Výroba Tatry sa vracia na Slovensko!

Výroba legendárnych nákladných automobilov značky Tatra sa po rokoch vracia späť na Slovensko. Čo sa zmení a ako bude výroba u nás prebiehať?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
04.07.2021
Diskusia:
Zdroj: tatratruck.com

Video: Tatra T815-7 MTV...

Auto-moto zaujímavosti

Keď sa pozrieme do histórie,  život Tatry začal v 50. Rokoch minulého storočia. Tieto ohromné stroje schádzali z výrobných liniek naposledy v 90. rokoch. Výroba osobných automobilov bola ukončená v roku 1999, ale spoločnosť stále vyrába predovšetkým terénne nákladné vozidlá s pohonmi 4x4, 6x6, 8x8, 10x10 a 12x12. Majiteľom tejto časti Tatry (TATRA TRUCKS a.s.) je od roku 2017 súkromný český holding Czechoslovak Group.

Z histórie

Návrat značky Tatra na Slovensko bol snom mnohých z nás. Všetko naznačuje tomu, že sa to konečne podarilo. Tatra, a. s. (predtým Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft) je 3. najstaršia existujúca továreň, ktorá začala sériovo vyrábať osobné automobily v roku 1897 ako prvá v Rakúsko-Uhorsku. Najznámejšia časť podniku sú závody Tatra Kopřivnice, kde sa vyrábajú automobily a motory. Na Slovensku bol od 50. rokov minulého storočia umiestnený závod Tatry v Bánovciach nad Bebravou, ktorý skončil s výrobou v 90. rokoch.

Návrat Tatry + zvýšenie zamestnanosti

0bchodný manažér spoločnosti Tatra Defence Slovakia, Róbert Gašparík, informoval o presune výroby na Slovensko pred pár dňami.  Jedným z hlavných motívov je podľa jeho slov aj zvýšenie zamestnanosti, ktoré môže pozitívne ovplyvniť toto neľahké pandemické obdobie.

Tatra (ilustračná fotografia)Zdroj: tatratruck.com

Tatra chce investovať 3 milióny eur + príležitosť pre podnikateľov

Slovenská spoločnosť Tatra Defence Slovakia plánuje v blízkej budúcnosti investovať 3 milióny eur a spustiť výrobu. Príležitosť dostanú aj lokálni výrobcovia špecializovaných nadstavieb na nákladné vozidlá a v neposlednom rade budúci zamestnanci, ktorí by mali do továrne prísť v počte niekoľkých stoviek nových zamestnancov.

Postupné presunutie výroby na Slovensko

Snahou spoločnosti je presunúť výrobu podvozkov a postupne aj celých vozidiel pre silové zložky na Slovensko. Vďaka tomu by bol dostupný aj rýchly servis. Čo sa týka zaškoľovania personálu, nemal by to byť žiaden problém a slovenskí zamestnanci spĺňajú nároky na špecializáciu.

Súčasná výroba

V súčasnosti  už prebieha v Trenčíne výroba podvozkov pre Tatru 8x8. V areáli na Kasárenskej 8 v Trenčíne zahájili už výrobu nákladných vozidiel, určených pre silové zložky. Prebieha tu aj celá montáž. Obchodný manažér sa tento model chystá podrobnejšie predstaviť a ponúknuť silovým zložkám. Už teraz má spoločnosť zazmluvnených niekoľko kontraktov na ich výrobu. Objednávateľom sú viaceré zahraničné spoločnosti.

Výroba v Trenčíne

Automobilka z Česko-Slovenska zriaďuje svoju dcérsku spoločnosť v Trenčíne, v prenajatých priestoroch, ktoré patria Ministerstvu obrany Slovenskej republiky. Tu sa majú vyrábať jednotlivé časti, podvozky, kabíny a niektoré typy nadstavieb.

Verejné obstarávanie + vytvorenie nových pracovných miest pre Slovákov

V prípade, že SR podpíše s Tatrou záväznú objednávku na dodávku vozidiel, tento zmluvný akt musí byť výsledkom verejného obstarávania. Obnova vozového parku našich ozbrojených síl, v ktorom sa nachádzajú 40 a viac ročné vozidlá, je čoraz častejšie preberanou otázkou. Celkom pôjde o nákup viac ako 1500 nákladných vozidiel rôznych druhov. Ich nákup bude výsledkom veľkej súťaže. Súčasťou rokovaní je aj vyjednávanie podmienok, aby bol kontrakt výhodný aj pre Slovákov. Aké výhody by mal presun výroby prestavovať pre Slovákov? Podeľ sa s nami o svoj názor a podnety na diskusiu v komentároch.

Tatra sa bude vyroábať na SlovenskuZdroj: tatratruck.com

Zdroj: TASR, tatratruck.com

Video: Výroba Tatry 148 (dobové zábery)

Video: Tatra T815-7 MTV (Armáda ČR)

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Z Nitry do Bratislavy za pol hodinu: Slovenským lietajúcim automobilom!Z lietadla sa premení na športový automobil za necelé 3 minúty. Z Nitry do Bratislavy ťa...30. Jún, 2021
02Starý Ford s motorom z tanku: Čo dokáže 27,0 V12 s výkonom 2 500 koní?Snaha dostať výkon pohonných jednotiek za hranicu únosnosti stojí za zrodom nevšedných...2. Júl, 2021
03Prvé autobusy na vodík v BA: Vodíkové stanice v SR už na jeseň!Po odklepnutí legislatívy ohľadne znižovania emisii prichádza trend vodíkového pohonu aj do...28. Jún, 2021