrétne na Nordschleiffe. Siedma generácia sa stále teší obrovskej popularite medzi jazdenými autami a jeho ceny začínajú nad 10-tisíc eurami.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-20-tfsi-tcr-id17688041.html

Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátochZdroj: Autobazar.EU

8. Golf VIII (2020-teraz)

Len minulý rok sa na trhu objavila ôsma generáca modelu Golf. A už je v ponuke aj so športovými verziami. V cenníkoch je aj terénnejšie vyzerajúca alternatíva s názvom Alltrack. Je niečo ako Octavia Scout. Aktuálne cena Golfu ôsmej generácie začína na 20 530 eurách za výbavu Life s 1,0 TSI a výkonom 81 kW (110 k). Lenže rovnako je v ponuke verzia Limited, ktorá začína na 19 490 eurách s motorom 1,5 TSI a výkonom 96 kW (130 k). To už je veľmi zaujímavá ponuka, keďže Limited má veľmi dobrú základnú výbavu.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-gti-clubsport-20-tsi-ds7-id19582214.html

Volkswagen Golf: Pozrite si jednotlivé generácie v inzerátoch

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dobrodružne ladený Volkswagen Caddy bude mať názov PanAmericanaVolkswagen predstavil novinku na poli úžitkových vozidiel. Tentoraz je ňou nová verzia...14. Júl, 2021
02Poznáme cenu Volksagenu Tiguan Allspace, za viac miesta dáte 3 000 eurAj Volkswagen surfuje na vlne popularity SUV. Má ich v každej kategórii, ale najnovším...5. August, 2021
03Peugeot pokračuje s peknými autami, ukázal nový kombík 308 SWPeugeot postupne mení celý rad 308. Začal hatchbackom, ale teraz prichádza rovnako pekné...24. Jún, 2021