Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Z Fordu Ranger Raptor sa dá spraviť auto za stotisíc

Po dlhej dobe sa podarilo na americkom trhu presadiť do ponuky aj Ford Ranger Raptor takmer v takom prevedení ako je aj v Európe. To znamená, že má trojlitrový EcoBoost so šiestimi valcami, ale má trochu iné naladenie ako u nás. To však tiež znamená, že sa do neho pustil tradičný úpravca Raptorov, Hennessey. Úpravca je známy tým, že vie ponúknuť úplne šialené výkonové parametre a dokonca dokáže ponúknuť aj vlastné vozidlo s ambíciou najrýchlejšieho auta na svete, vo svojej dobe.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Hennessey

Z Fordu Ranger Raptor sa...

Auto-moto zaujímavosti

Známy úpravca Hennessey má teda v ponuke Venom GT, ktorý si kúpil aj spevák skupiny Aerosmith, Steven Tyler. Avšak teraz sa pozrime na to, čo úpravca spravil s modelom Ford Ranger Raptor. V prvom rade treba vedieť, že trojlitrový EcoBoost, ktorý má stále usporiadanie V6 má v USA výkon až 298 kW (405 k)    a krútiaci moment až 583 Nm. Motor je spojený štandardne s 10-stupňovou automatickou prevodovkou. Ale výkonový parameter zjavne nie je dostatočný a Hennessey dokáže z motora vytiahnuť ešte viac.

Prvé, čo úpravca spravil bola výmena nasávacieho traktu. Teraz má väčší prietok, ale aj nové medzichladiče stlačeného vzduchu, či odfukové ventily. Samozrejmosťou je úprava softvéru v riadiacej jednotke. Tieto zmeny vyústili do zvýšenia výkonu až na 368 kW (500 k) a krútiaceho momentu na 745 Nm. To znamená, že pribudlo 70 kW (95 k) a 182 Nm.

To však nie je všetko, Hennessey pridal modelu označenému Velociraptor 500 aj iné nárazníky. Na prednom, vytvorenom z masívneho kovu je laserom vypálený názov modelu. Takisto má aj rôzne ochranné prvky a tiež LED svetlá ako doplnky. V prednej časti sú tiež masívne háky na ťahanie. Úpravca vozidlo postavil na 18-palcové zliatinové disky s 10 lúčmi. V terénnych kruhoch je zvykom udávať celkový priemer kolesa. Tu sa dostávame na veľmi slušných 35 palcov.

Interiér je trochu menej zmenený. Dostal opierky hlavy s logom Hennessey, ale aj koberčeky do každého počasia a tiež štítok s označením poradového čísla. To, že má auto štandardne pohon všetkých 4 kolies je samozrejmé, menej samozrejmá je dvojstupňová rozvodovka a uzamykateľný predný aj zadný diferenciál.

Z Fordu Ranger Raptor sa dá spraviť auto za stotisícZdroj: Hennessey

Aj tento Velociraptor stojí na špeciálnych tlmičoch, ktoré sú Fox Life Valve s širokým nastavením. Na výber je hneď niekoľkých režimov nastavení ale najzaujímavejší je režim Baja, ktorý mení dokonca aj body preradenia, kalibráciu ABS, trakčnej kontroly, ale aj spínanie posilňovača riadenia a odozvu na plyn. Na výber je aj z rôznych režimov výfuku. Ten má tiež 4 nastavenia, pričom je logické, že režim Baja bude ten najviac hlučný. Lenže toto nie je záležitosťou úpravy a tuningu od Hennessey, toto sú všetko veci, ktoré už v základe dodáva Ford samotný pre tento model.

V USA sa teda nový Ranger Raptor začne predávať už v týchto dňoch a prvé dodávky budú na prelome leta a jesene. Kým základný model Raptoru s benzínovým motorom stojí okolo 70 000 dolárov, s úpravami bude za približne 95 000. Áno, Hennessy chce za úpravu samotnú 24 950 amerických dolárov.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford E-Tourneo Courier: Elektrický van aj pre rodinuAutomobilka Ford nedávno predstavila úžitkovú verziu svojho modelu E-Transit Courier a...17. Máj, 2023
02Test: Ford Focus Active kombi - Dobrodružné galošeAutomobilka Ford už model Focus modernizovala a to znamená, že vozidlo je na trhu už...26. Apríl, 2023
03Ford Ranger nie je len o Raptore, lákajú aj ostatné verzieFord Ranger Raptor sa naživo predstavil na Slovensku len nedávno, približne pred mesiacom a...23. Marec, 2023