Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volvo ukázalo nový elektrický crossover EX30, je to len mestský krpec?

Automobilka Volvo už dávnejšie avizovala prechod k výlučne elektrickej energii a plní to napríklad novým modelom EX90. Novinkou však bude aj najmenší model, ktorý bude postavený ešte pod XC40 a bude tiež elektrický. Novinka ponesie meno EX30 a zaradí sa do nového dizajnového, ale aj technologického štýlu automobilky, ktorý prezentuje práve od svojej veľkej SUV vlajkovej lode.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.06.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Volvo

Volvo ukázalo nový...

Auto-moto zaujímavosti

Pri novom SUV na elektrickú energiu sa hovorí o základnej cene okolo 36-tisíc eur, čo Volvo predvádza ako cenu podobnú rovnako veľkému spaľovaciemu modelu. Toto auto bude mať na dĺžku 4 233 mm a na šírku 1 837 mm. Z dĺžky prípadne 2 650 mm na rázvor a Volvo hovorí, že z kompaktných rozmerov vytiahlo naozaj maximum. Využíva totiž aj nízke ťažisko a hmotnosť, základná, bude 1830 kg.

Meno je teda veľmi podobné veľkej deväťdesiatke, ale podobné sú aj tvary. Thorove kladivo sa dostalo aj do digitálnej doby a zadné svetlá sú rozdelené na dva samostatné celky na každej strane. Kým bočná línia okien je relatívne vodorovná, predná časť sa postupne zvažuje k nosu auta a blatníky sú omnoho výraznejšie ako v prípade väčšieho modelu. Zvonka je vidno minimalistický prístup.

Volvo ukázalo nový elektrický crossover EX30, je to len mestský krpec?Zdroj: Volvo

A kým zvonka je auto minimalistické, rovnaké to je aj v interiéri. Informačno-zábavný systém využíva iba jedinú 12,3-palcovú dotykovú obrazovku a celá vrchná časť prístrojovej dosky je vlastne jeden veľký zvukový aparát. Automobilka tvrdí, že spolupracovala nielen s Googlom, ale aj s Apple a Qualcomm, aby boli všetky komponenty čo najlepšie a auto fungovalo najrozumnejšie. Informačno-zábavný systém bude teda jeden z najlepších, ktorý kedy Volvo malo a ponúkne aj možnosť vylepšovania cez vzduch bez nutnosti napájania káblov.

Volvo ukázalo nový elektrický crossover EX30, je to len mestský krpec?Zdroj: Volvo

Výrazná novinka bude možnosť použitia digitálneho kľúča. Ten môže byť uložený v kompatibilných zariadeniach a znova je to o spolupráci s rôznymi platformami. Preto je možné, že auto bude využívať viacero užívateľov a príde vhod aj parkovací asistent s parkovaním do všetkých možných parkovacích miest.

Základná verzia pohonnej sústavy malého Volva EX30 bude mať na zadnej náprave namontovaný motor s výkonom 200 kW (272 k), ktorý má 343 Nm. Využíva batériu s kapacitou 64 kWh. Batéria by mala využívať lítium, nikel, mangán a kobalt a jednomotorová verzia by teda mala prejsť na nabitie až 440 km.

Volvo ukázalo nový elektrický crossover EX30, je to len mestský krpec?Zdroj: Volvo

Druhá alternatíva v ponuke bude EX30 Twin Motor Performance, ktorá pridá elektrický motor aj dopredu a celkovo bude mať 315 kW (428 k) a 543 Nm. Na stovke bude za 3,5 s a tým pádom sa stane najlepšie akcelerujúcou alternatívou v ponuke modelu. Bude mať takisto batériu s rovnakým systémom a rovnakou kapacitou. Ale kvôli použitiu dvoch elektromotorov prejde na nabitie iba 424 km.

Ďalšou z možností bude použitie jedného motora a batérie LFP, ktorá bude mať kapacitu 49 kWh a dojazd približne 320 km. Batéria NMC, tá s väčšou kapacitou bude mať nabíjanie s výkonom až 153 kW a LFP ponúkne iba 134 kW. V ponuke bude okrem základnej verzie modelu aj alternatíva s označením Cross Country, ktorá na odlíšenie prizvala jemné zvýšenie, 19-palcové čierne zliatinové disky, alebo osemnástky na terénnejších pneumatikách s lepšou priechodnosťou a všetky veci, ktoré modely Cross Country majú bežne.

Volvo ukázalo nový elektrický crossover EX30, je to len mestský krpec?Zdroj: Volvo

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Rolls-Royce vyrobí 62 kusov Cullinanu Blue ShadowSekcia Bespoke automobilky Rolls-Royce je hlavne o tom, že vozidlo dokáže prispôsobiť aj...8. Jún, 2023
02Volkswagen dal Touaregu veľmi citlivý faceliftAutomobilka Volkswagen predviedla ako bude vyzerať nová verzia modelu Touareg, ktorá...24. Máj, 2023
03BMW i5: Nová päťka vyzerá takto, nemá veľkú maskuBMW radu 5 je stálica medzi vozidlami vyššej strednej triedy, alebo segmentu E. Je to auto,...25. Máj, 2023