Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Vylepšená Tesla Model 3 je najaerodynamickejšie auto v ponuke amerického výrobcu

Americká automobilka Tesla predviedla inovovanú verziu svojho najobľúbenejšieho modelu, ktorý plní prvé miesta v rebríčkoch predaja nielen v Európe, ale aj v Amerike. Tomu síce na chrbát dýcha Model Y, ale Model 3 je stále žiadaný a stále veľmi úspešný. Modernizácia má ešte pomôcť v úspechoch. Jedno je však jasné, je aktuálne dôležitým stavebným prvkom ponuky americkej elektricky zameranej automobilky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.09.2023
Diskusia:
Zdroj: Tesla

Vylepšená Tesla Model 3 je...

Auto-moto zaujímavosti

Najdôležitejší model automobilky teda prichádza s úplne zmenenou prednou aj zadnou časťou. Základný tvar ostáva rovnaký, ale predná časť získala ostrejšie línie s čistejšími detailmi. Nové je aj denné LED svietenie. Celé auto vyzerá širšie a dynamickejšie. Veľká zmena prichádza aj v zadných svetlách, ktoré sú teraz trochu zložitejšie v tvare písmena C.

Logo v zadnej časti je tiež fuč a miesto neho je, po novom, len nápis Tesla. Ako každý facelift, aj tento predvádza úplne nové zliatinové disky a dve nové farby, Ultra Red a Stealth Grey. Nové nárazníky však priniesli zväčšenie dĺžky na 4 720 mm a svetlá výška klesla zo 140 na 138 mm. Aj tieto s vylepšenia sú súčasťou zníženia koeficientu aerodynamického odporu na 0,219, čo je absolútne najnižší koeficient v celej ponuke americkej automobilky.

Vylepšená Tesla Model 3 je najaerodynamickejšie auto v ponuke amerického výrobcuZdroj: Tesla

Vylepšenia prichádzajú aj v podobe iných hodnôt dojazdu jednotlivých verzií. Verzia s pohonom zadnej nápravy na 18-palcových zliatinových diskoch zvládne na nabitie prejsť až 554 km, ale Long Range dokáže až 678 km. Je to skok o 10 až 12% oproti pôvodnej verzii. Zmenou dojazdu môže trpieť napríklad vďaka 19-palcovým zliatinovým diskom, ktoré logicky znižujú dojazd vozidla. Klasická zadokolka zvládne iba 513 km, čiže o 41 kilometrov menej a Long Range zvládne iba 629 km, čo je o 49 km menej ako s menšími kolesami. Dynamické parametre však ostali rovnaké a na stovke je základný model za 6,1 sekundy a Long Range s pohonom všetkých 4 kolies je na stovke za 4,4 sekundy.

Vylepšená Tesla Model 3 je najaerodynamickejšie auto v ponuke amerického výrobcuZdroj: Tesla

Dôležitým vylepšeným nového Modelu 3 bude aj interiér, ktorý má byť kvalitnejší ako kedykoľvek doposiaľ. Má byť tiež viac ako komfortný priestor, ktorý využíva textílie a hliník. Úplne nové bude aj nepriame osvetlenie v celom vnútornom priestore. Automobilka potvrdila, že Model 3 dostal aj akustické sklá a vylepšené zvukové tlmenie, čo tiež zlepšuje pocit v interiéri.

Vylepšená Tesla Model 3 je najaerodynamickejšie auto v ponuke amerického výrobcuZdroj: Tesla

Displej má uhlopriečku 15,4 palca, ale má omnoho menšie okraje. Nový displej s uhlopriečkou 8 palcov je vzadu a integruje v sebe klimatizáciu, ale aj ovládanie informačno-zábavného systému. Väčšina prvkov, ktoré boli na stĺpiku riadenia sú, po novom, na volante, podobne ako to má Model S a Model X. Takže áno, Tesla sa znovu snaží vytvoriť koleso a nachystať ovládanie, ktoré je iné ako vo všetkých ostatných autách. Verzia Long Range s dvomi motormi dostane 17 reproduktorov ozvučovacieho systému, čo je o 3 viac ako predtým, má dva subwoofery a dva zosilňovače. Klasický model s pohonom zadnej nápravy bude mať iba 9 reproduktorov, jeden subwoofer a jeden zosilňovač.

Vylepšená Tesla Model 3 je najaerodynamickejšie auto v ponuke amerického výrobcuZdroj: Tesla

Automobilka potvrdila, že dodávky začnú v druhej časti októbra v Európe a na Strednom východe. Hovorí sa tiež že v gigafactory v Šanghaji už produkcia beží na plné obrátky. Pri pohľade na Model 3 s modernizáciou je možné očakávať, že podobné vylepšenia dostane aj Model Y pri modernizácii.

Vylepšená Tesla Model 3 je najaerodynamickejšie auto v ponuke amerického výrobcuZdroj: Tesla

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen ID.Buzz - Miláčik davovSú autá, ktoré sú primárne vozidlami na presun v rámci pár kilometrov, ale stále existujú...13. September, 2023
02VIDEO: umýva autá, ukázal, ako zle je na tom Tesla!Tesla je značkou, ktorej vozidlá sú pre mnohých ich autom snov. Iste, atraktívny dizajn,...9. September, 2023
03Luxusné SUV z Japonska? Toyota Century SUV je ako BentleyPonuka japonských automobiliek na tamojšom domácom trhu a našom rozhodne nie je rovnaká. Na...11. September, 2023